میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۵
 
 
پركار و پركارت، كم‌كار و كم‌كارت!
آمار و ارقام داوران در نيم‌فصل اول
پركار و پركارت، كم‌كار و كم‌كارت!
 

حرف و حدیث در داوری لیگ برتر امسال اگر بیشتر از سال‌های قبل نباشد قطعاً کمتر هم نبوده! دوره‌ای که برای اولین بار و به عشق ادامه کارِ تیم ِخودرای عسگری و غیاثی، موجب زایشِ دپارتمان داوری شد و این تیم نه به موازاتِ کمیته داوران (به ریاست فریدون اصفهانیان) که بسیار پیشروتر از آن عمل می‌کرد و البته دو آشپزه شدنِ هیاتِ سرپرستی داوری لیگ نه فقط باعث بدطعم شدنِ دستپختِ آنها که به مرحله رسیدن به پایین‌ترین سطح داوری لیگ برتر انجامید.

جدل‌هاي تمام نشدني ميان قضات!
به گواه برنامه نود و جدل‌هایی که حداقل ما در زمینه داوری‌ها و نظارت‌ها می‌دیدیم، همیشه نتیجه رقابت بین دپارتمان و کميته داوران به نفع دپارتمان پایان می‌پذیرفت و روز به روز به این نتیجه بیشتر پی می‌بردیم که کمیته داوران و رئیس منفعل و کم‌حرف آن فقط برای حضور در ویترین فدراسیون فوتبال وجود دارند و دقیقاً به همین دلیل است که تصمیم‌گیری‌های مهم در این زمینه روی دوش دپارتمان است که با ریاست حسین عسگری و معاونت رضا غیاثی یکه‌تازی می‌کنند، یکه‌تازی‌هایی که در بسیاری از اوقات با قلدرمآبی آمیخته می‌شد.
از این بحث‌های فرسایشی و پایان‌ناپذیر که بگذریم به بررسی آماری داوری‌ها و داوران می‌رسیم، این بررسی قطعاً نکات جالبی را با خود به همراه دارد که به آن می‌پردازیم.

تركي ۱۶- قهرماني ۱۵
در دور رفت مسابقات لیگ بر‌تر امسال از ۲۷ داور برای قضاوت دیدار‌ها استفاده شد، محسن ترکی با ۱۶ دیدار و محسن قهرمانی با ۱۵ دیدار رکورددار تعداد قضاوت‌ها هستند و رسول رهبرفام، محمد کمانی، جواد شرفی و رحیم مهرپیشه با یک قضاوت هم در رتبه آخر قرار دارند.

ركورد همراهي محسن تركي با سرخابي‌ها
رکورد بیشترین داوری برای یک تیم خاص، باز هم در اختیار محسن ترکی است که برای تیم‌های پرسپولیس، استقلال و صبای قم چهار قضاوت و برای تیم سپاهان سه قضاوت انجام داده است. نفر بعدی هم محسن قهرمانی است که برای تیم‌های فولاد خوزستان و سایپا و استقلال سه دیدار را قضاوت کرده است، احمد صالحی برای تیم‌های پرسپولیس، استقلال و فجرسپاسی شیراز، علیرضا فغانی برای فولاد خوزستان، تورج حق‌وردی و سعید مظفری‌زاده هم برای تراکتورسازی تبریز و البته باز هم سعید مظفری‌زاده برای پرسپولیس سه دیدار را قضاوت کرده‌اند. 

تركي در تراكتور
اما نکته جالب دیگر در قضاوت بعضی از دیدارهای مهم لیگ بر‌تر بود، دربی پایتخت را طبق سنتِ باب شده بعد از منع حضور داوران خارجی، بازهم محسن ترکی سوت زد! سنتی که بی‌مزه شده و دیگر هیچ جذابیتی نه برای تماشاگران و نه برای تیم‌ها دارد. دیداری که با نتیجه تساوی به پایان رسید. البته در بازی‌های قضاوت شده توسط محسن ترکی دو دیدار حساس تیم تراکتورسازی هم قابل توجه است؛ دیدار این تیم با ملوان بندرانزلی که باز هم مساوی به پایان رسید و دیدار با تیم سپاهان اصفهان که این با برد تراکتورسازان همراه بود.

