میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
پس از شکست کودتای نظامی آمریکا علیه مادورو قوت گرفت
کشته‌سازی، سناریوی جدید سیا در ونزوئلا
کشته‌سازی، سناریوی جدید سیا در ونزوئلا
 

پس از شکست کودتای آمریکا علیه مادورو، یک مقام پیشین سازمان ملل با تاکید بر تلاش واشنگتن جهت ترور رئیس‌جمهور ونزوئلا اعلام کرد، احتمال ترور «خوان گوایدو» رئیس‌جمهور خودخوانده توسط سیا به منظور توجیه حمله نظامی آمریکا هم وجود دارد.
«آلفرد موریس د زایاس» وکیل و حقوقدان آمریکایی و مقام ارشد پیشین سازمان ملل، از تلاش آمریکا برای ترور «نیکلاس مادورو» رئیس‌جمهور قانونی ونزوئلا و احتمال ترور خوان گوایدو رئیس‌جمهور خودخوانده خبر داد و البته تاکید کرد که تلاش آمریکا برای کودتا در ونزوئلا، «خوب پیش نمی‌رود». او که از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان کارشناس مستقل سازمان ملل در زمینه ارتقاء یک نظم بین‌المللی دموکراتیک و عادلانه مشغول به کار بود، در یک مصاحبه تاکید کرد که کودتای مورد حمایت آمریکا در ونزوئلا «خوب پیش نمی‌رود».
زایاس به خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: «من از طریق منابع موثق اطلاع دارم که آمریکا طی چند ماه اخیر در حال ارائه پیشنهاد مبالغ کلان و دیگر وعده‌ها به هر شخص نظامی در ونزوئلا برای جدا شدن (از دولت نیکلاس مادورو) است».
این مقام اسبق سازمان ملل افزود: «من تردیدی ندارم که آنها (آمریکایی‌ها) از تک تک تلاش‌ها برای کودتا از جمله تلاش‌های ناکام برای ترور مادورو حمایت کرده‌اند. آمریکا به این مسیر ادامه خواهد داد و شاید آنها در قتل مادورو توفیق یابند». به گفته این حقوقدان، در صورت ترور مادورو، «به دلیل بند ۲۳۳ قانون اساسی ونزوئلا «دلسی رودریگز» معاون کنونی رئیس‌جمهور، رئیس‌جمهور موقت خواهد شد نه (خوان) گوایدو چرا که او طبق قانون اساسی ونزوئلا هیچ مشروعیتی ندارد». زایاس معتقد است که یک سناریوی دیگر هم وجود دارد و آن قتل خوان گوایدو توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است تا به بهانه کشته شدن او آمریکایی‌ها به اقدام نظامی علیه دولت مادورو دست بزنند.
از نظر زایاس، تحولات ونزوئلا تا حد زیادی به میزان وفاداری ارتش بستگی دارد و حتی در صورت توفیق آمریکا در توافق با نظامیان ارشد ونزوئلایی علیه مادورو، ممکن است که جنگ داخلی شود چرا که «۹ میلیون هوادار «هوگو چاوز» و سربازان متعهد بسیاری هستند و آنها از صحنه خارج نخواهند شد».
در این میان خبرگزاری رویترز در خبری اختصاصی به نقل از منابع آگاه گزارش کرد که معاون ترامپ قصد دارد با پیشنهادات اغواکننده، ارتش ونزوئلا را علیه «نیکلاس مادورو» تحریک کند. یکی از مقامات ارشد دولت آمریکا به خبرگزاری رویترز اعلام کرد که «مایک پنس» معاون «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، به منظور تحریک ارتش ونزوئلا علیه «نیکلاس مادورو»، قصد دارد یکسری بسته‌های تشویقی جدید به آنها پیشنهاد دهد. بنا به گفته این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، پنس در سخنرانی ساعت ۱۵:۲۵ (۱۹:۲۵ گرینویچ) خود برای «جامعه کشورهای آمریکایی» در وزارت خارجه آمریکا همچنین در صدد است هشدار دهد که واشنگتن به زودی ۲۵ قاضی دیگر از دیوان‌ عالی ونزوئلا را تحریم می‌کند. خزانه‌داری آمریکا، در سال ۲۰۱۷، «مایکل مورنو» رئیس دادگاه ونزوئلا به همراه هفت عضو اصلی از دیوان عالی این کشور را تحریم کرد. این مقام آگاه آمریکایی توضیح داد: «ما معتقدیم که اینجا (دیوان عالی ونزوئلا) جایی است که باید به آن اعمال فشار کرد. تباهی یا بقای این ۳۲ قاضی به خودشان بستگی دارد».

کد مطلب: 108799
 
Share/Save/Bookmark