میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۲
 
 
یگان پهپادی یمن «ابها» را زیر آتش گرفت
تحقق وعده فرودگاه در برابر فرودگاه
تحقق وعده فرودگاه در برابر فرودگاه
 

یمنی ها وعده فرودگاه در برابر فرودگاه، چشم در برابر چشم را عملی کردند چنانکه ائتلاف سعودی اذعان کرد که موشک ارتش یمن که دیروز فرودگاه ابها را هدف قرار گرفته بود، به هدف اصابت کرده است.
فرودگاه منطقه‌ای أبها که گفته می‌شود از سال ۲۰۱۶ به فرودگاه بین‌المللی تبدیل شده، در منطقه «عسیر» در جنوب غرب عربستان سعودی واقع شده است. «ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف سعودی اقدام ارتش یمن را «اقدام تروریستی» توصیف کرد و اعلام کرد که «گلوله حوثی به سالن ورود فرودگاه بین‌المللی أبها اصابت کرده است».
او توضیح داد که مسئولان ذی‌ربط در حال تشخیص نوع «گلوله» هستند که در «حمله تروریستی» استفاده شده است. او گفت که «شبه‌نظامیان تروریست حوثی مورد حمایت ایران، از طریق رسانه‌های خود، مسئولیت این کار تروریستی را با استفاده از موشک کروز -آنچنان که ادعا کرده‌اند- برعهده گرفته‌اند که اعترافی صریح است و مسئولیت کامل هدف گرفتن تأسیسات مدنی و غیرنظامی را درپی دارد... امری که ممکن است جنایت جنگی.. باشد».
طبق گزارش نهادهای حقوق بشری تاکنون صدها یمنی در حملات عربستان سعودی به غیرنظامی‌ها در یمن کشته شده‌اند. حمله به مراسم ختم وزیر دفاع وقت یمن یا مراسم عروسی مردمی و حمله به مدارس و بیمارستان از جمله حملات سعودی به مراکز غیرنظامی در یمن است. به ادعای ائتلاف سعودی، حادثه ساعت دو بامداد اتفاق افتاده و ۲۶ غیرنظامی به سبب اصابت موشک زخمی شده‌اند. ائتلاف بار دیگر با متهم کردن ایران گفته که «هدف گرفتن فرودگاه أبها ثابت می‌کند که حوثی‌ها از ایران سلاح‌های منحصربه‌فرد دریافت کرده‌اند». شبکه المسیره یمن اعلام کرد «یگان موشکی ارتش یمن، بامداد امروز چهارشنبه بک موشک هدایت‌شونده کروز به فرودگاه بین‌المللی أبها (در جنوب غرب عربستان) شلیک کرده است. یک منبع نظامی به المسیره گفت که این موشک به دقت به هدف اصابت کرده است.
منبع یمنی گفته بود که تردد ناوگان هوایی عربستان در فرودگاه أبها متوقف شده و این دومین بار است که یگان موشکی، موشکی از نوع کروز به سوی منافع مرتبط با ائتلاف سعودی شلیک می‌کند. پیشتر در دسامبر سال ۲۰۱۷ ارتش یمن تأسیسات اتمی «براکة» ابوظبی را هدف قرار داده بود.
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن اعلام کرد مدرن‌ترین سامانه‌های ضدموشکی آمریکا نتوانستند جلوی حمله موشک‌های یمنی به حمله به فرودگاه ابها در عربستان را بگیرند. یحیی سریع، سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن، حمله به فرودگاه ابها را پاسخ به جنایات متجاوزان و محاصره ظالمانه آن‌ها ضد یمن دانست و اعلام کرد مدرن‌ترین سامانه‌های ضدموشکی آمریکا نیز نتوانستند جلوی موشک‌های یمن را بگیرند. او گفت: پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین سامانه‌های آمریکا نیز نتوانستند جلوی این موشک را بگیرند و اصابت آن به هدف دشمن را به شدت دچار ترس و وحشت کرد.
سخنگوی نیرو‌های مسلح یمن همچنین اعلام کرد موشک کروز که به فرودگاه ابها در عربستان شلیک شده بود با اصابت به برج مراقبت این فرودگاه آن را منهدم کرد که در نتیجه فعالیت فرودگاه و پرواز‌های آن متوقف شد. ناکامی سعودی در حالی رقم می‌خورد که معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور سیاسی-نظامی، در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان از تصمیم دولت ترامپ برای اجرای قرارداد فروش تسلیحات به عربستان دفاع می‌کند.
این شبکه در پایگاه اینترنتی خود در گزارشی نوشت: «آر کلارک کوپر» معاون وزیر امور خارجه در امور سیاسی-نظامی، روز چهارشنبه در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان از تصمیم دولت ترامپ برای اجرای قرارداد فروش تسلیحات به عربستان سعودی دفاع می‌کند. برخی اعضای کنگره، از جمله بسیاری از جمهوری‌خواهان، از دولت ترامپ بخاطر دور زدن کنگره در زمینه اجرای این قرارداد انتقاد کرده‌اند. مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، ماه مه به کنگره اطلاع داد تصمیم دارد با استفاده از یک منفذ در قانون کنترل صادرات تسلیحات به فروش هفت میلیارد دلار انواع تسلیحات، مهمات و پشتیبانی خدمات سرویس و نگهداری هواپیما به عربستان سعودی و امارات عربی متحده و اردن ادامه دهد. در این میان منابع خبری اعلام کردند که تک تیراندازان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی چند روز اخیر ۲۳ مزدور سعودی را در جبهه‌های مرزی به هلاکت رسانده اند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن اخیراً ضربات مهلکی را بر پیکره متجاوزان و مزدوران آنها وارد کرده اند.

کد مطلب: 109347
 
Share/Save/Bookmark