میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۳۹
 
 
دروغی به وسعت دو دهه
سال ۲۰۰۱ پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، آمریکا و ناتو لشگر کشی سراسری به افغانستان صورت دادند. این اقدام در حالی صورت گرفت که آمریکا چند ادعا را برای

سال ۲۰۰۱ پس از حادثه ۱۱ سپتامبر، آمریکا و ناتو لشگر کشی سراسری به افغانستان صورت دادند. این اقدام در حالی صورت گرفت که آمریکا چند ادعا را برای این اشغالگری مطرح می‌کرد. مبارزه با تروریسم و طالبان و نیز مقابله با تولید مواد مخدر و کمک به بازسازی و کمک به مردم و اقتصاد افغانسان محور این ادعاها را تشکیل می‌داد. اکنون نزدیک به دو دهه از آن زمان می‌گذرد در حالی که گزارش‌های منتشره و اوضاع داخلی افغانستان نکاتی دیگر را آشکار می‌سازد. در حوزه مواد مخدر در سال ۲۰۰۱ میلادی و نگام حمله آمریکا به افغانستان مناطق زیر کشت خشخاش در افغانستان ۷ هزار هکتار بود اما این مقدار در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۳۲۸ هزار هکتار رسید. تولید مواد مخدر از ۹ هزار تن به ۲۰۰ هزار تن رسیده است. نکته قابل توجه آنکه اسناد نشان می دهد که مقامات و شخصیت‌های ارشد سیاسی و نظامی آمریکا و انگلیس محور قاچاق مواد مخدر از افغانستان بوده‌اند. در حوزه امنیت و حمایت از مردم عراق نیز گزارش اخیر سازمان ملل قابل توجه است. دیده‌بان حقوق بشر سازمان ملل در گزارش جدید خود اعلام کرد برای اولین بار غیرنظامیانی که در حملات هوایی آمریکا کشته شدند، بیشتر از آمار افرادی است که از سوی طالبان یا سایر گروه‌های تروریستی در این کشور جان باختند. آمارها نشان می دهد که حملات نیروهای آمریکا صدها هزار افغان را به کام مرگ برده است در حالی که بسیاری از آنان را زنان و کودکان تشکیل می‌دادند.
در حوزه مقابله با طالبان که شعار اصلی آمریکایی‌‌ها بود نیز نه تنها این اقدام صورت نگرفته بلکه آمریکایی‌ها در نهایت از مذاکره با طالبان سخن گفته و زلمای خلیل زاد نماینده آمریکا در امور افغانستان بارها دیدارهایی با آنها داشته است. نکته قابل توجه آنکه آمریکا پس از ۱۹ سال اشغالگری رسما اعلام کرده که طالبان بخشی از ساختار افغانستان است. نکته مهم آنکه افشا اسناد و مدارک نشان می دهد که حادثه ۱۱ سپتامبر نیز نه توسط افغان‌ها بلکه از سوی نزدیکان آمریکا و از جمله سعودی صورت گرفته است.
نگاهی بر رفتارهای آمریکا در افغانستان نشانگر دو دهه دورغ پردازی و فریبکاری آمریکاست در حالی که در ظاهر ادعای صداقت رفتاری و گفتاری را سر داده و با این ادعا نیز به پرونده سازی علیه سایر کشورها می‌پردازند. نمود عینی این رفتار را در عملکرد آمریکا در قبال پایگاه عین الاسد می‌توان مشاهده کرد که ۵ روز از ورود خبرنگاران به داخل پایگاه خودداری کرده و بعد از آن نیز صرفا به سی ان انی که همسو با ساختار آمریکاست اجازه ورود دادند و آن نیز گزارشی گزینشی را منتشر کرد که تحقق بخش دروغ‌پردازی‌های سران آمریکا باشد. 

نویسنده: علی تتماج

کد مطلب: 112442
 
Share/Save/Bookmark