میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰
 
 
۵۰۰۰ میلیارد تسویه بدهی‌های شهرداری سابق از ادعا تا واقعیت
کارنامه‌سازی میلیاردرها

در حالیکه مدیران جدید شهری و اعضای شورای بدهی شهرداری به بانک‌ها، پیمانکاران و... را ۵۲ هزار میلیارد ریال اعلام می‌کنند در همین حال از تسویه‌حسابی سخن می‌گویند که براساس اسناد واقعیت دیگری در میان است.
از سوی اعضای شورای شهر تهران و حامیان محمدعلی نجفی تسویه‌حساب ۵ هزار میلیارد تومانی در شش ماهه دوم سال گذشته به عنوان یکی از سندهای افتخار او یاد می‌شود. هرچند این عدد در میان مدیران و اعضای شورای شهر بین ۵ تا ۶ هزار میلیارد در نوسان است و هیچ‌گاه از سوی این افراد یک عدد واحد نقل نشده است.
نجفی روز ۱۸ فروردین‌ماه در مراسمی برای افتتاح چند طرح در منطقه ۸ اعلام کرده بود: «حدود ۶ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری به بانک‌ها و پیمانکاران در سال گذشته، تسویه شد.» در همین حال سمیع‌الله مکارم‌حسینی، معاون مالی شهرداری نیز که در حال حاضر یکی از نامزدهای اصلی تصدی پست شهرداری است در اظهارات مختلف تسویه بدهی‌ها را که ۵ هزار میلیارد اعلام کرده، به عنوان یکی از افتخارات معاونت خود ارزیابی می‌کند.
مکارم‌حسینی در جمع مدیران‌کل، مدیران عامل سازمان‌ها و مشاوران معاونت مالی و اقتصاد شهری گفته است: «در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۶ مجموعا مبلغ ۵ هزار میلیارد از بدهی‌های شهرداری را پرداخت کردیم که از این میان ۴۴ درصد مربوط به بانک‌ها، ۲۱ درصد مربوط به دیون پیمانکاران و مابقی از مطالبات املاکی شهرداری تهران است.»
همچنین محمود صادقی، نماینده اصلاح‌طلب مجلس به دیدار نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر اشاره کرده که در آن مکارم؛ سرپرست شهرداری بار دیگر از پرداخت بدهی‌ها و تسویه‌حساب ۵۲۰۰ میلیاردی سخن گفته که این عدد ۲۰۰ میلیارد تومان از ادعای قبلیش بالاتر است! صادقی، نماینده مردم تهران در توئیتی نوشت: «سرپرست شهرداری تهران در جلسه نمایندگان مجلس و اعضای شورای شهر گفت: شهرداری را با بدهی فراوان و هزینه ماهانه ۴۷۰ میلیارد تحویل گرفتیم. با شناسایی مجاری نشتی پول ضمن پرداخت حقوق و مزایای معوق، ۴۰۰ میلیارد بیمه و مالیات معوق و ۵۲۰۰ میلیارد تومان از بدهی‌های گذشته را پرداخت کردیم.»
این سند در حالی رقم خورده که واقعیت ماجرا چیز دیگری است. پرداخت بدهی به بانک‌ها و پیمانکاران در زمان شهرداری سابق و معاونت مالی گذشته حساب و کتاب شده بود و با بانک شهر نیز توافقاتی برای تسویه‌حساب‌ها صورت گرفته بود.
بر این اساس و بنا بر توافقات شهرداری تهران برای پرداخت بخشی از حساب‌های خود به بانک شهر به صورت نقدی و غیرنقدی اقدام می‌کند.
قدرت‌الله گودرزی معاون مالی اداری شهرداری سابق گفت: تمامی محاسبات و توافقات در شهرداری سابق و زمان قالیباف برای پرداخت ۵ هزار میلیارد تومان از بدهی‌های شهرداری صورت پذیرفته و محل این پرداخت‌ها نیز کاملا مشخص شده بود. اما با تغییر مدیریتی و حضور مکارم‌حسینی در پست معاونت مالی، وی در جریان این پرداخت بدهی‌ها قرار می‌گیرد ولی به جای اینکه آن را ماحصل اقدامات و محاسبات مدیریت سابق اعلام کند، به عنوان بخشی از کارنامه و دستاورد چند ماهه نجفی و خود معرفی می‌کند.
وی ادامه داد: اسناد و مدارک کامل محاسبات و محل پرداخت بدهی‌ها در شهرداری سابق موجود است که براساس آن شهرداری سابق این ارقام را از محل بودجه غیرنقدی و نقدی محاسبه و در فرآیند پرداخت قرار داده است. اما زمان پرداخت‌ها در دوره جدید لحاظ می‌شود و با توجه به این شهردار جدید و معاونینش آن را به عنوان سند افتخار علمکردی خود ارزیابی می‌کنند. فارس

کد مطلب: 104342
 
Share/Save/Bookmark