میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۱۲
 
 
مرصاد ادامه دارد
۴ تا ۸ مرداد ماه در تاریخ کشور از روزهای سرنوشت‌ساز و ماندگار است، روزهایی که دلاوردان ایران زمین در ارتش و سپاه، حماسه ای بزرگ را رقم زدند...

۴ تا ۸ مرداد ماه در تاریخ کشور از روزهای سرنوشت‌ساز و ماندگار است، روزهایی که دلاوردان ایران زمین در ارتش و سپاه، حماسه ای بزرگ را رقم زدند. در حالی که چند روزی از آتش بس و صدور قطعنامه ۵۹۸ میان ایران و عراق نگذشته بود که در مرداد ۱۳۶۷، گروهک تروریستی منافین که به دامان رژیم بعث عراق پناه برده بود و در کشتار و جنایت علیه ملت ایران با این رژیم همکاری می‌کرد، به زعم سردمدارانش عملیاتی را آغاز کردند. آنها بر این تصور بودند که با برقراری آتش بس، نیروهای مسلح ایران به پادگان‌ها برگشته و فرصت مناسبی است تا آنها با حمایت صدام و کشورهای غربی برای آنچه تصرف دوباره ایران می‌نامیدند، اقدام نمایند. حرکتی که براساس سابقه رفتاری این گروهک با کشتار و جنایت همراه بود و انسان‌های بی گناه بسیاری در مسیر حرکت آنها به خاک و خون کشیده شدند. چهار مرداد نیروهای مسلح ایران عملیات علیه گروهک تروریستی را آغاز کردند و در نبردی گسترده، ضمن خنثی کردن توطئه ای که این گروهک به نیابت از رژیم صدام و اربابان غربی خود در سر داشتند، ضربه‌ای بنیادین به این گروهک تروریستی وارد کردند که تا به امروز نیز به رغم حمایت‌های گسترده غرب، صهیونیستها و برخی کشورهای عربی نتوانسته خود را احیا نمایند.
این روزها در حالی سالگرد عملیات بزرگ مرصاد است که چند نکته در این زمینه قابل توجه است. نخست آنکه پرونده گروهک تروریستی منافقین پیش و پس از مرصاد بیانگر یک اصل مهم است و آن اینکه این گروهک تروریستی تحت حمایت آمریکا و برخی کشورهای غربی همچون انگلیس و فرانسه قرار دارند. آنانی که برای اخراج منافقین از عراق اشک بشردوستی ریخته و برای آنان در آلبانی پایگاه ساختند و یا در کشورهای خود به آنها اجازه فعالیت داده اند، شریک تمام جنایات این تروریستها هستند و مقابله با آنها اصلی مهم برای امنیت کشور و گرفتن انتقام خون ۱۷ هزار ایرانی است که به دست این گروهک به شهادت رسیدند. کشورهایی که البته با همراهی رژیم صهیونیستی و سعودی برای زنده نشان دادن این گروهک از هیچ اقدامی فروگذار نیستند چنانکه حتی بزرگترین رسانه‌های خود چون بی.بی.سی، ایران اینترنشنال و ... را در اختیار این گروهک تروریستی قرار می‌دهند و مقامات رسمی خود را برای شرکت در مراسم‌های این گروهک اعزام می‌کنند تا به این تروریستها مشروعیت دهند. براین اساس می‌توان گفت که مرصاد ادامه دارد و فاز دوم آن مبارزه و اقدام همه جانبه علیه حامیان این تروریستهاست که فتنه‌های بی‌شماری را علیه ملت ایران و نظام اسلامی اجرا و یا در سر دارند.
دوم آنکه گروهک تروریستی منافقین با توهم تصرف دو روزه تهران در حالی عملیات فروغ جاویدان را آغاز کردند که یک تصور در کشور ایجاد شده بود و آن اینکه پس از قطعنامه ۵۹۸ دیگر نیازی به آمادگی نیست و وضعیت به حالت عادی بازگشته است. این تصور زمینه ساز توهم سران گروهک تروریستی و حامیانشان برای حماقتی دیگر برای رقم زدن جنایتی دیگر بود. عملیات مرصاد این حقیقت را نشان داد که آمادگی در هر شرایطی لازم است و در برابر دشمن هرگز نباید با خیالی آسوده بود. نمود عینی این موضوع را می‌توان در برجام مشاهده کرد. چنانکه پس از امضاء برجام این تصور ایجاد شد که تحریم‌ها لغو و دشمنی آمریکا کاهش یافته است چنانکه حتی برخی از مذاکره با آمریکا برای منطقه سخن می‌گفتند اما دیری نپایید که آمریکایی‌ها که اربابان گروهک تروریستی منافقین هستند همان مسیر را پیمودند چنانکه نه تنها تحریم‌ها لغو نشد بلکه بر میزان آنها افزوده شد.
شاید بتوان گفت که یکی از ریشه‌های چالشهای اقتصادی کنونی کشور برگرفته از همان خوش بینی‌ها به برجام بود که برخی از آن به عنوان تکرار قطعنامه ۵۹۸ و یا فتحی بزرگ برای خود از آن یاد می‌کردند.
نکته قابل توجه آنکه قوای نظامی کشور که تجربه مرصاد را دارد، دلبسته برجام و ادعاهای به ظاهردوستانه غرب نشد و بر حفظ و ارتقاء توان دفاعی کشور تاکید کرد که سرنگونی پهپاد متجاوز آمریکایی، توقیف نفت کش قانون شکن انگلیس در خلیج فارس، پاسخ موشکی وهدف قرار دادن پایگاه عین الاسد برای انتقام خون سردار شهید قاسم سلیمانی تنها گوشه ای از این آمادگی است. با توجه به این حقایق در سالگرد عملیات مرصاد، می‌توان این درس بزرگ را گرفت که برای پایان دادن به خسارت‌هایی که برجام و دلبستن به آن به کشور وارد کرده باید مرصادی دیگر را آغاز کرد و آن وحدت و یکپارچگی در مبارزه با فساد است که دستگاه قضا مدتهاست آن را آغاز کرده و حرکت همه جانبه در راستای جهش تولید که حلال مشکلات اقتصادی کشور است که همراهی مسئولان با مردم همیشه در صحنه تحقق بخش این مهم خواهد بود.

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114648
 
Share/Save/Bookmark