میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۰۳
 
 
انگلیس هم مانند آمریکا ادعای قطع کمک‌ها به معارضان سوری را مطرح کرد
تقلای متهمان ردیف اول برای فرار از مجازات

در حالی که جهانیان آمریکا و انگلیس را محور حمایت از تروریست‌ها و ریشه بحران‌های منطقه‌ می‌دانند در اقدامی که برای فرار از مجازات جهانی است، سخنگوی دولت انگلیس به خبرگزاری رویترز گفته است کمک‌های غیر انسان‌دوستانه لندن به مناطق تحت تسلط شورشیان در سوریه لغو می‌شود.
این روزها آمریکا و انگلیس که دستشان به خون هزاران انسان بی‌گناه آغشته است با تشدید شکست‌هایشان در سوریه و منطقه به دنبال پنهان‌سازی پرونده ضد بشری خود هستند و سعی دارند تا صرفا تروریست‌ها را عامل کشتار معرفی کنند چنانکه آمریکا از قطع کمک ۳۰۰ میلیون دلاری و انگلیس از قطع کمک‌ها به این گروه‌ها خبر داده است. سخنگوی دولت انگلیس مستقیما اشاره نکرده است که منظورش از کمک‌های غیرانسان دوستانه چیست اما ممکن است منظور وی کمک‌های تسلیحاتی دولتی لندن به معارضان سوری باشد. سخنگوی دولت انگلیس به خبرگزاری «رویترز» گفت، با بدتر شدن شرایط در برخی مناطق در سوریه، انگلیس برخی حمایت‌های غیرانساندوستانه به سوریه را کاهش می‌دهد اما حمایت‌های حیاتی برای کمک به افرادی که شدیدا نیازمند هستند، ادامه خواهد یافت. پیش از این نیز روزنامه «تایمز» به نقل از دفتر وزارت خارجه انگلیس نوشته بود که لندن برنامه‌های کمک به شمال غرب سوریه را به صورت قبل ادامه نخواهد داد.
دولت انگلیس گفته بود، در سال مالی ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ مبلغ ۱۵۲ میلیون پوند (معادل ۱۹۴ میلیون دلار) برای برنامه‌های انساندوستانه در سوریه هزینه کرده است. انگلیس در سال ۲۰۱۳ کمک‌ها به معارضان سوری را افزایش داده بود و خودروهای نظامی به آن‌ها داده و آموزش نظامی به این معارضان ارائه می‌کرد. روز یکشنبه نیز «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا خبر داد بسته حمایتی ۲۰۰ میلیون دلاری این کشور از سوریه، لغو می‌شود. وی در ادامه گفته بود کشورهای ثروتمند منطقه غرب آسیا شامل عربستان سعودی به جای آمریکا این پرداخت‌ها را انجام خواهند داد.
پیشتر، سفارتخانه عربستان سعودی در واشنگتن گفته بود ۱۰۰ میلیون دلار به گروه‌های فعال در شمال سوریه کمک کرده است. از سوی دیگر روزنامه «ینی شفق» ترکیه با با متهم کردن عربستان سعودی به حمایت از گروه‌های تروریستی در شمال سوریه نوشته بود این کمک‌ها به سمت شهرهای مثل رقه که در تصرف نیروهای دموکراتیک سوریه است، روانه خواهد شد. اعلام قطع کمک‌های انگلیس به تروریست‌های ادلب بدان معناست که این کشور نیز مثل دیگران امیدش را نسبت به گروه‌های تروریستی موجود در این منطقه و اثرگذاری آنها از دست داده و این یعنی اعلام رسمی شکست غرب و مرتجعین عرب در مقابل ارتش سوریه.
به نظر می‌رسد بریتانیا با اعلام توقف کمک‌ها در شرایط کنونی بر آن است تا خود را از حضور در سوریه پس از جنگ محروم نکند. همزمانی قطع کمک‌های بریتانیا و آمریکا می‌تواند با این انتظار همراه باشد که مقاومت تروریست‌ها در ادلب از این پس بسیار شکننده خواهد بود و این بدان معناست که آزادی کامل سوریه بسیار زودتر از آنچه تصور می‌شد به وقوع خواهد پیوست.

کد مطلب: 105747
 
Share/Save/Bookmark