میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۷
 
 
عضو انجمن ارگانیک ایران اعلام کرد
تامین منافع برخی‌ها از تبلیغ محصولات تراریخته

عضو انجمن ارگانیک ایران با انتقاد از واردات ذرت‌، کلزا، سویا و پنبه تراریخته به کشور گفت: بیش از ۷۰ درصد ذرت و کلزای دنیا غیرتراریخته است اما در ایران فقط بخش تراریخته آنها وارد می‌شود!
آزاد عمرانی درباره نخستین جلسه اعضای کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با کارشناسان و دستگاه‌های ذی‌ربط درباره محصولات تراریخته اظهار کرد: در مورد محتوای جلسه ترجیح می‌دهم اظهار‌نظری نکنم و بهتر است صبر کنیم تا کمیسیون اصل نود نظرات نهایی خود را منتشر کند.
وی افزود: کلیت برخی مباحث مطرح شده در این جلسه بر این مبنا بود که نظرات اغراق‌آمیزی در تایید محصولات تراریخته و ضرورت تولید و واردات آنها از سوی برخی موافقان تراریخته مطرح شد که در نقطه مقابل هم به این ادعاها پاسخ داده شد.
این عضو انجمن ارگانیک ایران تصریح کرد: یکی دیگر از موارد مطرح شده در جلسه کمیسیون اصل نود، وجود برخی خلا‌های قانونی درباره محصولات تراریخته بود و پیگیری این موضوع که چرا تاکنون با وجود قانون برنامه ششم، بحث برچسب‌گذاری و اطلاع‌رسانی محصولات دستکاری شده ژنتیکی اجرایی نشده است.
به گفته عمرانی، برخی ادعاها درخصوص افزایش عملکرد محصولات تراریخته، کاهش سموم و ضرورت امنیت غذایی با وجود دستکاری ژنتیکی، نیز مطرح شد که به همه آنها هم به طور کامل پاسخ داده شد.
وی تصریح کرد: این ادعا که کاشت محصولات تراریخته باعث کاهش مصرف سموم می‌شوند نیز در جلسه کمیسیون اصل نود مطرح شد اما سندی در این خصوص ارائه شد که چنین موضوعی صحت ندارد و در کشور چین هم علاوه بر آفت‌های ثانویه، تعداد دفعات سم‌پاشی محصولات تراریخته افزایش نیز داشته است.
عضو انجمن ارگانیک ایران اظهار کرد: نکته‌ای هم در مورد ترسیم ابعاد واقعی محصولات تراریخته بیان شد و مورد توجه حاضران در جلسه کمیسیون اصل نود قرار گرفت.
عمرانی با بیان اینکه محصولاتی مانند ذرت، پنبه، کلزا و سویا به‌صورت تراریخته وارد کشور می‌شوند، گفت: یکی از مهمترین موضوعات جلسه کمیسیون اصل نود نیز بحث واردات محصولات تراریخته و غیرتراریخته بود.
وی افزود: حدود ۷۴ درصد تولید ذرت دنیا و ۷۶ درصد کلزای دنیا غیرتراریخته است و این سؤال مطرح شد که چرا و با چه ضرورتی فقط بخش تراریخته این محصولات وارد کشور می‌شود. این عضو انجمن ارگانیک ایران تصریح کرد: موارد تخطی از قانون بابت محصولات تراریخته مورد بحث و بررسی قرار گرفت که امیدواریم در کمیسیون اصل نود در این رابطه به نتیجه قاطعی دست یابیم.
عمرانی درباره چرایی اصرار برخی مدافعان تراریخته بر ادامه روند فعلی واردات این محصولات و مخالفت علنی آنها با افزایش تعرفه واردات محصولات تراریخته متذکر شد: در بحث واردات محصولات تراریخته از طرف موافقان این محصولات، منافع مادی پشت قضایا محتمل است.
وی افزود: ‌افرادی که تا حال بحث توانمندی داخلی و تولید ملی را مطرح می‌کردند و با ارائه آمار بزرگ واردات محصولات تراریخته، آن را در برابر تولید ملی قرار می‌دادند اما همان افراد وقتی که بحث افزایش تعرفه‌ واردات محصولات تراریخته مطرح شد، به یکباره تغییر سنگر دادند و همگی حامی واردات محصولات تراریخته شدند!
