میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
چرایی یک ترور
عراق در حالی با چالش‌های امنیتی و سیاسی مواجه است که در ادامه روند بحران امنیتی هشام الهاشمی تحلیل‌گر و کارشناس امور امنیتی عراق که...

عراق در حالی با چالش‌های امنیتی و سیاسی مواجه است که در ادامه روند بحران امنیتی هشام الهاشمی تحلیل‌گر و کارشناس امور امنیتی عراق که زمانی مشاور حیدر العبادی در دوره نخست‌وزیری او بود، نزدیک منزلش در منطقه الزیونه بغداد ترور شد. این ترور با محکومیت گسترده از سوی مقامات و نهادهای سیاسی و امنیتی این کشور همراه شد و همگی بر ضرورت افشای هویت عاملان پشت پرده این حمله تروریستی و تحویل آنها به مراجع قضایی تاکید کردند.
حال این سوال مطرح است که ترور چه پیامدهایی دارد و چه اهدافی در قبال آن دنبال شده است؟ بررسی توحولات عراق نشان می‌دهد که طی هفته‌های اخیر رویدادهای امنیتی ویژه‌ای در این کشور روی داده است. در اقدامی سوال برانگیز مقر حشدالشعبی از سوی نیروهای امنیتی هدف قرار می‌گیرد که بسیاری آن را برگرفته از اطلاعات نادرستی دانسته اند که دستگاه امنیتی داده شده بود. در بحران سازی دیگر رسانه نزدیک به آل سعود به مرجعت عالی دینی عراق اهانت می‌کند که موجب خشم مردمی می‌شود. در اقدامی مغایر با امنیت ملی عراق، آمریکا در سفارت خود در بغداد آزمایش سامانه پدافندی می‌کند. نکته قابل توجه آنکه اهانت سعودی‌ها به آیت‌الله سیستانی از یک سو و آزمایش سامانه پدافندی آمریکا در منطقه سبز از دیگر سو و نیز هدف قرار دادن مقر حشدالشعبی که گفته می‌شود به فرمان آمریکایی‌ها بوده، فضای ضد سعودی و ضد آمریکایی در عراق را تقویت کرد، تا جایی که شماری از شهروندان عراقی با عبور از موانع، خود را به منطقه سبز بغداد رساندند تا مقابل سفارت عربستان سعودی در حمایت از مرجعیت عالی خود که با صدور فتوای جهاد کفایی، پایان داعش را رقم زد، دفاع کنند و به ریاض درباره ضرورت عدم دخالت در امور داخلی کشورشان هشدار دهند.در همین حال شخصیت‌های سیاسی و احزاب عراقی نیز به صورت یک‌پارچه این اهانت به مرجعیت را که به لطف فتوای او، سازمان الحشد الشعبی تشکیل شد و به شکست تروریسم داعش منجر شد، محکوم کردند و حتی بر ضرورت پیگرد قضایی این امر و گرفتن غرامت از دولت سعودی تاکید کردند.
در همین حال مردم و جریان‌های سیاسی درباره هرگونه اقدام علیه حشدالشعبی هشدار دادند.
انتشار خبر استقرار سامانه دفاعی آمریکا در داخل سفارت این کشور در منطقه امنیتی سبز بغداد و آزمایش آن، که با هدف اصلی تحریک سازمان الحشد الشعبی برای نشان دادن واکنش نظامی و در نتیجه توجیه حضور نظامی آمریکا در بغداد صورت گرفت، کاملا معکوس نتیجه داد و به تشدید نارضایتی شخصیت‌ها و احزاب سیاسی و شهروندان عراقی از حضور نظامیان خارجی در این کشور، منجر شد. با توجه به تقارن این تحولات با مذاکرات امنیتی آمریکا و عراق می‌توان گفت که ترور الهاشمی ادامه روند بحران سازی برای غبارآلود ساختن فضای عراق برای توجیه حضور نیروهای آمریکایی است که در لوای توافقنامه بغداد- واشنگتن به دنبال اجرای آن هستند.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 114396
 
Share/Save/Bookmark