میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی اقتصاد خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۶
 
 
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی مطرح کرد؛
تخلفات بی‎سابقه شرکت‌های لبنی

در حالی تعزیرات از تخلفات بی‌سابقه شرکتهای لبنی در خصوص کم‌فروشی و گران‌فروشی خبر می‌دهد که مدیرکل اقتصادی وزارت صنعت ضمن موجه دانستن افزایش قیمت لبنیات می‌گوید: متأسفانه با سربازان اقتصادی کشور خوب رفتار نمی‌کنیم.
سخنگوی سازمان تعزیرات حکومتی از محکومیت ۲۲ شرکت تولید فرآورده‌های لبنی در شعب این سازمان به‌جرم گران‌فروشی خبر داد.
سید یاسر رایگانی افزود: این شرکت‌ها در مجموع به پرداخت ۸۲۹ میلیارد ریال به‌عنوان جریمه گران‌فروشی محکوم شدند.
وی با بیان اینکه پرونده ۷ شرکت دیگر در شعب تعزیرات حکومتی در حال رسیدگی است گفت: در چند روز گذشته یک شرکت تولید فرآورده‌های لبنی به‌جرم گران‌فروشی به پرداخت ۲۹ میلیارد ریال جریمه محکوم شد.
رایگانی افزود: شاهد کم‌فروشی‌های بی‌سابقه در محصولات لبنی کشور هستیم و در این زمینه گزارش‌های بسیاری به سازمان تعزیرات حکومتی رسیده است.
مدیرکل اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت هم گفت: قیمت نهاده‌ها از ۳ هزار و ۲۰۰ تومان در پارسال به ۴ هزار و ۲۰۰ تومان در سال جاری افزایش یافته که بخشی از افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی مرتبط با آن است.
محمدرضا کلامی افزود: افزایش هزینه‌های حمل‌ونقل هم از جمله عوامل بالا رفتن قیمت محصولات لبنی است.وی گفت: متأسفانه با سربازان اقتصادی کشور خوب رفتار نمی‌کنیم.
دبیر انجمن صنفی گاوداران هم گفت: تولید شیر خام در کشور در ۸ماهه اول سال به‌طور میانگین ۵/۷ درصد افزایش یافت و تولید شیر به‌اندازه مصرف کشور وجود دارد.
سید احمد مقدسی افزود: از تیر ماه تاکنون ماهانه ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۳ هزار تن جذب صنایع شیرخشک کشور می‌شود و به‌عبارتی رابطه تولید کنندگان شیر با تولید کنندگان شیرخشک مستقیم شده است.
وی گفت: ۲۵ تا ۳۰ درصد شیر تولیدی کشور صرف تولید شیرخشک می‌شود.
دبیر انجمن صنایع لبنی کشور هم گفت: ۷۰ درصد محصولات لبنی در صنایع بزرگ تولید می‌شوند که برای خرید هر لیتر شیر خام ۲ هزار و ۲۰۰ تا ۲ هزار و ۴۰۰ تومان می‌پردازند.
رضا باکری افزود: در سه‌ماهه بهار امسال هر ماه ۲ هزار و ۲۵۰ تن شیرخشک صادر شد و با افزایش قیمت‌ها روند دریافت شیر خام از تولید کنندگان معکوس شد.
وی گفت: در شهریور امسال کارخانجات صنایع لبنی کشور با ۳۰ درصد کسری دریافت شیر خام مواجه بودند که اکنون این کسری به ۲۰ درصد رسیده است.
باکری با بیان اینکه سال گذشته ۴۶۵ هزار تن محصولات لبنی از کشور صادر شد افزود: میزان صادرات در مهر به ۱۱ هزار تن و در آبان به ۱۰ هزار تن رسید و شاهد کاهش ۳۲درصدی صادرات هستیم.
وی با بیان اینکه آخرین قیمت مصوب ابلاغی در دوم مرداد امسال بود گفت: تا ستاد تنظیم بازار در ابلاغ قیمت جدید محصولات لبنی تأخیر داشته باشد شاهد ناهماهنگی‌ها در قیمت این محصولات هستیم.
باکری افزود: کم‌فروشی تخلف است و هر کارخانه‌ای که مرتکب آن شود باید با آن برخورد قانونی صورت گیرد.
وی گفت: هیچ کارخانه تولید فرآورده‌های لبنی به هیچ عنوان حق کاستن از کیفیت محصولات تولیدی خود را ندارد. ایسنا

کد مطلب: 107042
 
Share/Save/Bookmark