میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۹
 
 
نگاهی برآنچه در خیابان های ناآرام هنگ کنگ، کشمیر و روسیه می گذرد
لایه های پنهان این روزهای بحرانی
لایه های پنهان این روزهای بحرانی
 

این روزها هنگ کنگ چینف کشمیر و خیابان‌های روسیه شاهد ناآرامی‌هایی است که پشت پرده‌ای واحد را نشان می‌دهد و آن اینکه طراحان کودهای رنگی به دنبال بحران‌سازی جدید برای برهم زدن فضای داخلی کشورهاهستند.
آنانی که زمانی کودتاهای رنگی را در آسیای مرکزی و قفقاز رقم زده بودند و در سالهای گذشته نیز در ایران و اکنون در ونزوئلا آن را تست کرده بودند حالا ابعاد جدیدی از این طراحی را در میان کشورهای مهم و تاثیر گذار در معادلات جهانی در پیش گرفته‌اند البته رویکردی که با سیاست ها و روش‌های متفاوتی از ایجاد احساس جدایی طلبی تا اعتراض به ساختار سیاسی و در منطقه همچون کشمیر با گرفتار سازی دولت هند در اشتباه محاسباتی سلطه بر کشمیر این سیاست اجرا می‌شود.
در همین چارچوب در هنگ کنگ، در حالیکه معترضان آشوب‌ها و ناآرامی‌ها را به فرودگاه مهم هنگ کنگ کشانده‌اند، فرماندار این منطقه خودمختار هشدار داد که ادامه اعتراضات خشونت‌بار، پیامدهای خطرناک و نگران‌کننده‌ای را برای این منطقه به همراه خواهد داشت.هشدار رئیس منطقه هنگ‌کنگ درحالی مطرح شده است که تجمع خشونت‌آمیز هزاران معترض هنگ‌کنگی در فرودگاه بین‌المللی این منطقه، روز دوشنبه و صبح سه شنبه به لغو تمامی پروازهای این فرودگاه منتهی شد. به دنبال اعتراضات خشونت‌بار در منطقه هنگ‌کنگ، دولت مرکزی پکن هشدار داد که ناآرامی‌ها و اغتشاشات باید پایان یابد. به دنبال حضور معترضان هنگ کنگی در فرودگاه بین‌المللی این شهر، همه پروازهای خروجی این فرودگاه به حالت تعلیق درآمده است.
اما در کشمیر شرایط کمی متفاوت است و دولت هند با تحریک آمریکا دچار اشتباه محاسباتی توانایی برای پایان دادن به خودمختاری کشمیر و تسلط کامل بر آن شده است مسئله ای که در روزهای اخیر به بحران و کشتار در این منطقه منجر شده است. در پی ادامه درگیری مرزی در کشمیر، نیروهای ارتش پاکستان انتقال تسلیحات نظامی را به پایگاه هوایی «سکردو» در نزدیکی مرز هند آغاز کردند. هواپیماهای ترابری سی-۱۳۰ نیروی هوایی پاکستان تجهیزات نظامی به این پایگاه انتقال دادند. «سوبرامانیام جیشنکار» وزیر خارجه هند در سفر به پکن به همتای چینی خود گفته که لغو خودمختاری ایالت «جامو و کشمیر» موضوعی «صرفا داخلی» و مربوط به دهلی نو است. «هارش واردان شرینگلا» سفیر هند در آمریکا در مصاحبه با رسانه آمریکایی مواضع پاکستان درباره کشمیر و همچنین پیشنهاد میانجیگری ترامپ برای حل و فصل این بحران را رد کرد. برنامه «گزارش ویژه» شبکه «فاکس نیوز» دوشنبه شب (به وقت واشنگتن) مصاحبه‌ای با سفرای هند و پاکستان در آمریکا ترتیب داده و نظرات آنها را درباره تنش‌ها بین دو کشور بر سر «کشمیر» را جویا شده است.
اما در روسیه نیز طی روزهای اخیر اعتراض‌های خیابانی مشکوکی صورت گرفته چنانکه مسکو به آمریکا در باب ادامه دخالت در امور این کشور هشدار داده است. کاخ کرملین دیروز در اولین اظهارنظر درباره ناآرامی‌های اخیر در روسیه اعلام کرد، یک سری اعتراضات سیاسی که در هفته‌های اخیر در مسکو برگزار شد بحران سیاسی در این کشور ایجاد نکرده است.

کد مطلب: 110336
 
Share/Save/Bookmark