میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۷
 
 
تکرار اشتباه محاسباتی البشیر
طی ماه‌های اخیر آمریکا تحرکات بسیاری برای سازش میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی صورت داده است که...

طی ماه‌های اخیر آمریکا تحرکات بسیاری برای سازش میان کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی صورت داده است که نتیجه آن را در اقدام بحرین و امارات در اعلام رسمی سازش با این رژیم می‌توان مشاهده کرد.
نکته قابل توجه آنکه در حوزه آفریقایی نام سودان در راس لیست سازش قرار داشته چنانکه گزارش‌های متعددی درباره فشار آمریکا بر سودان برای عادی سازی روابط منتشر شده است. در همین چارچوب برخی مقامات ارشد این کشور روابط را رژیم صهیونیستی را برای لغو تحریم‌های آمریکا و حل مشکلات اقتصادی ضروری دانسته‌اند چنانکه «محمد حمدان دقلو» معروف به حمیدتی، معاون رئیس شورای حاکمیتی سودان درباره روابط با رژیم صهیونیستی موضع گیری کرد. وی با اشاره به حرکت این کشور به سمت برقراری روابط با تل آویو، گفت: سودان به اسرائیل نیاز دارد و آنچه ما به آن نیاز داریم روابط است نه عادی سازی! ما بدون ترس از احدی در این مسیر حرکت می کنیم. سرانجام ترامپ رئیس جمهور آمریکا در دوم آبان ماه آمادگی سودان برای روابط با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد. این اقدام از سوی دولت موقت سودان در حالی صورت گرفت که توجیه آنها برای این اقدام برخوردار شدن از حمایت‌های مالی سعودی و خروج از لیست سیاه‌ آمریکا بوده است چنانکه منابع خبری از باج ۳۰۰ میلیون دلاری عربستان به سودان برای پذیرش این سازشکاری خبر داده‌اند.
نکته قابل توجه در حوزه سودان آنکه مخالفت شدید مردم با تظاهرات ضد صهیونیستی و نیز مخالفت جریان‌های سیاسی و علمای دینی سودان، این رویکرد را با چالش مواجه ساخته است. در کنار رویکرد فلسطینی مردم و جریان‌های سیاسی و قبیله‌ای سودان، عدم مشروعیت دولت موقت برای اجرای طرح سازش اصلی است که از سوی سودانی‌ها مطرح می شود. نکته دیگر غیر قابل اعتماد بودن وعده‌های آمریکاست چنانکه در سال ۱۳۹۴ عمر البشیر رئیس جمهور سابق سودان با تصور برخوردار شدن از حمایت‌های آمریکا و سعودی اقدام به تنزل روابط با ایران و مقاومت فلسطین کرد اما به اذعان البشیر وعده‌های آنها هرگز محقق نشد و در نهایت نیز با کودتای نظامی اقدام به سرنگونی وی کردند. بر این اساس می‌توان گفت که اقدام سران سودان بیش از آنکه جنبه عملی داشته باشد اقدامی تبلیغاتی برای بازی انتخاباتی ترامپ است که سعی دارد تا روند سازش را به مولفه‌ای برای کسب حمایت‌های لابی صهیونیستی و عربی مبدل سازد هر چند که خشم جهان اسلام از این رفتارها، ابهامات بسیاری را در تحقق رویاهای انتخاباتی ترامپ ایجاد کرده است. 

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 115845
 
Share/Save/Bookmark