میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۱۴
 
 
پازل‌های آمریکایی برای تسلیم مقاومت ایرانی
پازل‌های آمریکایی برای تسلیم مقاومت ایرانی
 

اقدامات بی‌ثمر آمریکا در قالب اهرم فشار و تحریم و از یک سو ادعای مذاکره‌ای خیالی با جمهوری اسلامی ایران در حالی این روزها برای دونالد ترامپ کاسب کار که تا پیش از رئیس جمهور شدنش هیچ سبقه سیاسی، حزبی و دیپلماتیک در کارنامه فعالیت کاری‌اش وجود ندارد، به عنوان یک بازی برای رسیدن به هدف واقعی که همان براندازی به شیوه‌های آمریکایی است تبدیل شده که ناظران سیاسی بر این باورند؛ تجربیات تمدنی، مبانی دینی و مذهبی و استدلال‌های عقلی ایران ثابت نموده است که مرحله فعلی نیز مرحله گذار بوده و پس از عبور از این مرحله سر افرازی، سربلندی و پیشرفت شامل حال ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد شد.
سناریوی مغرضانه آمریکا برای ملت ایران از ابتدای انقلاب تاکنون به شیوه‌های مختلف و در پازل‌های گوناگون اجرا شده است، البته این سناریو و واقعیت خبیث دولتمردان آمریکایی بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور کمی شکل تهاجمی تر و با دشمنی آشکارتر در برابر جمهوری اسلامی ایران رخ نمایی کرد.
خروج از برجام، ایجاد شروط دوازده گانه برای مذاکراتی جدید به منظور رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید، افزایش تهدیدهای نظامی و دوباره باز پس گیری شروط دوازده گانه و اعلام اینکه آمریکا حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح در خصوص موضوعات مورد اختلاف و توافق هسته‌ای جدید مذاکره نماید، و البته در کنار همه این‌ها اعمال تحریم‌های ظالمانه که بخش نفت و پتروشیمی را هدف قرار داده و در کل هدف قرار دادن اساس اقتصاد ایران از جمله بازی‌هایی است که رژیم سیاسی آمریکا به منظور تاثیرگذاری بر قدرت محاسباتی بر مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر ایران و شرطی نمودن اقتصاد کشور و مهندسی نمودن افکار عمومی ملت ایران انجام داده است و بعید نخواهد بود این بازی‌ها برای رسیدن به اهداف پلید این کشور تداوم داشته باشد.
آنها حتی در تلاشند تا نگذارند کشورهای باقی مانده در برجام از جمله انگلیس و فرانسه و آلمان کاننال مالی اینستکس را اجرایی کنن و البته سه کشور اروپایی مذکور به خوبی در زمین آمریکا و همسو با اهداف مغرضانه کاخ سفید ایفای نقش می‌کنند.
چند روز پیش که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای وضع تحریم‌های ظالمانه جدید علیه ایران را اعلام کرد و طبق این بیانیه‌، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و همچنین ۳۹ شرکت وابسته به صنایع پتروشیمی خلیج فارس تحریم شده‌اند؛ سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به اقدام تازه آمریکا، آن را به شدت محکوم کرد و آن را مصداق تروریسم اقتصادی و در ادامه خصومت‌های مستمر کاخ سفید علیه ملت ایران دانست.
موسوی افزود: تنها یک هفته صبر نیاز بود تا پوچ بودن ادعای رئیس‌جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران ثابت شود. سیاست فشار حداکثری آمریکا یک سیاست شکست خورده است که بارها توسط رؤسای جمهور پیشین آن کشور امتحان شده بود. این مسیری اشتباه است و دولت آمریکا می‌تواند مطمئن باشد که به هیچ یک از اهداف تعیین شده برای این سیاست نخواهد رسید.
وی ادعاهای برخی مقامات آمریکایی برای مذاکره با ایران را فریبکارانه، غیرواقعی و صرفاً برای جلب توجه افکار عمومی دانست و افزود: این اقدام ایالات متحده مغایر با اصول و قواعد اساسی روابط و حقوق بین‌الملل و نیز تعهدات بین‌المللی این رژیم بوده و موجبات مسئولیت بین‌المللی آن را فراهم خواهد آورد.
ناظران سیاسی بر این باوررند؛ اظهارات مختلف پامپئو درباره ایران کاملاً غیرصادقانه است. واقعیت این است که آمریکا مانند یک کشور عادی رفتار نمی‌کند و با به‌راه انداختن جنگ‌های مختلف سعی داشته است تا به یک قدرت جهانی تبدیل شود و قدرت و هژمونی خود را در سطح جهان گسترش دهد.
ایران نمی‌تواند با مقام‌هایی مذاکره کند که با حسن‌نیت مذاکره نمی‌کنند و این مسئله دقیقاً در مورد دولت ترامپ صادق است. نکته دیگر این است که ترامپ، پامپئو و بولتون برای حفظ منافع تل‌آویو تلاش می‌کنند و نگران صلح بین‌المللی نیستند.
حملات آمریکا علیه ایران، بازتاب‌دهنده تاریخ این کشور است.
یکی از عوامل مهمی که ایران مایه خشم و نگرانی آمریکا شده این است که ایران سالها قبل آمریکا را بیرون کرده و کنترل منابع طبیعی خودش را به‌دست گرفته و مانع از فعالیت‌های جاسوسی آمریکا و مداخله در امور داخلی‌اش شده است.

