میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
مدعیان بدون کارکرد
نشست مجازی کشورهای حامی سوریه دیروز با ادعای با کمک به آوارگان سوری برگزار شد...

نشست مجازی کشورهای حامی سوریه دیروز با ادعای با کمک به آوارگان سوری برگزار شد. این نشست در حالی صورت گرفته است که سازمان ملل خواستار آن شده بود تا در نشست امسال حدود ۱۰ میلیارد دلار برای کمک به شهروندان سوری که در داخل کشور خود و کشور‌های همسایه آواره شده‌اند، جمع آوری شود.
سازمان ملل در حالی با ادعای حمایت از سوریه و آوارگان سوری این نشست را برگزار کرد که رفتارهای عملی سازمان ملل کارکردی مغایر با این ادعاها را نشان می‌دهد چنانکه از سو این سازمان برای پایان خطر تروریسم و دخالت‌های بحران ساز خارجی در این کشور اقدامی صورت نداده است و از سوی دیگر این سازمان برای وضعیت بحرانی آوارگان سوری در منطقه و اروپا کارکردی نداشته چنانکه گزارش‌ها از وضعیت بحرانی آوارگان سوری در اروپا بویژه خطر کرونا و گرسنگی برای آنها حکایت دارد. نکته دیگر وضعیت کشورهای حاضر در این نشست است. در یک سوی معادله کشورهای اروپایی قرار دارند که در کنار حمایت از تروریسم همچنان به بحران سازی سیاسی در سوریه دامن می‌زنند. در این نشست آن که مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا طی اظهاراتی بر تداوم فشار حداکثری اتحادیه اروپا بر مقامات سوریه تاکید کرد.بورل حین سخنرانی در چهارمین کنفرانس بروکسل تحت عنوان «حمایت از آینده سوریه و منطقه» در اظهاراتی متناقض گفت: «اتحادیه اروپا به فشار حداکثری بر مقامات سوریه ادامه خواهد داد.» او مدعی شد: تحریم‌های اضافی می‌تواند دمشق را به گفت‌و‌گوی سیاسی با همه نیرو‌های فعال در این کشور مجبور کند.
این ادعا در شرایطی مطرح شده که اسد رئیس جمهور قانونی و انتخابی مردم سوریه است و اروپا اگر واقعا به دنبال راهکار سیاسی است در کنار حمایت از نظام اسد می‌تواند از نشست‌های آستانه ( ایران، ترکیه و روسیه ) به عنوان راهکار نهایی حل بحران سوریه حمایت نماید که تاکنون چنین اقدامی صورت نداده است. سازمان ملل و اروپا در حالی ادعای حمایت از مردم سوریه را سر داده‌اند که بر اساس قانون سزار که از سوی آمریکا اجرایی شده علاوه بر سوریه، تمامی کشورها و طرفهایی که با دولت سوریه همکاری کنند در زمینه‌های مختلف به ویژه زمینه‌های اقتصادی تحریم می‌شوند و این مدعیان حمایت از مردم هیچ واکنشی در قبال این تحریم‌ها نداشته‌اند. با توجه به این حقایق می‌توان گفت که نشست سازمان ملل نه برای کمک به سوری‌ها بلکه از یک سو برای تامین هزینه گروه‌های تروریستی و معارضان سوری است و از سوی دیگر اروپا با ادعای حمایت از آوارگان به جمع آوری کمک‌های جهانی حال آنکه این منابع در جایی ورای سوریه هزینه می شود و در اصل آنها به نام سوریه و به کام غرب خواهد بود. 

نویسنده: علی تتماج 

کد مطلب: 114297
 
Share/Save/Bookmark