عضو انجمن ارگانیک ایران تصریح کرد: این مسئله باید واکاوی شود که چه افرادی این اطلاعات ناصحیح را وارد سیستم مدیریت اجرایی و تصمیم‌سازی کشور می‌کنند و کلید‌واژه‌هایی همانند کاهش فقر و گرسنگی، لزوم امنیت غذایی و... را به محصولات تراریخته‌ ربط می‌دهند.
عمرانی با بیان اینکه منافع برخی افراد از تبلیغ محصولات تراریخته تامین می‌شود، گفت: متاسفانه این مهم برای مردم و نمایندگان به طور کامل تشریح نشده است که باید اطلاع‌رسانی کامل در این رابطه انجام گیرد. وی افزود: هیچ‌گاه محصول تراریخته خوراکی مانند کلزا، سویا و ذرت نمی‌تواند باعث تامین امنیت غذایی کشورمان شود و اگر این روند وابستگی ادامه یابد، کشور دچار مشکلات جدی می‌شود.
این عضو انجمن ارگانیک ایران تصریح کرد: در حال حاضر میزان تولید حبوبات ما قابل قبول نیست؛ بحث خرید تضمینی گندم در سال‌جاری بدون افزایش قیمت و با نرخ یک هزار و ۳۰۰ تومان بسته شد، در حالیکه دولت برای واردات ذرت و سویا (که عموما تراریخته است) با تخصیص یارانه ۴۰۰ تومانی، دلار ۳ هزار و ۸۰۰ تومانی تخصیص داد؛ در کشت برنج هم شاهد واردات این محصولات و گلایه کشاورزان هستیم؛ اتخاذ چنین سیاست‌هایی در قبال واردات محصولات کشاورزی و عدم ساماندهی و افزایش نرخ خریدهای تضمینی در سال حمایت از کالای ایرانی بسیار عجیب است.
عمرانی تاکید کرد: متاسفانه برخی افراد حامی تراریخته، به بزرگنمایی این موضوع برای مردم پرداخته‌اند و از طرفی به صورتی وانمود کرده‌اند که این موضوع از نان شب هم واجب‌تر است! وی افزود: خوشبختانه با رویکرد مناسب مجلس و رسانه‌ها و مطالعات کارشناسی، فضای دروغین ایجاد شده از سوی حامیان محصولات تراریخته شکسته شده و واقعیت‌های علمی و پشت پرده تجاری این محصولات در حال مشخص شدن است.
وی افزود: در موضوع محصولات تراریخته دچار یک سری پیش‌فرض در مورد ضرورت تراریخته از سوی موافقان هستیم اما ادله‌ای جز کلی‌گویی در دست ندارند.
این عضو انجمن ارگانیک ایران تصریح کرد: از میان ۲۰ هزار محصول تراریخته، تنها حدود ۴۰۰ محصول تراریخته تجاری شده در دنیا وجود دارد که ارزیابی‌های سلامتی و زیست محیطی را گذرانده است؛ در حقیقت تایید ضمنی این ۴۰۰ محصول‌، به منزله تایید تمام تراریخته‌ها محسوب نمی‌شود چراکه باقی تراریخته‌ها مراحل ارزیابی سلامت را نگذرانده‌اند.
عمرانی با بیان اینکه موافقان و مخالفان نظرات خود را در جلسه اخیر کمیسیون اصل نود مطرح کردند، گفت: منتقدان محصولات تراریخته سعی داشتند ابعاد و مخاطرات واقعی این محصولات را برای نمایندگان تبیین کنند و به سمع نمایندگان برسانند.
وی افزود: یکی از دستاوردهای این جلسه این بود که نمایندگان مجلس تاکید داشتند که این جلسات باید ادامه یابد یعنی اگر ادعاهای حامیان تراریخته با ادله کافی همراه بود، کمیسیون اصل نود هم در همان جلسه به جمع‌بندی کاملی دست می‌یافت.
این عضو انجمن ارگانیک در پایان تصریح کرد: ادامه و استمرار جلسات نشان می‌دهد که مجلس شورای اسلامی تشخیص داده که این جلسات ادامه یابد و ارزیابی مخاطرات و خلاء‌های قانونی نیز بررسی شود. پویا

کد مطلب: 104243
 
Share/Save/Bookmark