میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۳
 
 
درباره ادعا‌های اسماعیل بخشی شفاف‌سازی کنید

چند روز قبل اسماعیل بخشی، نماینده کارگران هفت‌تپه در متنی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده، مدعی شد که او را در زندان شکنجه کردند، دنده‌هایش شکسته و هنوز به رغم استفاده از قرص‌های آرام‌بخش دچار حمله عصبی می‌شود.
اسماعیل بخشی در مطلبی که منتشر کرده، وزیر اطلاعات را به مناظره در یک برنامه تلویزیونی خواند و از او خواست به سوال‌هایش درباره شکنجه و شنود تلفنی پاسخ دهد.
درپی این اتفاق، موضع‌گیری‌های متفاوتی از سوی مسئولان و نهادهای مختلف صورت گرفت که همگی نیز بر ضرورت شفاف‌سازی در این باره تاکید داشتند.
روز گذشته علیرضا رحیمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: رئیس مجلس با پیشنهاد بنده مبنی بر رسیدگی به ادعاهای اسماعیل بخشی در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس موافقت کرده است.
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید چمران نیز طی نامه‌ای از حجت‌الاسلام علوی وزیر اطلاعات خواست جهت شفاف‌سازی و جلوگیری از سوء‌استفاده رسانه‌های مغرض و معاند ادعای اسماعیل بخشی را مورد بررسی قرار داده و در صورت صحت این اظهارات، با متخلفین و مجرمین برخورد شدید قضایی صورت دهد و در غیر این صورت واقعیت را بدون واسطه با افکار عمومی در میان بگذارید.
در بخشی از این نامه آمده است: مطلع شدیم آقای اسماعیل بخشی یکی از فعالین کارگری شرکت نیشکر هفت تپه، که مدتی پیش توسط وزارت اطلاعات بازداشت شده بود، در اظهاراتی ادعا کرده است که در جریان بازجویی، مورد رفتارهایی از قبیل توهین و تحقیر، فحاشی و به کاربردن کلمات رکیک، اذیت و آزار بدنی و فشارهای روانی قرار گرفته است.
بسیج دانشجویی دانشگاه چمران در ادامه می‌نویسد: با توجه به اینکه چنین رفتارهایی طبق ضوابط شرع مقدس اسلام و اصل ۳۸ قانون اساسی و نص صریح قانون منع شکنجه مصوب ۱۸ اسفند ۱۳۸۱ مجلس شورای اسلامی و مواد ۶ و ۸ قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی ممنوع بوده و جرم‌انگاری نیز شده است، لذا جهت شفاف‌سازی و جلوگیری از سوء‌استفاده رسانه‌های مغرض و معاند ضروریست فوراً ادعای وی را مورد برسی قرار داده و در صورت صحت این اظهارات، با متخلفین و مجرمین برخورد شدید قضایی صورت گیرد و در غیر این صورت واقعیت را بدون واسطه با افکار عمومی درمیان بگذارید.
البته استاندار خوزستان و یک مقام آگاه در پرونده وی صحبت‌های بخشی را رد کرده اند.
غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان درباره ادعای اسماعیل بخشی مبنی بر شکنجه شدن، گفت: هیچ شکنجه‌ای در کار نبوده است. ما رویه‌مان و روحیه‌مان برخورد با این مسئله بصورت اجتماعی و کارگری بوده است.
همچنین یک مقام آگاه در پرونده وی ضمن تکذیب ادعای مطرح شده از سوی اسماعیل بخشی گفت: در روز‌های منتهی به آزادی اسماعیل بخشی یک مقام مسئول در فضایی آزاد در دیداری که با وی داشت در مورد صحت ادعا‌های مطرح شده در زمان بازداشت مبنی بر اعمال شکنجه از وی پرس و جو کرد که این فرد با رد شایعات مطرح شده (در فضای مجازی) گفته بود وضعیتش در زندان آنگونه که (در فضای مجازی) مطرح می‌شود نیست و هیچگونه شکنجه‌ای روی وی صورت نگرفته است.
با وجود تمام این صحبت‌ها و اظهارنظرها، ضرورت دارد مقامات و مسئولان وزارت اطلاعات و قوه قضاییه به این موضوع ورود کنند و زمینه شفاف‌سازی را جهت افزایش اعتماد عمومی فراهم نمایند. الف

کد مطلب: 107493
 
Share/Save/Bookmark