میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۶
 
 
روحانی:
کرونا نباید سلاح دشمنان برای تعطیلی کشور شود
کرونا نباید سلاح دشمنان برای تعطیلی کشور شود
 

حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه هیئت دولت با تأکید بر اینکه هیچ تصمیمی برای قرنطینه محل یا شهری مطرح نیست و مردم به شایعات توجه نکنند، اظهارداشت: تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی و یا ایجاد هرگونه محدودیت به‌خاطر کرونا با ستاد ملی مبارزه با کرونا است. کرونا نباید به سلاح دشمنان ما برای به تعطیلی کشاندن کار و تولید در کشور تبدیل شود.
رئیس جمهور افزود؛خوشبختانه در عرض یک الی دو هفته اخیر، تلاش‌های بسیار خوبی در کشور هم در بخش پیشگیری و هم در بخش تشخیص و هم در بخش قرنطینه افراد و هم در بخش درمان، انجام گرفته است.
روحانی با اشاره به این که گزارشی دریافت کردم که کیت‌های تشخیص را که از خارج و از طریق سازمان بهداشت جهانی (WHO) وارد می‌کردیم ــ که البته همچنان به روند آن ادامه می‌دهیم ــ توسط متخصصین داخلی ما هم این کیت تولید شده و درحال آزمایش است،افزود؛ همه مراحل اولیه آن مثبت و قابل قبول بوده است و در نهایت ظرف امروز و فردا که به تأیید نهایی رسید می‌توانیم در ظرف مدت کوتاهی صدها هزار کیت، حتی میلیون‌ها از این کیت را تولید کنیم و در اختیار همه بیمارستان‌های کشور قرار دهیم که مردم خیالشان راحت باشد اگر موردی، شکی و تردیدی وجود دارد به‌راحتی پزشکان عزیز ما بتوانند به تشخیص نهایی برسند.
وی به برخورد با سوء استفاده کنندگان از اقلام مورد نیاز مردم در این شرایط اشاره کرد و گفت؛ خوشبختانه در روزهای اخیر نیروی انتظامی و تعزیرات با احتکارکنندگان برخورد خوبی داشتند باز هم این برخوردها باید ادامه پیدا کند و نگذاریم که عدد کوچکی از مردم بخواهند از این امور سوء استفاده کنند تا از این مسئله به‌خوبی عبور کنیم و مسئله را بتوانیم به پایان برسانیم.
رئیس جمهور به مسئله مهم‌تر از مسئله ویروس کرونا که ویروس ترس و اضطراب و تردید و بی‌اعتمادی میان مردم است اشاره کرد و گفت؛ این ویروس بدتر از آن ویروس است و نباید در مردم تردید و وحشت و اضطراب ایجاد کنیم این هم ویروسی است.
روحانی با تأکید بر این که تلفات کرونا بیشتر از آنفلوآنزا نیست،‌گفت؛ طبق نظر پزشک‌ها و متخصصین همین را می‌گفتند البته نوع انتشار، سرایتش ممکن است متفاوت باشد اینها همه درست است. متخصصین باید بیایند و واقعیت را به مردم بگویند و برای مردم توضیح دهند.بنابراین مردم به این فکر نباشند که فروشگاهی یا شهری بسته می‌شود و یا قرنطینه عمومی ایجاد می‌شود.
وی به مردم اطمینان داد؛همه مواد غذایی، مواد اولیه، حتی شوینده‌ها هم که این روزها مقداری کم بوده در روزهای آینده جبران خواهد شد، در انبارها و ذخایر وجود دارد.
رئیس جمهور درباره آمار جان باختگان و مبتلایان به کرونا نیز گفت؛ خدمت مردم این نکته را هم تأکید می‌کنم؛ به هیچ عنوان آماری که وجود دارد، نه کم می‌کنیم نه زیاد می‌کنیم و نه بزرگ‌نمایی و نه کوچک‌نمایی می‌شود.
