میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۲۴
 
 
دفاع مقدس اقتصادی
تحریم و فشار اقتصادی کلید واژه‌ای تکراری از سوی مقامات آمریکایی است که اعتیادوار بر زبان می‌آورند و اجرا می‌کنند...

تحریم و فشار اقتصادی کلید واژه‌ای تکراری از سوی مقامات آمریکایی است که اعتیادوار بر زبان می‌آورند و اجرا می‌کنند. البته نباید فراموش کرد که برخی کشورهای اروپایی نیز هر چند در ظاهر مخالفت خود را با تحریم اعلام می‌دارند اما در عمل به سیاست تحریم می‌پردازند و خط به خط آمریکا به تحریم ملت ایران می‌پردازند. رفتاری که خطر اروپا را همسنگ آمریکا نشان می‌دهد چرا که در قبال آمریکا با رفتار عملی و آشکار مواجه هستیم و در قبال اروپا با رفتاری موزیانه با لبخندهای ظاهری و خنجر از پشت زدن‌های مکرر.
در این میان یک اصل همچنان مطرح است و آن اینکه چگونه می‌توان با این روند مقابله کرد، به ویژه اینکه غیرقابل اعتماد بودن آمریکا و اروپا اثبات شده است و حتی غرب گرایان نیز غیرمنطقی بودن مذاکره را مطرح می‌کنند. آنچه از سوی بسیاری از مسئولان و کارشناسان به درستی مطرح می‌شود آن است که غرب جنگی اقتصادی را علیه ایران به راه انداخته است. حال این سوال مطرح است که چگونه می‌توان در این جنگ اقتصادی تسلیم دشمن نشد؟ پاسخ به این پرسش را با تجربه ۸ سال دفاع مقدس می‌توان داد که برگ زرینی در کارنامه ملت ایران به ثبت رسانده است. نکته اصلی و مهم آن است که آنچه در باب دفاع مقدس از سوی تحریف کنندگان صورت گرفته آن است که تلاش کرده اند واژه ۸ سال جنگ را به جای ۸ سال دفاع مقدس ادبیات سازی کنند.
شاید در ظاهر این دو واژه تفاوتی نداشته باشند اما در عمل و در هستی شناسی کاملا متفاوت می‌باشند. جنگ به طور معمول برای درگیری نظامی میان دو یا چند کشور به کار برده می‌شود که با هدف کشور گشایی و توسعه طلبی صورت گرفته و بیشتر ماهیت منافع و منفعت طلبی دارد؛ حال آنکه دفاع مقدس مفاهیمی ورای این مفاهیم است. دفاع مقدس یعنی ایستادگی و تسلیم نشدن در برابر متجاوزان و سلطه گران، یعنی مردم و مسئولان در کنار هم و دوشادوش هم برای دفاع از میهن از جان خویش بگذرند و جایگاه و مرتبه افراد نه بر اساس سمت‌ها و پست‌ها که براساس میزان جان فشانی در راه وطن و مردم سنجیده می‌شود، یعنی ایثار و گذشت برای هم نوع و جان دادن برای آنکه به دیگران جان دهند، دفاع مقدس یعنی اینکه رها کردن منفعت شخصی برای رسیدن به سعادت و آزادی جمعی و تن ندادن به ذلت و حقارت تسلیم شدن در برابر دشمن، دفاع مقدس یعنی بدون چشم داشت به بیرون از مرزها با تکیه بر داشته‌های درون در برابر دشمن ایستادن و تسلیم وعده‌ها و در باغ سبز نشان دادن‌های فریبکارانه دشمن نشدن. دفاع مقدس نتیجه اش می‌شود ۵ مهر ۱۳۶۰ و شکستن حصر آبادان، می‌شود آزادسازی خرمشهر، سوسنگرد و مهران و .... با توجه به این حقایق امروز به جای واژه جنگ اقتصادی در گام نخست باید یادداشت که در دفاع مقدس اقتصادی قرار داریم. دفاع مقدسی که نتیجه آن می‌شود جهش تولید با تکیه بر توان و دانش ایرانی. ایرانی که در زمان شیوع کرونا توانست تحریم را شکسته و خودکفایی در تهیه ماسک و مواد ضدعفونی کننده را رقم زند. نکته بسیار مهم آنکه در طول ۸ سال دفاع مقدس نیز میان فرماندهان نظامی و گردانندگان دفاع مقدس، اختلاف سلیقه‌هایی وجود داشت حال آنکه این اختلاف نظرها برخلاف آنچه دشمن سعی دارد القاء سازد، نه برگرفته از اختلافات درونی و چند دستگی، بلکه برگرفته از اصل آزادی اندیشه و گفتمان همگانی بوده که نتیجه آن نیز هم افزایی فکری برای رسیدن به تصمیماتی واحد بود که به عملیات‌های بزرگ و سرنوشت ساز ختم شده اند. اکنون نیز در دفاع مقدس اقتصادی اختلاف سلیقه‌ها باید به گفتمان واحد در راه جهش تولید و دفاع از کشور و در برابر طراحان جنگ اقتصادی علیه ایران و ملت ایران مبدل گردد که دستاورد آن راهبردهای منسجم و همسان در راه تحقق دفاع مقدس است که تکرار پیروزی در ۸ سال دفاع مقدس نظامی را در عرصه دفاع اقتصادی به همراه خواهد داشت.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 115494
 
Share/Save/Bookmark