میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۴
 
 
با هدف استمرار ناآرامی‌های سوریه صورت می‌گیرد
بحران‌سازی صهیونیست‌ها با ابزار امارات و عربستان

در ادامه طراحی تبلیغاتی صهیونیست‌ها برای بحران سازی در منطقه که البته با بهره‌گیری از رفتارهای نامناسب امارات و عربستان صورت می‌گیرد، سایت صهیونیستی دبکا مدعی شد، تعدادی از افسران مصری و اماراتی با بازدید از شهر منبج در استان حلب سوریه درصدد فراهم کردن مقدمات لازم برای استقرار نیروهایشان در این منطقه پس از خروج نظامیان آمریکایی هستند.
پایگاه خبری رژیم صهیونیستی (دبکا) ادعا کرد که افسرانی از مصر و امارات به شهر منبج سوریه سفر و از آنجا بازدید کردند تا ضمن ارزیابی امور مقدمات لازم برای استقرار نیروهای دو کشور در این منطقه بعد از خروج نیروهای آمریکایی فراهم شود. دبکا در ادامه مدعی شد، بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه با حضور نیروهای مصری در این منطقه موافقت خواهد کرد، چون عبدالفتاح السیسی طی چهار سال گذشته از او حمایت کرده است. در ادامه سیاست بحران سازی در منطقه این پایگاه خبری صهیونیستی گفت که به احتمال زیاد، دولت سوریه حضور نظامی امارات را بپذیرد زیرا ابوظبی می‌تواند در بازسازی سوریه کمک مالی کند، علاوه بر اینکه اخیرا سفارت خود را در دمشق بازگشایی کرد.
دبکا همچنین ادعا کرد، حضور نظامیان مصری و اماراتی می‌تواند زمینه را برای حضور نظامی بزرگ‌تر کشورهای عربی نظیر عربستان و دیگر کشورها به منظور مقابله با حضور نظامی ایران در سوریه فراهم کند. القدس العربی به دنبال انتشار گزارش صهیونیستی فوق، نوشت: در صورت تایید این خبر، نمی‌توان آن را از سایر تلاش‌های امارات، مصر و عربستان برای تقابل با ترکیه و رجب طیب اردوغان جدا دانست، رئیس‌جمهوری که حامی قطر و مخالف تحریم‌ها علیه این کشور است و همچنین مخالف کودتای نظامی به رهبری السیسی و با پشتیبانی عربستان و امارات برای سرنگونی دولت منتخب محمد مرسی در مصر بود. شهر منبج در استان شمالی حلب سوریه است.
این شهر از سال ۲۰۱۶ تاکنون در کنترل نیروهای کُرد تحت حمایت آمریکا بود. با اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، شبه‌نظامیان کُرد «یگان‌های مدافع خلق» از سوریه خواستند تا برای محافظت از آنان در برابر ترکیه وارد شهر شده و کنترل شهر را در دست بگیرند. نکته قابل توجه آنکه تلویزیون رژیم صهیونیستی ضمن اشاره به تغییر رویکرد کشورهای عربی در قبال دمشق، افزود تل‌آویو تنها بازنده بازگشت رئیس‌جمهور سوریه به آغوش کشورهای عربی است.
کانال ۱۰ تلویزیون رژیم صهیونیستی در گزارشی اعلام کرد علی‌رغم گذشت هشت سال از جنگ سوریه، کشته شدن صدها هزار نفر و نیز آوارگی میلیون‌ها نفر از سوری‌ها، رئیس‌جمهور سوریه موفق شد بار دیگر به جهان عرب بازگردد.
در ادامه این گزارش آمده است اسد با کمک ایران و روسیه بار دیگر به آغوش جهان عرب بازگشت خصوصا پس از آنکه موفق شد در مقابل شورشی‌ها و داعش بایستد و نیروهایش را در مکان‌های بسیاری که پیش‌تر توسط داعش و کُردها اشغال شده بود، مستقر کند. خبر دیگر از سوریه آنکه گروه تروریستی جبهه النصره که با یک گروه تحت حمایت ترکیه در غرب حلب به شدت درگیر است توانست شهرک دار عزه را به اشغال خود درآورد و این درگیری تا کنون به کشته شدن ۲۶ نفر از طرفین منجر شده است. گروه موسوم به «دیدبه‌ان حقوق بشر سوریه» - نزدیک به معارضان - گزارش داد که تحریر الشام در جریان این درگیری‌ها توانسته است شهرک «دار عزه» - دومین شهرک بزرگ در غرب حلب - را از اشغال الجبهه الوطنیه خارج کرده و به اشغال خود درآورد.
در همین حال کاخ کرملین اعلام کرد، «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور روسیه تلفنی با همتای فرانسوی خود درباره مسائل مربوط به سوریه رایزنی کرده است. کاخ ریاست ‌جمهوری روسیه در بیانیه خود، همچنین تصریح کرد، سران دو کشور روسیه و فرانسه درباره بحران داخلی اوکراین با توجه به اقدامات تحریک‌آمیز کی‌یف در منطقه منتهی به تنگه «کرچ» در دریای «آزُف» که دریای مشترک میان روسیه و اوکراین است نیز به تبادل نظر پرداختند. تنش‌ها میان روسیه و اوکراین پس از آن آغاز شد که حدود یک ماه پیش چند کشتی نیروی دریایی اوکراین که از دریای «آزُف» که دریای مشترک میان روسیه و اوکراین است سفری را به سمت بندر کرچ در کریمه آغاز کردند اما پیش از عبور از تنگه کرچ که جزء آبهای منطقه‌ای روسیه به شمار می‌رود، به گارد ساحلی روسیه اعلام نکردند که قصد عبور از این منطقه را دارند.

کد مطلب: 107448
 
Share/Save/Bookmark