میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۶
 
 
جشنی برای امت اسلام
لبنان سراسر جشن و شادی است. شادی برآمده از پیروزی بر دشمن صهیونیستی. ۵ خرداد...

لبنان سراسر جشن و شادی است. شادی برآمده از پیروزی بر دشمن صهیونیستی. ۵ خرداد ( بیست و پنجم می) یادآور روزی بزرگ و خاطره انگیز برای ملت لبنان و تمام ملتهای آزاده است، روزی که اسطوره شکست ناپذیری ارتشی در هم شکست که از سال ۱۹۴۸ تا آن زمان همواره، اعراب را به سبب شکستهای پیاپی تحقیر می کرد.
اما در سال ۲۰۰۰ این مولفه تغییر و حزب الله توانست ارتش صهیونیستی را وادار به فرار سازد. نکته بسیار مهم در باب دستاوردهای مقاومت آنکه، حزب الله در سال ۲۰۰۰ به همگان نشان داد که می‌توان در برابر دشمن ایستاد و پیروز شد. این مسئله روحیه جدیدی را در میان ملت‌های منطقه رقم زد چنانکه انتقاضه مسجدالاقصی در سال ۲۰۰۰ از آن جمله بود. پیروزی حزب الله زمینه ساز شکل گیری جریان‌های مقاومتی در بسیاری از کشورهای منطقه شد. امروز اگر در عراق گروه‌های مقاومت مردمی همچون حشدالشعبی، حزب الله عراق ف نجبا و غیر شکل می گیرد به برکت آموزه‌ها و دستاوردهای مقاومت است. وقتی در سوریه تیپ فاطمیون و زینبیون و دهها دسته و گروه دیگر مقاومتی در قالب مدافعان حرم حضور می‌یابند اینها دستاورد مقاومت هستند.
 ۴ سال است که ائتلاف آمریکایی- سعودی از تمام ظرفیت‌ها و امکاناتش برای سلطه بر یمن بهره می گیرد اما جز کشتار و ویرانی دستاوردی نداشته است. امروز پس از ۴ سال عملیات پهپادی مقاومت یمن، تاسیسات نفتی سعودی را هدف قرار می‌دهد و سیستم موشکی و راداری این رژیم را که میلیاردها دلار برایش هزینه شده، به سخره می گیرد. اینها برگرفته از درسهای حزب الله است. به عبارتی دیگر می توان گفت که آنچه امروز در منطقه در جریان است درسهایی است که از پیروزی مقاومت در سال ۲۰۰۰ رقم خورده است. 
هر چند که جهانیان اذعان دارند که شکل گیری حزب الله لبنان برگرفته از الگوی انقلاب اسلامی ایران بوده اما این فرزند خلف مقاومت ایران، توانسته در کنار تبدیل شدن به مولفه‌ای برای دفاع از لبنان در برابر تجاوزات دشمن صهیونیستی و تروریست‌ها، الگویی ماندگار برای سایر ملت‌های منطقه مبدل شود. آنچه امروز جهان به آن اذعان دارد آن است که حزب الله صرفا یک نیروی شبه نظامی و یا جریان سیاسی نیست بلکه یک الگو و قطب نما برای ازادی خواهانی است که مبارزه با متجاوزان را در ذهن دارند. همین الگو گیری بوده است که غزه را فاتح نبرد با ارتش صهیونیستی ساخته ، نیروهای مردمی عراق را در برابر داعش و حامیانش پیروز ساخته، لبنان را فاتح نبرد با تروریسم و حامیان آن ساخته است، ارتش و نیروهای مردمی یمن را در برابر نیروهای تا دندان مسلح سعودی پیروز ساخته است. 
در نهایت می‌توان گفت که پیروزی سال ۲۰۰۰ حزب الله لبنان بر ارتش صهیونیستی زمینه ساز هموار شدن مسیر زوال اشغالگران قدس و در عین حال شکل گیری ساختارهای مقاومتی در سراسر منطقه شده است. این روند زمانی آشکاتر می‌شود که ائتلاف ارتجاع عربی، عبری و آمریکایی و اروپایی برای مقابله با دستاوردهای روز افزون حزب الله به هر ابزاری چنگ می‌زنند و در این راه از هیچ توطئه‌ای از ترور فرماندهان حزب الله گرفته تا تحریم و تهدید و ایجاد جنگ رسانه ای برای تخریب جایگاه جهانی حزب الله فروگذار نیستند اما به رغم تمام این اقدامات جهانیان اذعان دارند که حزب الله همچنان به عنوان کانون اصلی امنیت لبنان و مقابله با رژیم صهیونیستی و تروریسم در مسیر پیشرفت و بزرگی حرکت می‌کند و توطئه‌ها علیه آن یک به یک با ناکامی همراه می‌شود. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 109095
 
Share/Save/Bookmark