میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی ورزش گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۳۲
 
 
قيمت فوتباليست‌ها در فصل نقل و انتقلات مشخص شد
نجومي‌هاي دو میلیارد توماني
نجومي‌هاي دو میلیارد توماني
 

اگر تا پیش از این ستاره های میلیاردی انگشت شمار بودند و همه از شنیدن مبلغ قرارداد آنها انگشت به دهان می شدند، حالا نقل و انتقالات فصل جدید لیگ برتر پر از ارقام میلیاردی است اما اتفاق نگران کننده تعداد قراردادهای میلیاردی نیست، نگرانی از آن است که کف قرارداد بازیکنان لیگ برتر بالا رفته است.
این روزها دیگر کسی با ۴۰۰ میلیون تومان که زمانی سقف قراربوداد بود، قراردادی را امضا نمی کند. نگران کننده تر آن است که بدانید انگار در فدراسیون فوتبال هم دیگر کسی دنبال مقابله با این موضوع نیست.
به عنوان نمونه آرش افشين كه زمزمه‌هاي حضورش در استقلال و پرسپوليس به گوش مي‌رسيد و حتي سخنانی ‌درباره حضورش در ليگ فرانسه و باشگاه لیون مطرح شده بود، سرانجام با قراردادي يك ساله به سپاهان پيوست تا فصل آينده در اين تيم توپ بزند. برخي رسانه ها خبر دادند مبلغ قرارداد افشین با سپاهان،‌ نزدیک دو میلیارد تومان است و جالب این که شنيده شد ۵۰ درصد مبلغ قرارداد به این بازیکن پرداخت شده است!
فصل نقل و انتقالات فوتبال ایران برای کسانی که زیاد با فوتبال سر و کار ندارند، جالب و هیجان برانگیز است. معلوم نیست، مسئولین چگونه اجازه می‌دهند این رقم‌های سرسام‌آور رد و بدل شود‌؟ چرا هیچ نظارتی در کار نیست‌؟ چرا بازیکن صد میلیونی، یک میلیاردی و سپس دو میلیاردی شد؟ سقف قراردادها کجا رفت؟این نکته ‌جالب که بدانیم ‌بازیکنانی که رقم بالا دریافت می‌کنند، از پرداخت رقم واقعی مالیات هم فراری هستند، چون برای پرداخت مالیات قرارداد صوری ارائه می‌دهند، به دلیل این که قرارداد سفید امضا می‌کنند.
بنا بر این گزارش، اين روزها همچون زمان‌هاي مشابه چند فصل گذشته، سخن از قيمت‌هاي نجومي بازيکنان فوتبال است. البته به عبارتی بهتر، باید بگوییم که قیمت بازیکنان بر خلاف کیفیتشان مانند کالا افزایش یافته است؛ جالب این که مدیران برخی باشگاه‌ها در بالا رفتن نرخ بازیکنان بالاترین نقش را دارند.
ناگفته نماند که این ارقام‌ در اين مطلب از شنيده‌هاي ما در اين آشفته بازار است و هرچند ‌منابع خبردهنده تقریبا موثق هستند، ‌به هر حال وقتي پاي مسائل مالي به ميان ميان مي‌آيد، بازار تکذيب داغ است.
وقتی بنا به گفته ‌مسئول‌ یکی از تیم‌های بزرگ، یکی از تیم‌های صنعتی جهت انتقال بازیکنی، هشتصد میلیون تومان برای رضایت‌نامه بازیکن به باشگاه مربوطه می‌دهد و حداقل همین مبلغ را به خود بازیکن معمولی داده است، خودتان حدس بزنید که این باشگاه با چند میلیارد وارد بازار! شده است.
