میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۱
 
 
ناظران سیاسی مطرح کردند؛
اروپا به عمد تعهدات برجام را اجرا نمی‌کند
اروپا به عمد تعهدات برجام را اجرا نمی‌کند
 

ناظران سیاسی با تاکید بر اینکه اروپایی‌ها توان لازم برای حفظ برجام را ندارند، و در واقع به عمد نمی‌خواهند تعهدات برجام را اجرا کنند؛ معتقدند گام چهارم ایران چیزی خواهد بود که در شرایط موجود بیشترین بازدارندگی را برای کشور ایجاد کند اما، این موضوع که این گام چه چیزی است را باید صبر کرد و منتظر ماند تا درنهایت توسط مسئولان اعلام شود.
در حالی به زودی گام چهارم کاهش تعهدات تهران در برنامه جامع اقدام مشترک اجرا می‌شود که اروپایی‌ها تاکنون به هیچ کدام یک از تعهداتشان در قبال ملت ایران عمل نکرده‌اند؛ بلکه حتی ایران را تهدید کرده که اگر گام چهارم را اجرایی کند از برجام خارج خواهند شد.
آنچه نظر متوفق کارشناسان حوزه سیاست خارجی ایست اینکه اروپا قابل اعتماد نیست و باید گام‌های کاهش تعهدات ایران در قبال برجام اجرایی شود.

اروپایی‌ها توان لازم برای حفظ برجام را ندارند
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران می‌بایست محکم‌تر برداشته شود، گفت: اروپایی‌ها، نه عزم و اراده و نه توان لازم برای حفظ برجام را ندارند.
محمدمهدی برومندی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم با تأکید بر ادامه روند کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران، گفت: زمانی که آمریکا از برجام خارج شد و از سوی دیگر اتحادیه اروپا نیز اقدامی عملی انجام نداده است، ایران نیز باید به روند کاهش تعهدات خود را ادامه دهد. وی با بیان اینکه اروپایی‌ها، نه عزم و اراده و نه توان لازم برای حفظ برجام را ندارد، افزود: با توجه به این شرایط، ایران گام سوم کاهش تعهدات برجامی را با قاطعیت کامل عملی می‌کند.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس اضافه کرد: گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران می‌بایست محکم‌تر برداشته شود، ایران تاکنون هیچ اقدام عملی از سوی اروپایی‌ها در راستای اجرای برجام مشاهده نکرده، بنابراین ما نیز معطل اروپایی‌ها نخواهیم ماند و مصمم به برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی هستیم.
برومندی با اعلام اینکه تصمیمات لازم برای برداشتن گام‌های بعدی در جهت کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران اتخاذ شده است و گام سوم نیز در زمان مقتضی عملیاتی خواهد شد، اظهار داشت: گام سوم کاهش تعهدات برجامی جمهوری اسلامی باید محکم‌تر از دو گام دیگر برداشته شود، زیرا در غیر این‌صورت اروپایی‌ها و آمریکایی‌‌‌ها نسبت به فشار حداکثری علیه ایران مصمم‌تر خواهند شد.
وی تصریح کرد: اروپایی‌ها تاکنون خلاف تعهدات‌شان عمل کرده‌اند و ما نیز باید اقدامات لازم را انجام دهیم، باید شرایط فروش نفت و رفع مسائل و مشکلات بانکی و از سوی دیگر کاهش و بی‌اثر کردن تحریم‌ها برای ایران در جهت حفظ منافع ملی، محقق شود.
نایب‌رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان با تأکید بر اینکه مسئولیت تمامی عواقب کاهش تعهدات برجامی ایران به‌‌عهده اروپایی‌ها و کشورهایی است که آغازگر بدعهدی در اجرای مفاد برجام بودند، خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها باید مطمئن باشند ایران در اخطاری که به آنها درباره کاهش تعهدات برجامی داده، جدی است و گام سوم را با جدیت اجرا خواهد کرد.

گام چهارم باید بیشترین بازدارندگی را برای کشور ایجاد کند
کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: گام چهارم ایران در شرایط موجود بیشترین بازدارندگی را برای کشور ایجاد می کند؛ باید صبر کرد و منتظر ماند تا توسط مسئولان اعلام شود.
حسن بهشتی‌پور درباره اقدامات اروپایی‌ها ذیل برجام، گفت: نظام اقتصادی و بانکی آمریکا بر سر اروپایی‌ها سایه انداخته و عملا باعث شده است که شرکت‌ها به حرف دولت‌ها گوش فرا ندهند. همین موضوع سبب شده است که شرکت‌های اروپایی با ایران همکاری نکنند.
وی افزود: شرکت‌های اروپایی به‌دلیل ترس از جریمه‌های هنگفتی که وزارت خزانه‌داری آمریکا بارها علیه موسساتی که با ایران همکاری داشته‌اند وضع کرده،‌ از همکاری با ایران استنکاف کرده و همین موضوع سبب شده است که دولت‌های اروپایی قادر نباشند به تعهداتی که ذیل برجام داده‌اند،‌ عمل کنند.
کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: اختلافات موجود در موضوع هسته‌ای به یک دعوای میان ایران و آمریکا تبدیل شده و عملا در یکی دو سال اخیر مشاهده کردیم که اروپایی‌ها نشان داده‌اند کاری از دستشان برنمی‌آید.
بهشتی‌پور با اشاره به سخنان بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی که از آمادگی کشورمان برای برداشتن گام چهارم خبر داده بود نیز گفت: باید دید که ایران در گام چهارم چه اقدامی را انجام خواهد داد و بعد بر اساس آن تحلیل کرد، ولی این نکته را باید بگویم که آنچه تاکنون ایران انجام داده،‌ باعث تحرکاتی از سوی دولت‌های اروپایی شده تا دست به اقداماتی بزنند و در کنار آن ایران را تهدید به خروج از برجام کنند.
وی با تاکید بر این موضوع که بالا بردن ظرفیت غنی‌سازی و تغییر نوع سانتریفیوژها ابزارهای ایران برای گام چهارم هستند،‌ اضافه کرد: در گام سوم ایران نوع جدید سانتریفیوژ را که در مرحله تحقیق و توسعه بود در مدار تولید قرار داد و این موضوع آنقدر مهم بود که تروئیکای اروپایی تهدید به خروج از برجام کرده‌اند. هرچند هنوز مقام رسمی این موضوع را تایید نکرده ولی در این مرحله هر اقدام ایران تاثیر خود را خواهد گذاشت و بازدارندگی ایجاد خواهد کرد.
استاد دانشگاه شهید بهشتی در پایان گفت: گام چهارم ایران چیزی خواهد بود که در شرایط موجود بیشترین بازدارندگی را برای کشور ایجاد کند ولی این موضوع که این گام چه چیزی است را باید صبر کرد و منتظر ماند تا درنهایت توسط مسئولان اعلام شود.

کد مطلب: 111191
 
Share/Save/Bookmark