میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان خبر
تاریخ انتشار : شنبه ۱۵ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۲
 
 
فرودگاه جیزان زیر آتش مقاومت یمن

سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای شامگاه پنجشنبه از حمله یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی این کشور به «اهداف نظامی مهمی در فرودگاه جیزان» عربستان سعودی خبر داد.
در بیانیه نیروهای مسلح یمن تصریح شده یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با چند فروند پهپاد «قاصف ۲k» اهداف نظامی مهمی در فرودگاه جیزان را هدف قرار داده‌اند. طبق این بیانیه، این حملات دقیق بوده‌اند و ناوبری هوایی در این فرودگاه را مختل کرده‌اند. سخنگوی نیروهای مسلح یمن تأکید کرده در این عملیات‌های هوایی آن دسته از فرودگاه‌های سعودی هدف قرار می‌گیرند که ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی از آنها برای اهداف نظامی استفاده می‌کند.
این بیانیه همچنین تأکید می‌کند تمامی فرودگاه‌هایی که اخیراً هدف حملات قرار گرفته‌اند در سال‌های گذشته برای حمله به یمن مورد استفاده ائتلاف متجاوز سعودی قرار گرفته‌اند. گزارش‌ها حاکی است در پی حملات پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به اهدافی در فرودگاه جیزان پروازهای ورودی و خروجی در این فرودگاه متوقف شدند. رسانه‌های محلی گزارش داده‌اند پرواز چهار هواپیما از فرودگاه‌های «الدمام»، «ریاض» و «جده» به فرودگاه‌های «جیزان» و «ابها» لغو شده‌اند.
ارتش یمن از حمله مشترک یگان‌های موشکی و پهپادی این کشور به مواضع نیروهای ائتلاف سعودی در استان مأرب یمن خبر داد. سرگرد یحیی سریع طی کنفرانس خبری با اعلام این خبر گفت که در این عملیات، اهداف تعیین شده «نیروهای مزدور» در استان «مأرب» به دقت مورد اصابت قرار گرفته است.
او در مورد جزئیات این عملیات مشترک یگان موشکی و پهپادی ارتش یمن نیز گفت که سامانه پدافند هوایی پاتریوت در حمله پهپادی هدف قرار گرفت و یگان موشکی با موشک «بدر ۱ پی» محل تجمع شمار زیادی از نیروهای مزدور را نابود کرده است. سرگرد عملیات مذکور را موفق خواند و گفت که بر اثر این عملیات شمار زیادی از نیورهای متجاوز کشته یا زخمی شدند و سامانه پدافند پاتریوت که ساخت آمریکا است، از کار افتاده است.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که عملیات امروز پاسخی به جنایت‌های ائتلاف سعودی-امارتی و مزدوران این ائتلاف علیه مردم یمن و محاصره چند ساله این کشور بود. او گفت که این عملیات بعد از رصد دقیق و مستقیم اطلاعاتی علیه نیروهای متجاوز به یمن صورت گرفت و از این به بعد همه مناطق یمن برای متجاوزان ناامن خواهد بود. امارات در ادامه تحرکات خود در استان «شبوه» یمن تجهیزات نیروهای موسوم به «شورای انتقالی جنوب» در اطراف شهر «عتق» بزرگترین شهر استان مذکور را تقویت کرد.
منابع آگاه اعلام کردند، تجهیزات نظامی نیروهای موسوم به «شورای انتقالی جنوب» (وابسته به امارات) اواخر هفته گذشته به اطراف «عتق» بزرگترین شهر استان «شبوه» در جنوب یمن رسیده است و اوضاع این شهر به سمت بحرانی شدن پیش می‌رود.
روزنامه مصری «عربی ۲۱» به نقل از منابع محلی اعلام کرد، حدود ۳۰ خودروی زرهی حامل نظامیان شورای انتقالی جنوب مشاهده شده که در اطراف شهر عتق و در سه پایگاه نظامی مستقر شده‌اند. تجهیزات دیگری نیز از استان‌های «عدن و ضالح» به سمت عتق فرستاده شده تا نیروهای موسوم به «النخبه الشبوانیه» تا حد امکان تقویت شوند؛ موضوعی که نشان می‌دهد اوضاع در این منطقه در آستانه انفجار است. منابع محلی اعلام کردند، این تجهیزات از مسیر «عزان الروضه جردان» برای رسیدن به عتق استفاده می‌کنند.

کد مطلب: 109734
 
Share/Save/Bookmark