میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی فرهنگ گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۵۱
 
 
تحریم افطاری رئیس‌جمهور و سیاسی کاری خانه سینما؛
خانه سیاسی برای عرض چاکری به یک جریان سیاسی!
خانه سیاسی برای عرض چاکری به یک جریان سیاسی!
 

روز سه‌شنبه گذشته پس از آنکه بسیاری از چهره‌های شاخص فرهنگی و هنری تأکید کردند به مراسم افطاری رئیس‌جمهور نخواهند رفت و موج گسترده اعتراضات آن‌ها حتی باعث موضع‌گیری سخنگوی دولت نیز شد، خانه سینما که طی تمام سال‌های پس از بازگشایی‌اش بدل به نهادی برای فعالیت‌های حزبی و سیاسی شده با انتشار بیانیه‌ای سعی نمود فضای این تحریم را بشکند.
در بیانیه خانه سینما آمده است: «ما هیأت مدیره خانه سینما دعوت افطار ریاست جمهور کشور عزیزمان را اجابت می‌کنیم و به همکاران گرانقدرمان پیشنهاد می‌کنیم به اندرز استاد مشایخی که ما را به همدلی و وحدت در این ایام پرآشوب فرا می‌خواند گوش دل بسپاریم»
خانه سینما پیش از این نیز ثابت کرده بود که یک نهاد صنفی برای تأمین خواسته‌ها و نیازهای اولیه سینماگران نیست؛ این اتفاق همواره با تأیید بخش اعظمی از اهالی برجسته و نامدار سینمای کشور بوده و سینماگران مستقل و آزاده همواره به این مسأله مهم واکنش نشان داده‌اند و خواستار پاسخگویی جدی مسئولان خانه سینما بوده‌اند.
این‌بار اما دست هیأت مدیره خانه سینما و مدیرعاملش بیش از پیش برای سایرین «رو» شده است؛ مسئولان این نهاد به اصطلاح صنفی به جای آنکه از دولت برای تأمین نیازهای اولیه سینماگران مطالبه گری داشته باشند این روزها بدل به نهادی برای عرض چاکری به رئیس‌جمهور شده‌اند و در واقع میتینگی تشکیل داده‌اند تا در آن ضمن فعالیت‌های سیاسی به نفع جناح اصلاح‌طلب، منافع وافری را از آن خود کنند!؛ اتفاقی که باعث شده این نهاد به شدت از مسیر اصلی خود منحرف شود.
روز گذشته و پس از آنکه کمپین هنرمندان با عنوان «#ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت» فعالیتش از فضای مجازی فراتر رفت و واکنش نوبخت سخنگوی دولت را درپی داشت، مسئولان خانه سینما خبری را از قول جمشید مشایخی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون کشور منتشر کردند؛ و جمشید مشایخی سیرک مسخره آن‌ها را با انتشار یک پیام در صفحه شخصی خود به هم ریخت.

خانه سینما پیش از این نیز ثابت کرده بود که یک نهاد صنفی برای تأمین خواسته‌ها و نیازهای اولیه سینماگران نیست؛ مسئولان این نهاد به اصطلاح صنفی به جای آنکه از دولت برای تأمین نیازهای اولیه سینماگران مطالبه‌گری داشته باشند بدل به نهادی برای عرض چاکری به رئیس‌جمهور شده‌اند