در این باره باید گفت، در حالی که در شرایط اقتصادی نامناسبی هستیم، معلوم نیست این پول‌ها از چه منابعی تأمین می‌شود؟!در حالی که بیشتر باشگاه‌های بزرگ و مردمی و بازیکن ساز مانند ملوان، فجرسپاسی، صبا، داماش و ... برای پرداخت کمترین دستمزد بازیکنان خود عاجزند، برخی باشگاه‌ها با پرداخت‌های کلان در بازار نقل و انتقالات جولان می‌دهند و بازیکنان شاخص تیم‌های یادشده را به تیم خود می‌برند، تا باشگاه‌های بازیکن‌ساز در نبردی نابرابر تنها برای بقا در لیگ به میدان بروند.
‌بنا بر شنیده‌های ما، باشگاه‌های صنعتی نیمی از مبلغ قرارداد بازیکنان را هم نقدي پرداخت می‌کنند! البته برای خالی نبودن عریضه با افتخار ‌می‌‌گویند که قرارداد سفید امضا کردیم‌!
باید گفت، ‌در سالی که رهبر معظم انقلاب آن را سال حماسه اقتصادی خوانده‌‌اند، این ولخرجی‌ها واقعا جای تأسف دارد.
هم‌اکنون می‌پرسیم، چندین بازیکن معمولی با پیشنهاد میلیاردی مواجه هستند؟ باور می‌کنید یکی از باشگاه‌ها به رحمتی پیشنهاد شش میلیاردی برای سه سال داده است؟!
‌در این آشفته بازار، سایر باشگاه‌ها که از بودجه‌های صنعتی بهره نمی‌برند، مسلما مظلوم واقع می‌شوند و بناچار‌ بازیکنان شاخص خود را از دست می‌دهند.
معلوم نیست در فوتبالی که در چند سال اخیر، هیچ افتخاری در هیچ رده ای برایمان نداشته‌ و بنا به گفته بیشتر کارشناسان، لیگ در فصل پیش سطح کیفی پایینی داشت، چگونه مسئولین اجازه می‌دهند، این رقم‌های سرسام آور رد و بدل شود؟ چرا هیچ نظارتی در کار نیست؟
‌حال خودتان حدس بزنید، چرا انصاری فر که توسط علی دایی کشف شد، برای تیمی که دایی سرمربی آن است برای بستن قرارداد طفره می‌رود و چرا جباری ،نكونام و آندو با استقلال هنوز به توافق نرسیدند؟
بي‌ترديدشرايط مالي باشگاه‌ها در شيوه عملكرد مديرانشان نقشي بسيار مهم و تاثيرگذار ايفا مي‌كند. بالطبع در اين مقوله، جنگ بين دارا و ندار، ابزار بسيار مناسب‌تري در اختيار مجموعه‌هاي متمول قرار مي‌دهد و اعتراضات مطرح شده در فصل نقل و انتقالات از بابت ريخت و پاش برخي تيم‌هاي دولتي و صرف هزينه‌هاي زياد صنعتي‌ها هنگام يارگيري هم در همين راستا انجام مي‌گيرد.
عجیب تر از اتفاقاتی که در نقل و انتقال ستاره ها می افتد، ارقامی است که بازیکنان معمولی لیگ برتر می خواهند. بازیکنانی که شاید تنها برای پر کردن لیست جابجا می شوند و بیشتر فصل را روی نیمکت تیم می نشینند.
بازیکنان فیکس لیگ برتری کمتر از ۶۰۰ میلیون تومان نمی گیرند، رقمی که الان کف بازار نقل و انتقالات به حساب می آید و دو سال پیش دو برابر سقف ۳۰۰ میلیون تومانی لیگ برتر بود.
به هر حال فصل نقل و انتقالات با تمام جذابیت‌هایش، با تمام خبرهایش که یکی تایید می‌شود و یک تکذیب، در حال گذر است و در این میان بازیکنان و مربیانی سود می‌کنند که با بازار گرمی رقمهای درشتی را به جیب می‌زنند؛ رقم‌هایی میلیاردی که از جیب مردم و بیت‌المال به این بازیکنان داده می‌شود اما نه برای پیشرفت فوتبال بلکه تنها برای تمدید حضور مدیران در باشگاه‌ها و راضی کردن مدیران بالا دستی.

کد مطلب: 82174
 
Share/Save/Bookmark