مظفري‌زاده و قضاوت‌هاي مشترك
اما بازی‌های مورد قضاوت سعید مظفری‌زاده هم در نوع خود جالب است. وی که قضاوت خود را از هفته سوم رقابت‌ها و با دیدار تیم‌های تراکتورسازی و مس کرمان آغاز کرد (دیداری که او با اشتباه مهلک خود که البته از نظر دپارتمان هم به اثبات رسیده بود باعث باخت تیم مس شد)، چهار قضاوت دیگر مظفری‌زاده در دیدارهای مشترکِ دو تیم بزرگ پایتخت بود، دیدارهای پرسپولیس و استقلال با تیم‌های تراکتورسازی و سپاهان توسط ایشان قضاوت شد.

داوران اختصاصي براي استقلال!
نکته دیگر اینکه از لحاظ گستردگی تعداد داور‌ها در دیدارهای انجام شده یک تیم، بالا‌ترین رکورد مربوط به تیمهای داماش گیلان و ذوب‌آهن اصفهان بود که در ۱۷ دیدار انجام داده خود ۱۵ داور را روبروی خود دیدند و پایین‌ترین رکورد هم در اختیار تیم استقلال است که تا اینجای رقابت‌ها فقط از هفت داور سود جستند.

رضا كرمانشاهي؛ دست‌ودلبازترين داور ليگ
در زمینه کارت‌های زرد و به لحاظ تعداد کارت‌ها، محسن ترکی با ۵۰ کارت زرد (در ۱۶ بازی) و محمد کمانی با ۳ کارت زرد (در یک بازی) بیشترین و کمترین تعداد کارت زرد را در نیم‌فصل از جیب خود بیرون آورده‌اند، اما از نظر میانگین کارت‌های زرد در طول بازی‌ها رضا کرمانشاهی با نشان دادن ۲۱ کارت زرد در پنج بازی و معدل ۴.۲ کارت زرد در هر بازی بالا‌ترین و محسن قهرمانی با نشان دادن ۳۶ کارت زرد در ۱۶ بازی و معدل ۲.۴ کارت زرد در هر بازی پايین‌ترین میانگین نشان دادن کارت زرد را در اختیار دارند. البته در این مورد سه استثناء وجود دارد، رسول رهبرفام در دیدار داماش و پیکان ۷ بار و جواد شرفی در دیدار ذوب‌آهن و پیکان ۷ بار و رحیم مهرپیشه در دیدار سپاهان و گهر ۵ بار کارت زرد خود را از جیب بیرون آوردند.
در قسمت کارت‌های قرمز باز هم محسن ترکی با ۵ کارت قرمز پیشتاز است و از لحاظ میانگین هم رحیم مهرپیشه فقط با یک قضاوت (دیدار تیم‌های سپاهان و گهر) دو بار از کارت قرمز خود استفاده کرد.

تراكتور- مس؛ پركارت‌ترين بازي ليگ
پرکارت‌ترین دیدار به دیدار تراکتورسازی و مس کرمان و قضاوت جنجالی سعید مظفری‌زاده برمی‌گردد که وی ۱۰ بار از کارت زرد و یک بار هم از کارت قرمز خود استفاده کرد و پس از آن هم دیدار تیم‌های پرسپولیس و ذوب‌آهن و قضاوت محسن ترکی در جایگاه بعدی قرار دارد که وی ۷ بار از کارت زرد و دو بار هم از کارت قرمز خود استفاده كرد.
آخرین نکته در این زمینه این‌که تاکنون تورج حق‌وردی دو دیدار از تیم گهر، محسن قهرمانی دو دیدار از تیم راه‌آهن، محسن ترکی دو دیدار از تیم نفت آبادان و یداله جهانبازی دو دیدار از تیم ملوان را قضاوت كرده‌اند و به بازیکنان این تیم‌ها هیچ کارتی را نشان نداده‌اند!

کد مطلب: 78791
 
Share/Save/Bookmark