ئی در ادامه گفت؛نکته‌ای که می‌خواهم تأکید کنم این‌که کرونا نباید تبدیل به سلاح و اسلحه دشمنان شود؛ آمریکایی‌ها و دشمنان ما در طول این مدت، حدود ۲ سال (۲۱ ماه) که الآن گذشته است، با تحریم و تبلیغ‌شان همواره خواستند در این کشور، تولید و فعالیت اقتصادی بخوابد و مردم در رنج قرار بگیرند.
نباید بگذاریم آمریکا یک ویروس جدیدی را بر ویروس کرونا سوار کند، به‌نام تعطیلی فعالیت‌های اجتماعی و ترس فوق‌العاده؛ این توطئه‌ای است که امروز می‌بینیم و در تبلیغات خارجی هم شما می‌بینید؛ اخیراً یکی از مسئولین رده‌بالای آمریکا هم راجع به کرونای ایران حرف می‌زند؛ خودشان آنجا گرفتار کرونا هستند، خودشان در آمریکا، در آنفلوآنزا ۱۶ هزار کشته دادند و برای خودشان را نمی‌گویند،
هر کسی می‌خواهد در این‌گونه مواقع اظهار فضل بفرماید، مرجع مشخص کردیم، فاضل در کشور زیاد داریم اما مرجع همین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و مرجع دوم نداریم.
روحانی خطاب به برخی افراد که درباره کرونا اظهار نظر می‌کنند گفت؛خواهش می‌کنیم آنچه واقعیت است برای مردم بگویند، نسخه برای کشور نپیچند. آنجا که کشور نسخه‌اش می‌پیچد، ستاد ملی ما این مسئولیت را دارد. این تصمیم دولت و تصمیم شورای‌عالی امنیت ملی است و بر آن مبنا عمل می‌کنیم و ان‌شاءالله از این مسایل عبور می‌کنیم و در همین روزها تا آخر سال شاهد افتتاح طرح‌های بسیار مهم هستیم و در این مسایل هم کارمان را پیش می‌بریم.
وی در ادامه به مسئله بودجه سال ۹۹ اشاره کرد و گفت؛ بودجه سالانه برای مردم ما بسیار مهم است؛ اولاً نمایندگان محترم توجه دارند قبل از اینکه بودجه در دولت مطرح شود ما کلیات بحث را در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه بحث و مطرح کردیم و چارچوبی را تصویب کردیم. مقام معظم رهبری آن چارچوب را تأیید کردند، بر مبنای آن چارچوب آمدیم در دولت لایحه را تصویب کردیم و خدمت نمایندگان فرستادیم.
رئیس جمهور تأکید کرد؛ ما بودجه را بر مبنای واقعیت‌ها در نظر گرفتیم ممکن است در یک جایی بحث این باشد که این واقعیت که پیش‌بینی کردیم، صد در صد تحقق پیدا می‌کند یا نمی‌کند راه جبرانی برایش گذاشتیم و در نظر گرفتیم که اگر این راه به صد در صد نرسید از راه دیگری که ۵۰ داریم استفاده می‌کنیم آن ۵۰ درصد بشود ۷۰ درصد فرمول‌هایش در بودجه مشخص است حواس‌مان جمع بوده در چه شرایطی داریم این کار را انجام می‌دهیم.
وی با اشاره به این که در بودجه دنبال این بودیم که زندگی مردم، کارمندها و بازنشسته‌های ما طبق روال انجام بگیرد، افوزد؛ با کمکی که می‌شود در سال آینده انجام داد برای رفاه بیشتر خواستیم مبارزه با فقر را در این لایحه ادامه دهیم. مسئله اشتغال برای ما مهم و بحثی است که در این بودجه مد نظر قرار دادیم.
رئیس جمهور در پایان به موضوع سیل اشاره کرد و گفت؛ بحث سیل را این روزها، کم‌وبیش در بعضی از استان‌ها باز صدایش را می‌شنویم. خدمت مردم عزیز می‌خواهم عرض کنم که امسال، پیش‌بینی‌ها خیلی بهتر از پارسال است و آمادگی‌ها خیلی بیشتر از پارسال است.

کد مطلب: 112992
 
Share/Save/Bookmark