میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۴۲
 
 
تکرار و فقط تکرار
فرانسه باردیگر میزبان نشستی بود که ادعای بررسی مهمترین مسئله جهان یعنی بحران سوریه را...

فرانسه باردیگر میزبان نشستی بود که ادعای بررسی مهمترین مسئله جهان یعنی بحران سوریه را دارد. حامیان غربی و منطقه‌ای مخالفان سوریه دیروز در پاریس گردهم آمدند تا درباره آتش‌بس بحث و گفت‌وگو کنند. 
این نشست با ادعای حل بحران سوریه در حالی برگزار شد که چند نکته قابل توجه در باب آن مطرح است. نخست ترکیب حاضران در لیست است. وزیران خارجه اروپا،‌ وزیر خارجه آمریکا و شرکای آنها از قطر و عربستان و ترکیه در این نشست حضور داشته‌اند. کارنامه این ترکیب نشان می‌دهد که آنها نه تنها در این سالها اقدامی برای حل بحران سوریه نداشته‌اند بلکه با حمایت از تروریست‌ها و حتی اقدام نظامی مستقیم زمینه ساز تشدید بحران در این کشور شده‌اند. نکته دیگر آنکه حاضران در این نشست ادعا دارند که از اهداف آنها احیای مذاکرات ژنو میان نظام سوریه و معارضان هستند چنانکه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هنگام ورود به پاریس گفت: تمام هدف من این است که دو طرف و تمام نیروها را به پای میز مذاکره در ژنو بیاورم. ما روی این موضوع کار می‌کنیم. 
این ادعا درحالی مطرح می‌شود که در نشست‌های ژنو همین کشورها بوده‌اند که با اخلال در روند مذاکرات و حتی گنجاندن تروریست‌ها در لیست معارضان زمینه ساز شکست مذاکرات شده‌اند. نکته مهم دیگر آنکه در نشست پاریس مبارزه کنندگان واقعی با تروریسم یعنی سوریه، ایران، روسیه حضور ندارند و این خود سندی بر ناکارآمدی و واهی بودن ادعاهای بشر دوستانه مطرح شده در این نشست است. این امر زمانی آشکارتر می‌شود که اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود اعلام کرد که ارتش این کشور قصد دارد ۲۰۰ نیروی نظامی برای مبارزه با تکفیری‌های داعش به شهر «الرقه» سوریه اعزام کند. همچنین فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد که نهادها و اشخاص سوری را به بهانه عملیات نظامی برای بازپس‌گیری شهر «حلب» هدف تحریم‌های جدید قرار خواهد داد. همچنین منابع دیپلماتیک و اروپایی طی اظهاراتی از قصد اتحادیه اروپا برای تمدید ۶ ماهه تحریم‌ها علیه روسیه خبر دادند.
از سوی دیگر در هفته‌های اخیر کنگره آمریکا تحریم‌های گسترده‌ای را علیه جمهوری اسلامی ایران به بهانه آنچه حمایت از سوریه در مبارزه با تروریسم نامیده وضع کرده که این اقدام خود اقدامی در حمایت از تروریست‌ها است.
با توجه به این شرایط می‌توان‌ گفت نشست پاریس نه برای حل بحران سوریه بلکه برای روحیه دادن به تروریست‌ها است چنانکه میزبان نشست فرانسه‌ای است که خود سابقه‌ای طولانی در حمایت از گروه‌های تروریستی از جمله در سوریه دارد و حتی از تامین کنندگان سلاح‌های شیمیایی آنان علیه مردم این کشور است.

کد مطلب: 97781
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark