میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
۸۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۲۱:۵۱
 
 
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
وضعیت سهام عدالت بازنشستگان به کجا رسید؟
 

دهم بهمن‌ماه سال گذشته بود که سازمان خصوصی‌سازی زمان آغاز پرداخت سود سهام عدالت بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری و صندوق‌های دیگر به جز لشگری را اعلام کرد و بر همان اساس بخش کمی از این سهام در همان مقطع پرداخت شد.
در آن زمان مقرر شده بود افراد مشمول پس از دریافت نامه سفارشی اداره پست، باید در مدت پنج روز برای دریافت معرفی نامه به پست مراجعه کرده و پس از آن با در دست داشتن مدارک لازم و معرفی‌نامه به دو بانک عامل سپه و کشاورزی برای دریافت سود یک میلیون تومان سهام عدالت خود مراجعه کنند.
طرح سهام عدالت موضوعی است که دولت نهم به استناد اصل ۱۳۸ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده (۹) قانون برنامه چهارم توسعه، اجرای سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و در راستای ایده عدالت گستری در جامعه «طرح توزیع سهام عدالت» را بعد از طی مراحل قانونی به اجرا در آورد.
دولت در این طرح درصدد است طی چند مرحله، ۴۰ درصد سهام شرکت‌های دولتی قابل واگذاری به هر بازار را به دهک‌های پایین درآمدی با اولویت روستاییان و عشایر واگذاری کند و بهای آن را به صورت اقساطی و از محل سود این سهام، در طول ۱۰ سال دریافت کند. میزان واگذاری سهام دولتی متناسب با امکانات دولت و تعداد اعضای تعاونی تعیین می‌شود.
مشمولان مرحله نخست واگذاری سهام عدالت، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و ایثارگران بدون درآمد و در مراحل بعدی بازنشستگان، کارمندان و سایر اقشار تا ۶دهک جامعه را شامل خواهد شد. به دلیل اهمیت موضوع، ستاد مرکزی توزیع سهام عدالت با هدف برنامه‌ریزی، هماهنگی و نظارت بر فرایند واگذاری سهام عدالت، به ریاست رئیس جمهوری تشکل شد.
همچنین ستادهای استانی توزیع سهام عدالت که در محدوده یک استان به ریاست استاندارد تشکیل می‌شوند، در چارچوب اختیارات محول شده از طرف ستاد مرکزی، بر فرایند توزیع سهام در استان نظارت می‌کنند.
۳۳۷ بر همین مبنا تعاونی عدالت شهرستانی در سراسر کشور تشکیل شده و پیش‌بینی می‌شود که در حدود ۴۲ میلیون نفر عضو این تعاونی‌ها خواهند بود.
مهم‌ترین هدف این سهام، توزیع ثروت و توانمندسازی دهک‌های پائین جامعه برای حضور در اقتصاد مطرح شد اما در کنار این هدف، اهداف دیگری نیز دیده شده است؛ افزایش درآمد و قدرت سرمایه‌گذاری خانواده‌های کم درآمد، توزیع عادلانه ثروت و درآمد در جامعه، کاهش تصدیگری دولت، گسترش و افزایش بازار سرمایه، توزیع مدیریت دولتی بین بخش خصوصی، جلوگیری از انباشت سرمایه‌های دولت و ترویج فرهنگ سهامداری در کشور از دیگر اهداف طرح واگذاری سهام عدالت است.
اما در حالیکه اهداف بسیاری برای این طرح در نظر گرفته سده است رئیس کانون عالی مستمری بگیران و بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه سهام عدالت بازنشستگان فقط در حد یک ورق کاغذ است، گفت: تا کنون چند بار در مورد عدم پرداخت سود و اعطای سهام عدالت به بازنشستگان پیگیری کرده ایم اما نتیجه ای نداشته است.
علی اکبر خبازها در گفتگو با مهر افزود: طی سالهای اخیر سهام عدالت به تعداد زیادی از بازنشستگانی که قبل از سال ۸۶ بازنشسته شده اند تعلق گرفت و پس از آن دیگر خبری از سهام عدالت نشد و سازمان خصوصی سازی نیز پاسخی نمی دهد.
وی گفت: تعداد زیادی از بازنشستگانی که پس از سال ۸۶ بازنشسته شده اند موفق به دریافت سهام عدالت نشده اند در حالی که قرار بود این سهام به تمامی بازنشستگان پرداخت شود و همچینن سود آن نیز هر سال به بازنشستگان تعلق گیرد.
رئیس کانون بازنشستگان و مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: تا کنون فقط یک بار سود سهام عدالت به مبلغ ۴۵ هزار تومان به بازنشستگان پرداخت شده است و از آن زمان به بعد خبری از سود نبوده است.
به گفته خبازها، البته گفته می شود که سود سهام در ازای پول یک میلیون تومان برگه های سهام عدالت است که نزد سازمان خصوصی سازی جمع آوری می شود اما در این خصوص نیز این سازمان تا کنون پاسخ روشنی نداده است.
وی با اشاره به اینکه بازنشستگان سئوالات زیادی در مورد سهام عدالت و همچنین سود آن مطرح می کنند، افزود: تاکنون چندین بار از سازمان خصوصی سازی درخواست کرده ایم که به سئوالات بازنشستگان در مورد سهام عدالت پاسخ دهد اما تا کنون هیچ پاسخی دریافت نکرده ایم.
گفتنی است پیش از این در سال ۸۶ امر واگذاری سهام عدالت بازنشستگان توسط شعبه‌های سازمان تامین اجتماعی انجام می‌شد و بازنشستگان درآن مقطع زمانی فرم‌هایی را برای شناسایی خود وخانواده‌هایشان تکمیل و از طریق شعب تامین اجتماعی به وزارت دارایی تحویل دادند ولی با گذشت چند سال هنوز به بسیاری از فرم‌ها ترتیب اثر داده نشده بود که از پارسال مقرر شد چگونگی پرداخت آن با کمی تغییر رو به رو شود.
حال با توجه به آنکه در خصوص این برگه های سهام عدالت تا کنون بازنشستگان با سر در گمی های بسیاری مواجه شده اند به نظر می رسد باید راهکاری را اتخاذ نمود که موانع موجود بر سر این امر تعدیل شود.
با توجه به انکه قشر بازنشسته کشور پس از سالها تلاش و کوشش برای ارتقای جامعه حق بسیاری بر گردن دارد اینگونه نا هماهنگی ها به هیچ وجه قابل قبول نبوده و باید ترتیبی را اتخاذ داد که ناهموار های موجود برداشته شود.

کد مطلب: 81214
 
Share/Save/Bookmark
 


محمود بذلی
۱۳۹۳-۰۹-۱۷ ۱۶:۵۸:۳۰
باسلام
امیدی هم به دولت تدبیر وامید ندارم پیش ازاین دولت دولتهای سردارخان سازندگی و دولت اندیشه وبیان هم از طیف ایشان آمدند و رفتند وشعارهای بسیاری دادند توخالی بود باز خداوند پدر احمدی نزاد را بیامرزد چند نفری توانستند سهام عدالت دریافت کنند . یک وقت انحرافی فکر نکنید چون من از هیچ دولتی خیر ندیدم شما اگر جهان را بگردید ازمن مستحق تر پیدا نمیکنید
1- معلول جسمی وحرکتی هستم
2 - کهنسال هستم به خاطر معلولیت و کهنسالی قادر کارکردن نیستم
3- بالای 6ماه درجوانی جبهه رفتم واز یادگاران دوران دفاع مقدس میباشم
و........ بماند
ملارد روستای بیدگنه - خ مخابرات پ1 محمود بذلی
رویا
۱۳۹۳-۰۷-۲۳ ۰۹:۲۸:۰۷
بلاخره به بازنشته هاسهام میدن یانه
اصغرسوري
۱۳۹۳-۰۷-۱۰ ۱۸:۰۲:۴۱
باسلام ار سال 1388 مستمر بگير شده ام تا به امروز موفق به ثبت نام سهام عدالت نشده ام تلفن من 09192437727 لطفا من را راهنماي فرمايد متشكرم شماره مستمري 100090844 كدملي 3979168719 ميباشد
اصغرسوري
۱۳۹۳-۰۷-۱۰ ۱۷:۵۹:۲۵
باسلام ار سال 1388 مستمر بگير شده ام تا به امروز موفق به ثبت نام سهام عدالت نشده ام تلفن من 09192437727 لطفا من را راهنماي فرمايد متشكرم
ایرج
۱۳۹۳-۰۶-۲۶ ۱۲:۲۸:۰۷
در سهام عدالت هم بی عدالتی ؟
سيدامامقلي.اميري
۱۳۹۳-۰۵-۰۷ ۱۳:۱۱:۰۵
چراتاکنون.پرداخت.مشد
عبا س
۱۳۹۳-۰۳-۳۱ ۰۹:۵۴:۳۹
به گفته امام ره گارگران از سودمند ترین قشر جامهه هستند ولی مسئولان مانند حیوان با این قشر زحمت کش رفتار می کنند مرگ نفرت بر سرمایه دارن کثیف
09148590946
۱۳۹۳-۰۲-۱۲ ۱۰:۱۶:۱۰
بهتراست اسمش رابگذاریم سهام بی عدالتی چون مثل محرومان بیمه درمانی خیلی ازمستحقین ازاین سهام محرومند وثبت نام هم نشدهاند
۱۳۹۳-۰۲-۰۳ ۰۲:۰۲:۰۰
اینجانب حسینعلی نوری ارجستان به کد ملی ۱۴۶۳۲۴۰۳۲۵ که از کارگران بخش غله تهران بودم که در سال ۱/۳/۹۱بازنشسته شدهام میخواهم ببینم در سهام عدالت ثبت نام شده ام یا نه اگر ثبت نام نشده ام راه ثبت نام را لطفا بفرملیید شماره تماس ۰۹۳۶۵۹۴۴۵۲۲
حسن یغما یی
۱۳۹۳-۰۱-۲۷ ۰۸:۰۹:۵۷
ميخواستم بدونم اسم من که بازنشسته هستم برای سهام عدالت ثبت‌نام شده اگه نشده روش ثبت‌نام زوبین ممنون
حسن یغما یی
۱۳۹۳-۰۱-۲۷ ۰۸:۰۸:۳۷
ميخواستم بدونم اسم من که بازنشسته هستم برای سهام عدالت ثبت‌نام شده اگه نشده روش ثبت‌نام زوبین ممنون
۱۳۹۲-۱۲-۰۱ ۱۸:۵۷:۲۵
مطالب جناب خباز هاکاملا بجا بوده واز دولت تدبیر وامید انتظا این است که در این خصوص نیز تدبیر مناسبی اتخاذ نماید متشکر یم