میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۴
 
 
سخنگوی وزارت خارجه:
ایران در کنار متحدانش اجازه سازماندهی به داعش را نمی‌دهد

سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره اینکه آیا توقیف نفتکش توسط اندونزی به توقیف کشتی کره ای توسط ایران مرتبط است یا نه، گفت: در این باره نظری ندارم و این موضوع فنی است.
سعید خطیب زاده درباره اینکه آیا توقیف نفتکش توسط اندونزی به توقیف کشتی کره ای توسط ایران مرتبط است یا نه، گفت: در این باره نظری ندارم و این موضوع فنی است.
خطیب زاده درباره اینکه آیا پیشرفتی در دریافت بدهی های ایران از کره حاصل شده یا نه، گفت: درباره بحث بدهی ما از کره جنوبی هیچ اتفاقی نیفتاده است. منتطر عملیاتی شدن راه حل هایی هستیم که در سفر قائم مقام وزیر خارجه کره جنوبی مطرح شد.
سخنگوی وزارت خارجه در واکنش به اظهارات وزیر خارجه عربستان گفت: موضع ما درباره همه همسایگان موضع یکسانی است. رئیس جمهور اسلامی ایران طرح صلح هرمز را طی نامه ای به تمام کشورهای حوزه خلیج فارس ارسال کرد و به واسطه کویت برای عربستان هم ارسال شد، پیام ما کاملا روشن بود: ما به دنبال ایجاد سازوکار منطقه ای، بومی و چارچوبی برای همکاری های منطقه ای هستیم. اگر عربستان سعودی از چرخه باطل خشونت و نادیده گرفتن امنیت منطقه ای، و همکاری صرف با قدرت های فرامنطقه ای فاصله بگیرد و اگر تغییر و تحول در نگرش، اقدامات عربستان صورت بگیرد، ما حتما گام های موثری طراحی می کنیم و برمی داریم. ولی واقعا ما نمی توانیم شاهد تداوم روزانه عملیات های بمباران یمن باشیم، و بعد هم راجع به صلح در یمن صحبت هایی صورت بگیرد. آمریکا با چه هدفی فشار حداکثری وارد کرده، بخاطر اینکه اقتصاد ما دچار فروپاشی کند و روابط اقتصادی ما را با کشورهای دیگر قطع کند. خاطرتان هست زمانی که کرونا آمد مقامات آمریکایی گفتند که آن کاری را که ما نتوانستیم انجام دهیم، کرونا انجام داد. امروز بیشترین روابط ما با کجاست؟ همسایگان. باید کارهایی را که جمهوری اسلامی برای شکست فشار حداکثر انجام داد را ارج نهاد.
وی در واکنش به انفجارهای تروریستی در بغداد گفت: درباره عراق، ما پیوستگی های عمیق، مردمی و سیاسی داریم. درد و رنج مردم عراق درد و رنج ماست. آنچه در روزهای گذشته در طی عملیات تروریستی در عراق رخ داد، قلب و جان ما را آزرد. این عملیات تروریستی کور در بغداد، نشان دهنده روی کریه تروریسم در منطقه است که برخی به جای اینکه به ریشه های آن بپردازند، فکر می کنند با برخی زد و بندهای سیاسی می توانند بهره برداری هایی بکنند. ایران در کنار متحدان و کشورهای دوست اجازه نخواهد داد بار دیگر داعش در عراق و مناطق دیگر خودش را سازماندهی کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی افزود: درباره همکاریها با عراق ما در سطوح مختلف روابط بسیار نزدیکی داریم. هنوز برخی بندهای توافق میان رئیس جمهور اسلامی ایران و نخست وزیر عراق را موفق نشده ایم، اجرایی کنیم. در بسیاری حوزه ها رایزنی نزدیکی داریم و امیدواریم با مفاهمه ای که وجود دارد، موضوعات نهایی شود.
وی درباره موضوع پیگیری بحث ترور شهید سلیمانی از عراق گفت: در هیچ ملاقاتی نیست که موضوع پیگیری ترور شهید سلیمانی از عراق مطرح نشود.
