میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۱ ساعت ۲۲:۰۷
 
 
سوء استفاده جنسي از کودکان در غرب؛
اوضاع بحراني است
به گزارش انجمن مدافعان حقوق بشر، پليس آمريکا يک کشيش يوناني را به اتهام تلاش براي سوء استفاده جنسي و...

به گزارش انجمن مدافعان حقوق بشر، پليس آمريکا يک کشيش يوناني را به اتهام تلاش براي سوء استفاده جنسي و برقراري روابط نامشروع با کودکان و پسران در ايالت اوهايو دستگير کرد. روزنامه محلي کولومبوس ديسپچ در اين باره گزارش داد که «پاتريک هوگز» کشيش ۵۶ ساله يوناني در حالي که با دو پسر ۹ و ۱۴ ساله براي داشتن روابط غيراخلاقي قرار ملاقات گذاشته بود در محل ملاقاتشان دستگير شد.
در همين رابطه کليساي کاتوليک استراليا تاييد کرد که از سال ۱۹۳۰ به اين سو بيش از ۶۰۰ کودک در ايالت ويکتورياي استراليا توسط کشيشان مورد سوء استفاده جنسي قرار گرفتند. «دنيس هارت» اسقف اعظم ملبورن انتشار اين آمار را وحشتناک و شرم‌آور خواند. اين درحاليست که فعالان اين حوزه در استراليا معتقدند که اين آمار به ۱۰ هزار نفر هم مي‌رسد.
چندي پيش در فرانسه نيز شبکه فرانس۲۴ به سوء استفاده از کودکان در نمايشگاه‌هاي مد لباس در فرانسه انتقاد کرد و طي گزارشي گفت: «آن‌ها بيش از ۸ سال ندارند، اما با وضعيتي که براي اين کودکان درست مي‌کنند، به اين بچه‌ها ضربات رواني وارد مي‌شود، شرکت‌ها تنها به فکر فروش خود هستند و براي همين منظور از کودکان استفاده مي‌کنند و براي اين کار از روش‌هاي محرک جنسي استفاده مي‌کنند.»
اين شبکه افزود: «تمام کودکاني که براي نمايش در شوهاي مد و لباس به کار گرفته مي‌شوند زير ۱۰سال سن دارند و از هم‌اکنون آن‌ها را با آرايش کردن و پوشاندن لباس‌هاي تحريک‌کننده، به نوعي وارد صنعت سکس مي‌کنند.»
در بريتانيا نيز وضع چندان جالب نيست و بر اساس آخرين آمار‌ها به نقل از روزنامه «گاردين»، هر ۲۰ دقيقه يک کودک در انگليس مورد تجاوز جنسي قرار مي‌گيرد. تنها در سال گذشته روزانه بيش از ۶۰ مورد تجاوز جنسي به کودکان به پليس اين کشور گزارش شده است.
گزارش پليس انگليس حاکي از آن است که، تنها در سال ۲۰۱۰ بيش از ۲۳۰۰۰ کودک که يک پنجم آن‌ها سني کمتر از سنين دبيرستان داشته‌اند، قرباني تجاوز جنسي در انگليس و ولز شده‌اند.
در آلمان نيز به نقل از خبرگزاري آلمان، بنابر آمارهاي پليس جنايي آلمان، موارد سوء استفاده جنسي از کودکان در سال ۲۰۱۱ در آلمان سير صعودي گرفته است.
بر اساس اين گزارش ۶۷ صفحه‌اي، تهيه و تبادل عکس‌هاي پورنو از کودکان در اين زمينه با ثبت ۳ هزار و ۸۶۳ مورد رشدي ۲۳. ۳ درصدي داشته است.
همه اين موارد بر روي يک موضوع متمرکز بود و آن هم هرزه‌نگاري کودک به معني هر نوع نمايش با هر ابزاري که در ارتباط با کودک و براي بهره‌برداري فعاليت‌هاي جنسي واقعي يا مشابهتي و يا هر نوع نمايش اعضاي جنسي کودک به منظور اهداف جنسي مي‌باشد، بود.
اين همه مشتي نمونه خروار بود از نقض حقوق کودک در اين کشور‌ها. مطالبي ديگر نيز در اين زمينه قابل ذکر است مثل تعداد کودکان بي‌خانواده و يا کودکان کار و بازداشت کودکان و نحوه برخورد با آن‌ها که مجالي ديگر مي‌طلبد.
شايد از جهاتي حکومت‌ها مقصر باشند چرا که حکومت‌ها بايد با تکيه بر تمام امکانات قانوني، اداري، اجتماعي و آموزشي، کودک را در مقابل هر شکل از رفتار سهل‌انگارانه با آن‌ها، سوء استفاده جنسي و تجاوز جسمي يا رواني، حمايت کنند.
همچنان که در ماده ۳۴ نيز آمده است که: حکومت‌هاي عضو پيمان، خود را موظف مي‌دانند که کودک را در مقابل هرگونه استثمار سکسي و سوء استفاده جنسي حمايت کنند. حکومت‌ها براي اين منظور دست به اقداماتي در سطح داخل و خارج از کشور مي‌زنند تا: الف) کودکان به روابط جنسي غي قانوني و يا اجباري کشانده نشوند.
ب) کودکان در زمينه فاحشه‌گري مورد استفاده قرار نگيرند.
ج) از کودکان در پورنوگرافي و نمايش‌هاي سکسي استفاده نشود.
حکومت‌ها بايد با آگاه نمودن کودکان قرباني از حقوق و وظايف خود راه را بر سودجويان ببندند.
همچنين براي پيشگيري از وقوع چنين جرايمي مي‌بايد اطمينان حاصل نمايند که رفتار دستگاه دادگستري آن‌ها همواره در جهت اولويت دادن به حفظ منافع کودکان و برخورد قاطعانه با سوءاستفاده‌گران است.
اين حکومت‌ها بايد حمايت‌هاي مناسب از حيثيت کودکان قرباني و حفاظت از حريم شخصي آنان را در راستاي کاهش صدمات ناشي از تجاوز جنسي به عمل آورند تا در آينده از آسيبهاي اجتماعي جلوگيري گردد.

کد مطلب: 77279
 
Share/Save/Bookmark