میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۴
 
 
روحانی:
به افراد فاقد ماسک خدمات ارائه نشود
به افراد فاقد ماسک خدمات ارائه نشود
 

رئیس‌جمهور گفت: بسیاری از مسائل در سایه کرونا در هم تنیده است. در داستان پدیده کرونا داستانی نظیر آن را در طول قرن گذشته نداشتیم.
حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا طی سخنانی افزود: تاکنون در دنیا یک پدیده به این اندازه پیچیدگی داشته باشد نداشتیم و امروز جوامع مختلف در سایه این پدیده خطرناکی که به وجود آمده است با مسائل بسیار متعددی روبرو شده‌اند.
وی افزود: مثلاً رشد اقتصادی دنیا به‌طور متوسط در سال ۲۰۱۹، ۲.۹ بوده است. در سال ۲۰۲۰ با این ویروس که روبرو شدیم رشد اقتصادی جهانی به منفی سه درصد رسیده است و این نشان می‌دهد که این ویروس تحولات بزرگی را به‌ صورت منفی در اقتصاد دنیا به جا گذاشته است. رئیس‌جمهور گفت:‌ وزارت بهداشت در مبارزه با کرونا کار بسیار بزرگی انجام داد و و ما در برابر پزشکان و سیستم درمان تواضع می‌کنیم و شکر‌گزار هستیم.
وی اضافه کرد: صدا و سیما بیشتر باید در زمینه کرونا تلاش کند و کسی نباید ابتلا به این بیماری را پنهان کند، طرف نباید به آزمایشگاه بگوید که اگر تست من مثبت شد خواهش می‌کنم به کسی اطلاع نده و خودم می‌گویم.
روحانی گفت: پس این کار از نظر فرهنگی در جامعه ما به یک معضل تبدیل شده است. من با مردی آشنا شدم که طرف در روز امتحانش روز قبل تستش مثبت بود اما نگفته تا امتحان آموزش رانندگی را بدهد، خب، این از نظر فرهنگی کار درستی نیست، هرکسی مبتلا شد، باید بگوید به قرنطینه برود و ایزوله کند، آزمایشگاه‌های ما هم موظف هستند اطلاع دهند و گرنه نمی‌شود که فردی آلوده شد برود بقیه را آلوده کند لذا ما اگر می‌خواهیم به یک نفری نزدیک شویم مبنا را باید بر این بگذاریم که او مبتلا به ویروس کروناست. رئیس‌جمهور با تأکید به اینکه خیلی مهم است که مشاغل را مدنظر قرار دهیم، گفت: اگر رستورانی همه اصول و پروتکل‌ها را مراعات می‌کند، اجازه بدهیم کارش را ادامه دهد و اگر رستورانی مراعات نمی‌کند تذکر دهیم و اگر رعایت نکرد آنجا را برای چند روز ببندیم.
روحانی گفت: به کمیته بهداشتی و امنیتی می‌گویم راجع به کسانی که بیماری را مخفی می‌کنند طرحی بیاورند و آن را تصویب کنیم، این مخفی کردن بیماری نوعی تجاوز به حقوق دیگران است و من که مخفی می‌کنم و بیماری‌ام را نمی‌گویم نسبت به خانواده، دوست، همکار و سایر افراد مسئولیت دارم، وقتی ابتلای خود را اطلاع نمی‌دهم و حتی ماسک هم نمی‌زنم درست نیست. باید این فرهنگ را جا بیندازیم که از ماسک استفاده کنیم و بیماری خود را اطلاع دهیم تا از بیماری عبور کنیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت وظایفی دارد که به ‌شدت دنبال می‌کند، تصریح کرد: دولت بسیاری از کارها را به ‌صورت الکترونیک پیش می‌برد و تلاش ما در کاهش مراجعه‌ها است و الگوی جدیدی در ارائه خدمت به مردم ارائه می‌دهیم؛ خریدها باید اینترنتی باشد و مسافرت‌ها باید حداقلی و در شرایط ضرور انجام شود.
روحانی تأکید کرد: حساسیت مردم نباید کاهش یابد و متأسفانه مدتی که این ویروس مقداری آرام‌تر شده بود، مردم فکر کردند که دوره‌اش تمام شده است و این احساس خطر از بین رفت، در حالی که این احساس خطر باید وجود داشته باشد و رعایت پروتکل‌ها نیز باید صورت بگیرد. رئیس‌جمهور با تأکید به اینکه دستورالعمل‌ها نیاز به نوعی ضمانت اجرایی دارد، خاطرنشان کرد: ما در ادارات می‌توانیم این‌گونه عمل کنیم و وزیر کشور و شهرداری‌ها تلاش خود را به‌کار گیرند تا در مترو و اتوبوس اگر نیاز بود از نیروی انتظامی و بسیج استفاده شود. الزامی است که در مکان‌های سرپوشیده از ماسک استفاده شود و نباید به کسی که ماسک ندارد خدمت ارائه شود. همه باید یکدیگر را کمک کنیم، یکی از مؤثرترین اقدامات ماسک است.
روحانی گفت: از همه محققین که برای یافتن دارو و یا واکسن برای این ویروس تلاش می‌کنند تشکر می‌کنم و امیدواریم این تلا‌ش‌ها به نتیجه مطلوب برسد.

کد مطلب: 114341
 
Share/Save/Bookmark