میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۳۶
 
 
سفر به ریاض
طی این هفته نخست وزیر عراق سفری دوره‌ای به منطقه خواهد داشت چنانکه پایگاه خبری شبکه المیادین به نقل از منابع آگاه مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر ع

طی این هفته نخست وزیر عراق سفری دوره‌ای به منطقه خواهد داشت چنانکه پایگاه خبری شبکه المیادین به نقل از منابع آگاه مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق ، نخستین دور سفر منطقه‌ای خود را، این هفته انجام خواهد داد.این منابع اعلام کردند که وی به ریاض و تهران سفر خواهد کرد. تلویزیون سعودی الحدث نیز در خبری اعلام کرد که روز دوشنبه، نخست‌وزیر عراق به عربستان سعودی سفر خواهد کرد. حال این سوال مطرح است که اهداف این سفر چیست و از چه جنبه‌هایی برای طرفین دارای اهمیت است؟ بخشی از اهداف سفر الکاظمی به عربستان را اهداف اقتصادی تشکیل می‌دهد چنانکه پیش‌تر اعلام شده بود که نخست‌وزیر عراق به منظور جلب حمایت‌های سیاسی و اقتصادی طرف‌های مختلف به دنبال تعاملات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای است لذا بخشی از اهداف این سفر را نیز اهداف اقتصادی تشکیل می‌دهد. در شرایطی که عراق با بحران اقتصادی و نارضایتی مردمی مواجه است عراق امیدوار است که طی این سفر در کنار برخی تعاملات و کمک‌های اقتصادی، سعودی را به کاهش دخالت مخرب در عراق متقاعد سازد تا زمینه‌ای باشد برای رویکرد دولت به اجرای طرح‌های اقتصادی. در همین حال برخی از اصل میانجی گری در سفر الکاظمی سخن می‌گویند. عراق در حالی همواره اعلام کرده که حاضر نیست که به مرکزی برای نزاع‌های منطقه‌ای باشد اما بر تعامل همه جانبه و میانجی‌گرایانه تاکید دارد.
بر همین اساس بسیاری از منابع خبری تاکید می‌کنند که همزمانی سفر الکاظمی به سعودی و ایران در حالی برای نشان دادن رویکرد تعاملی همه جانبه با کل منطقه و عدم جبهه گیری میان دو کشور است اما گامی برای میانجی گری میان تهران و ریاض و در گام بعدی میان ایران و آمریکا عنوان شده است. البته سفر الکاظمی به عربستان با موانعی نیز مواجه است بویژه اینکه مردم و جریان‌های سیاسی عراق اعتماد چندانی به سعودی ندارند. بسیاری در عراق بر این عقیده‌اند که ریشه بحران‌های امنیتی و اعتراض‌های خونین در عراق برگرفته از تحرکات نیابتی سعودی است برای بازگرداندن بعثی‌ها به قدرت صورت می‌دهد. اهانت نشریه الشرق الاوسط عربستان به ایت الله سیستانی مرجع عالیقدر عراق و جهان اسلام ، خود سندی بر این رفتار مغرضانه است. در این میان سعودی نیز سعی دارد با بزرگنمایی این سفر، توان خویش برای دور سازی عراق زا ایران را به نمایش گذارد حال آنکه مقامات عراقی تاکید دارند که عراق در هیچ اردوگاهی قرار نمی‌گیرد و بر اساس منافع و امنیت خویش با همه کشورها در تعامل خواهد بود. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 114549
 
Share/Save/Bookmark