در این بیانیه از قول جمشید مشایخی آمده بود: «زمانه، زمانه وحدت و همدلی است. فرزندان من، ما همه اهل فرهنگ و هنر هستیم! اهل دل هستیم. در این وانفسای توطئه‌ها بر سفره افطار ریاست جمهور دم از وحدت و همدلی می‌زنیم!»
پس از انتشار این بیانیه مسئولان خانه سینما نیز فوراً با انتشار یک پیام که به صورت گسترده برای اهالی سینما و رسانه پیامک شد اعلام کردند: «ما هیات مدیره خانه سینما، دعوت افطار ریاست جمهور کشور عزیزمان را اجابت می‌کنیم و به همکاران گرانقدرمان پیشنهاد می‌کنیم به اندرز استاد مشایخی که ما را به همدلی و وحدت در این ایام پرآشوب فرا می‌خواند گوش دل بسپاریم. روزهای سخت با رفاقت آسان می‌شود.»
این اتفاق باعث واکنش‌های بسیاری در فضای مجازی شد به نحوی که بسیاری از هنرمندان از حرکت جمشید مشایخی تعجب کردند؛ اما در ساعات اولیه بامداد دیروز مشایخی با انتشار یک متن در صفحه شخصی خود نوشت: «تکذیب افطاری ریاست جمهوری؛ ضمن سپاس فراوان از دعوت حضرات، در وضعیت کنونی که اقتصاد مملکت در تلاطم می‌باشد و وضع معیشتی ملت بزرگ ایران نابسامان می‌باشد رفتن به ضیافت افطاری هیچ دردی را دوا نمی‌کند و فقط یک تظاهر در جامعه ما می‌باشد. بنده به احترام ملت ایران که هرچه دارم از آن‌ها است در این مراسم شرکت نخواهم کرد. #ما_به_افطاری_نخواهیم_رفت!»
تکذیبیه جمشید مشایخی باعث شد تا از ساعات اولیه صبح دیروز مسئولان خانه سینما که به دست و پا زدن بیفتند و پیام هایی از سوی دیگر اهالی فرهنگ و هنر را به صورت گسترده در صفحات خود و وابستگان شان منتشر کنند که مثلاً فلانی از این ضیافت افطار حمایت کرده است! غافل از آنکه دیگر حنای‌شان هیچ رنگی برای سینماگران و رسانه‌های مستقل و آزاده که وابستگی مالی و سیاسی و جناحی به آن‌ها ندارند نخواهد داشت!
امروزه هنرمندان تأکید دارند سیاست‌های به شدت غلط فرهنگی و اقتصادی حسن روحانی باعث شده تا کشور به طرز بی‌سابقه‌ای دچار بحران شود. وضعیت بسیار وخیم معیشتی تعداد کثیری از هموطنان و از سوی دیگر محدودیت‌های گسترده‌ای که دولت وی عامل اصلی آن است باعث شده تا اغلب کسانی که تا سال قبل او را بهترین گزینه برای ریاست جمهوری می‌دانستند اینک پشیمان، افسرده حال و درمانده شوند.
همچنان در حالی که چند ساعتی تا مراسم ضیافت افطاری رئیس‌جمهور بیشتر باقی نمانده موجی عظیمی از هنرمندان هر لحظه اعلام می‌کنند که به این مراسم نخواهند رفت؛ علاوه بر تعدادی کثیری از اهالی قلم و موسیقی، سینماگرانی همچون: امین تارخ، فریبا کوثری، کاوه سجادی‌حسینی، رضا داوودنژاد، احمد ایراندوست، چیستا یثربی، کتایون ریاحی و... نیز طی ساعات اخیر به خیل هنرمندان تحریم‌کننده این رویداد پیوسته‌اند.
این در حالی است که پیش از این هنرمندانی همچون: پرویز پرستویی، فاطمه گودرزی، مهناز افشار، شهره سلطانی، برزو ارجمند، بهاره رهنما، علی جلیلوند، وحید جلیلوند، شهرام لاسمی، امیرحسین رستمی، حمیدرضا آذرنگ، شیلا خداداد، مازیار میری، سپیده گلچین، بهار ارجمند، سارا بهرامی، امیر سیدزاده، مریم بوبانی، فلور نظری، مریم دوستی، احسان کرمی، پرستو گلستانی، آناهیتا همتی، مهرناز دبیرزاده، فرمان فتحعلیان، رامین اوحدی و... اعلام کرده بودند به این مراسم نخواهند رفت.
سینماپرس

کد مطلب: 104595
 
Share/Save/Bookmark