میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۹ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۱
 
 
حمایت از کودتا علیه دموکراسی گریبان‌گیر خاندان سلطنتی انگلیس شد
تظاهرات علیه خودکامگی ملکه
تظاهرات علیه خودکامگی ملکه
 

بحران سیاسی در انگلیس در حال شدت گرفتن است چنانکه در پی اقدام بوریس جانسون برای تعلیق پارلمان بریتانیا به منظور اجرای بریگزیت و تایید آن از سوی ملکه، معترضان با شعار "کودتا را متوقف کنید" به خیابان‌های لندن آمدند.
نخست وزیر انگلیس در حالی تصور می کرد که با بهره گیری از حمایت ملکه می تواند خواسته خود را به دیگران تحمیل نماید که مردم انگلیس با برپایی تظاهرات ضد سلطنتی بر مقابله با این روند تاکید کردند بگونه‌ای که بسیاری این اعتراض‌ها اعتراض به حاکمیت خاندان سلطنتی و نظام پادشاهی دانسته‌اند چنانکه در گذشته نیز بسیاری از مردم خواستار اجرای نظام جمهوری بر کشور بوده‌اند.
بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا در روزهای گذشته توانست تایید سلطنتی برای تعویق کار پارلمان کشورش را برای یک ماه به دست آورد و بدین ترتیب فرصت پارلمان برای تدوین قانونی که بریگزیت بدون توافق را خنثی کند، به حداقل رسید.معترضان با تجمع در لندن، شعار "کودتا را متوقف کنید، از دموکراسی دفاع کنید" در اعتراض به تعلیق پارلمان سر دادند. این اعتراضات در نزدیکی دفتر نخست‌وزیری بر پا شد که محل سکونت بوریس جانسون است.او تصمیم دارد تا پیش از خروج برنامه‌ریزی شده بریتانیا از اتحادیه اروپا، پارلمان این کشور را به حالت تعلیق درآورد تا قانونگذاران نتوانند پیش‌نویس قانون ضد بریگزیت را به تصویب برسانند. جانسون بارها روی تصمیمش برای خارج کردن بریتانیا از اتحادیه اروپا در ضرب‌الاجل ۳۱ اکتبر، با یا بدون توافق، تاکید کرده است. این در حالی است که مخالفت گسترده‌ای با "بریگزیت سخت" در میان اعضای پارلمان وجود دارد.
در همین حال گروهی چپ‌گرا در انگلیس خواستار برگزاری تظاهرات علیه ملکه الیزابت در پی تصمیم جنجال‌برانگیز او در تعلیق پارلمان شدند. فعالان عضو گروه چپ‌گرای «کوربینیستا» خواستار برگزاری تظاهرات علیه ملکه ۹۳ ساله انگلیس شدند که هفته قبل به بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور، اجازه داد به مدت پنج هفته پارلمان را تعلیق کند. در همین حال بسیاری از صاحب‌نظران در محافل سیاسی و رسانه‌ای تصمیم ملکه در تعلیق مجلس را اقدامی ضد دموکراسی و نادیده گرفتن خواست نمایندگان مردم توصیف کردند و آن را لکه سیاهی در تاریخ دموکراسی انگلیس خوانده‌اند.
در این میان دولت انگلیس که به دنبال خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا است سازو کار این خروج را در بندر کاله که مرز این کشور با فرانسه است تمرین کرد. اجرای آزمایشی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون توافق با بروکسل، در بندر فرانسوی «کاله» با همکاری مقامات لندن و پاریس اجرا شد. «مایکل گوو» معاون اجرای برگزیت بدون توافق در دولت انگلیس، عصر روز جمعه در سفر به فرانسه، از اجرای این تمرین بازدید کرد. به گفته رسانه‌های محلی، «جرالد دارمانین» وزیر بودجه فرانسه و شماری از مقامات فرانسوی در این بندر تجاری با گوو دیدار کردند.
دارمانین صبح جمعه به رادیو «ار تی ال» گفت به مدت یک‌ماه «آخرین تمرین برای اجرای نمایش» را اجرا خواهیم کرد تا شرکت‌های تجاری و مقامات مربوطه بتوانند برای سازوکارهای پسابرگزیت آماده شوند. ئگفته می‌شود مقامات فرانسوی ۷۰۰ مأمور گمرک جدید را به این منظور استخدام درآورده‌اند و فناوری‌های گمرکی خود را به روز رسانی کرده‌اند تا از تبادل بدون مشکل کالا بین اتحادیه اروپا و بریتانیا، پس از اجرای برگزیت بدون توافق اطمینان حاصل کنند. در صورتی که انگلیس بدون تصویب توافق از اتحادیه اروپا خارج شود با شوک اقتصادی و سیاسی مواجه خواهد شد. این در حالی است که «بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس بارها اعلام کرده است با توافق یا بدون توافق با بروکسل، در تاریخ ۳۱ اکتبر (۹ آبان) کشورش را از اتحادیه اروپا خارج می‌کند.
از سوی دیگر رئیس شورای اروپا گفت این امکان وجود دارد که جانسون برگزیت را با همه هزینه‌های آن فقط برای حل موضوعات سیاسی داخلی انجام دهد. «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا گفت که «بوریس جانسون» نخست وزیر انگلیس ممکن است تصمیم بگیرد که برگزیت را با تمام هزینه‌های آن انجام دهد فقط به این دلیل که موصوعات سیاسی داخلی را حل کند. وی که TVN۲۴ مصاحبه می‌کرد، افزود: «مهمترین چالش سیاسی با برگزیت شرایط داخل انگلیس است و احساسات مربوط به این نشان می‌دهد که ما همگی قربانی سیاست‌های داخلی انگلیس هستیم.»
طبق یک نظرسنجی تازه در انگلیس، اکثریت مردم این کشور معتقدند که «بوریس جانسون» نخست‌وزیر کشورشان قادر به حصول به یک توافق تازه درباره «برگزیت» نیست. بیش از نیمی از انگلیسی‌های شرکت‌کننده در نظرسنجی موسسه «یوگاو» اعلام کردند، از نظر آنها بوریس جانسون نمی‌تواند با اتحادیه اروپا درباره برگزیت به یک توافق تازه دست یابد.

کد مطلب: 110598
 
Share/Save/Bookmark