اقدامات آمریکا
برای رسیدن به اهداف مغرضانه ضد ایرانی
سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل سیاست خارجی درخصوص اهداف سیاست‌های مغرضانه آمریکا در قبال ایران گفت: با نگاه دقیقی به اقدامات اخیر آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران که به نظر می‌رسد بهترین لفظ برای این اقدامات بازی بی‌ثمر وی می‌باشد؛ این است که با سردرگم کردن مراکز تصمیم سازی و تصمیم گیری جمهوری اسلامی ایران خطای محاسباتی بزرگی در قوه عاقله ایران ایجاد شود تا بر اساس آن بتواند به هدف واقعی خویش که همان براندازی به شیوه‌های آمریکایی است نائل آید.
وی افزود: در توضیح این موضوع باید گفت بازی‌های اخیر آمریکا که تعدادی از آنان شامل خروج از برجام، ایجاد شروط دوازده گانه برای مذاکراتی جدید به منظور رسیدن به یک توافق هسته‌ای جدید، افزایش تهدیدهای نظامی به همراه تبلیغات گسترده در مورد حرکت ناو آبراهم لینکلن و اعزام هواپیماهای سی ۵۲ و اف ۳۵به همراه انتشار گسترده عکس‌هایی از ناو هواپیما بر و ناوگروه‌های پیرامون آن و باز نشر تصاویر متعدد از اقدامات تجاوزکارانه سربازان آمریکایی درعراق و افغانستان، باز پس گیری شروط دوازده گانه و اعلام اینکه آمریکا حاضر است بدون هیچ پیش شرطی با جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح در خصوص موضوعات مورد اختلاف و توافق هسته‌ای جدید مذاکره نماید، فشار مضاعف به طرف‌های اقتصادی ایران به منظور افزایش فشار اقتصادی بین المللی به ملت ایران، اظهار خارج بودن تولیدات پتروشیمی ایران از محدوده تحریم‌ها و تغییر موضع در کمتر از یک هفته و بیان اینکه مواد تولیدی پتروشیمی ایران شامل تحریم‌ها خواهد شد و بالاخره چنگ و دندان نشان دادن به کشورهایی که مایل هستند نقش میانجی را بین ایران و آمریکا بازی نموده و از قضا واسطه خود کشور آمریکا می‌باشند از جمله این بازی‌هایی است که رژیم سیاسی آمریکا به منظور تاثیرگذاری بر قدرت محاسباتی بر مراکز تصمیم ساز و تصمیم گیر ایران و شرطی نمودن اقتصاد کشور و مهندسی نمودن افکار عمومی ملت ایران انجام داده است و بعید نخواهد بود این بازی‌ها برای رسیدن به اهداف پلید این کشور تداوم داشته باشد.
این استاد دانشگاه اظهارداشت: بر این اساس راهبرد ابلاغی از جانب مقام معظم رهبری بر مبنای "نه مذاکره و نه جنگ" و تقویت اقنصاد درون زا و گام نهادن بر نقشه اقتصاد مقاومتی و افزایش آگاهی و بصیرت اقشار مختلف جامعه و تلاش شبانه روزی دولتمردان و کارگزاران نظام در حوزه اجتماعی و اقتصادی مهمترین راه برون رفت از این شرایط فعلی است که آمریکا و همپیمانان بین المللی آن برای ملت ایران ایچاد نموده‌اند.
صدرالحسینی خاطرنشان کرد: تجربیات تمدنی، مبانی دینی و مذهبی و استدلال‌های عقلی ایران ثابت نموده است که مرحله فعلی نیز مرحله گذار بوده مطمئنا پس از عبور از این مرحله سر افرازی سربلندی پیشرفت و عزت شامل حال ملت و نظام جمهوری اسلامی ایران خواهد شد که یک نمونه اصلی آن مقاومت در هشت سال دفاع مقدس این ملت محسوب می‌شود. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 109338
 
Share/Save/Bookmark