سخنگو همچنین گفت: ایران در طول سالهای حیات خودش همواره سیاست نه شرقی و نه غربی را در پیش گرفته است. در سالهای اخیر هم، نه از زمان دولت آقای روحانی، بلکه از دولت آقای خاتمی سیاست نگاه به شرق را در پیش گرفتهایم. سیاست «نگاه به شرق» جمهوری اسلامی ایران برخاسته از یک شناخت است نه از یک الزام بین المللی صرف. جمهوری اسلامی ایران برای اینکه از برخی برداشت های نادرست فاصله بگیرد، نقشه های راهبردی روابط را طراحی کرده است. سند ۲۵ ساله همکاری با چین برای همین است، و برای روسیه هم. بالاترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران، استقلال، آزادی و معرفی راه سوم به جهان است. در این راه هم ما همراه با دوستان خود مستقل عمل می کنیم. در روزهایی که در پیش است ما شاهد گسترش روابط خود با محور شرق خواهیم بود. خطیب زاده درباره اظهارات مقام آلمانی مبنی بر اینکه ایران عامل عدم موفقیت اینستکس بوده است، گفت: اینکه برخی طرف های برجام تصور کنند، تاریخ را می توانند با برخی اظهاراتشان پاک کنند یا حافظه تاریخی ملت ایران تعهدات آن ها در ششم ژوئیه یا بیست و چهارم سپتامبر ۲۰۱۸ را فراموش می کند، بسیار ساده انگارانه است. اروپا بعد از خروج ایالات متحده از برجام، تعهداتی داد که هیچ کدام را نتوانست انجام دهد. انتفاع جمهوری اسلامی ایران از برجام، به خاطر عدم پایبندی اروپا به تعهداتش، بسیار محدود بوده است. اینستکس درست شد برای اینکه تحریم های یکجانبه، فراسرزمینی و غیرقانونی امریکا را بی اثر سازد. اینستکس درست نشد برای اینکه ذیل تحریم ها، برخی مراودات بسیار محدود صورت بگیرد. اینستکس درست نشد که اروپایی ها عدم پایبندی خود را پست این اسم پنهان کنند.
به همکاران خود در اروپا توصیه می کنیم به جای این فرافکنی ها به اجرای موثر تعهداتشان بازگردند. بعد از گذشت چند روز از شروع به کار دولت بایدن، اروپاییها هنوز هیچ کاری نکردهاند. اینکه آمریکا بخواهد از مسیر گذشته برگردند، به خودشان بستگی دارد. کمیسیون مشترک برجام هم حوالی اسفند ماه برگزار میشود، البته تاریخ دقیق مشخص نیست. اینکه آمریکا چه جایگاهی داشته باشد، به خودش بستگی دارد. آمریکا در قدم اول باید تعهدات خود را به طور موثر با برداشتن تمامی تحریمها انجام دهد. سخنگو درباره اهداف سفر وزیر خارجه ایران به باکو گفت: جمهوری آذربایجان از یکی از همسایگان مهم ما است. سفیر آقای ظریف بخاطر بررسی بودجه در دولت به تعویق افتاد. در این سفر مفاهمههای مهم اقتصادی و سیاسی مطرح هست. سفر هم دوجانبه است و هم به مسائل منطقهای مرتبط است. این سفر، سفر تاریخی خواهد بود. وی درباره پرداخت حق رای ایران به سازمان ملل گفت: بدهی ما به سازمان ملل برخلاف آنچه برخی گفته اند آن طور نبوده که ایران آماده پرداخت بدهی خود به سازمان ملل متحد نباشد، اتفاقا منابع را تخصیص داده و کانال را هم معرفی کرده بود اما عدم امکان برداشت این بدهی از حساب های ما مانع اصلی بود که مانع را هم ایالات متحده با مسدود کردن کانال های مالی ایجاد کرده است. با دبیرخانه سازمان ملل متحد در ارتباط هستیم و تلاش می کنیم مسیر امنی برای انتقال پول ها بیابیم. تسنیم

کد مطلب: 116934
 
Share/Save/Bookmark