میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۱
 
 
حقایقی که آشکارتر می‌شود

پس از استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان تحولات این کشور در عرصه سیاسی و اجتماعی وارد مرحله جدیدی شده بگونه‌ای که شواهد امر نشان می‌دهد عاملان و حامیان این اقدام حریری به دنبال اجرای مولفه‌هایی هستند که در نهایت شرایط لبنان را با چالشهای جدیدی مواجه خواهد ساخت.
نکته ابتدایی قابل توجه این است که استعفای سعد حریری با فشارهای برخی کشورها به خصوص آمریکا برای ایجاد زمینه های جنگ داخلی و تضعیف قدرت حزب الله با از هم گسستن دولتی که حزب الله در آن حضور داردصورت گرفته است. آنهایی که نتوانسته‌اند با اقدامات تحریمی و نظامی حزب‌الله را زمین گیر و یا خلع سلاح کنند برآنند تا با گرفتار سازی آن در بازی سیاسی و البته رودررو قرار دادن آن در برابر مردم به اهداف خود دست یابند. این مسئله مطرح است که سعد حریری به عنوان رییس دولت مسئول آثار و تبعات مخرب سیاسی، امنیتی ناشی از فرار وی از مسئولیت پذیری و پاسخگویی به مطالبات مردم بوده و اقدام او زمینه ساز بروز بحرانهای احتمای ناشی از خلاء قدرت در این کشور خواهد بود. هر چند که رئیس جمهور لبنان بعنوان یکی از محورهای ثبات ساز و نجات بخش به ویژه در تعیین دولتی توانمند، کارامد و مقتدر برای حل مشکلات مردم لبنان و عبور از بحران در شرایط کنونی نقش و جایگاه ویژه ای خواهد داشت اما این امر نافی مسئولیت سعد حریری نیست و وی نمی‌تواند از بار مسئولیت شانه خالی سازد. طرح ارائه شده از سوی میشل عون با محوریت گفتگو میان مجموعه احزاب و گروهها برای حل و فصل منازعات مجددا مطرح و بعنوان یکی از را ه حل های برون رفت از شرایط فعلی امری قابل توجه است که عدم رویکرد برخی جریان‌های سیاسی و البته تقلای آمریکا و سعودی برای عدم اجرای این طرح، بیانگر نقش مخرب این جریان‌ها در روند چالشهای لبنان است.
نکته مهمی که در این روند مشاهده می‌شود آن است که دولت ترامپ دو روز بعد از استعفای «سعد الحریری»، نخست‌وزیر سابق لبنان کمک نظامی ۱۰۵ میلیون دلاری به لبنان را متوقف کرده است. این اقدام را می‌توان ادامه فشار اقتصادی بر لبنان و البته کشاندن نیروهای نظامی به جمع معترضان دانست که بعد دیگری از آشوب‌سازی علیه لبنان است. این رفتار آمریکا به خوبی نشان می‌دهد که ریشه تحولات لبنان را در ورای مرزهای این کشور دانست که هدف آن گرفتار سازی لبنان در بحرانی ناتمام است. به هر نقدیر استعفا حریری با هر عنوانی که صورت گرفته باشد مغایر با منافع ملی لبنان است و وی عملا در بازی آمریکایی – سعودی گرفتار آمده است چنانکه پیش از این نیز بسیاری از جریان‌های مردمی نظیر حزب‌الله درباره سقوط دولت هشدار داده و بر لزوم ادامه کار حریری تاکید کرده بودند. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 111399
 
Share/Save/Bookmark