میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۹
 
 
ترامپ از برنامه حمله اتمی ایالات متحده به افغانستان رونمایی کرد
طرح آمریکا برای کشتار ۱۰ میلیون افغان
طرح آمریکا برای کشتار ۱۰ میلیون افغان
 

توهم خودبزرگ بینی در میان آمریکایی‌ها ادامه دارد چنانکه رئیس‌جمهور آمریکا در دیدار با نخست‌وزیر پاکستان اظهاراتی مطرح کرد که کارشناسان آن را نشانه وجود طرح‌هایی برای حمله اتمی به افغانستان ارزیابی کرده‌اند.
آمریکا در حالی با ادعای مقابله با سلاح هسته ای به مقابله با دانش هسته‌ای سایر کشورها می پردازد که خود جهان را تهدید به استفاده از سلاح هسته ای می نماید. «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفت در دولت او طرح‌هایی وجود دارد که می‌تواند به قیمت گرفتن جان میلیون‌ها نفر، جنگ افغانستان را یک هفته‌ای تمام کند. این اظهارات به عنوان تهدید تلویحی ترامپ برای استفاده از سلاح اتمی و دستکم تدوین چنین طرح‌هایی در دولت آمریکا تفسیر شده است.وی که پیش از دیدار با «عمران خان» نخست‌وزیر پاکستان در جمع خبرنگاران حاضر در کاخ سفید صحبت می‌کرد، با بیان ایکه می‌خواهد نیروهای نظامی آمریکا را از افغانستان خارج کند، گفت: «اگر ما می‌خواستیم در افغانستان بجنگیم و در آن پیروز شویم، من می‌توانستم ظرف یک هفته در این جنگ پیروز شوم. من فقط نمی‌خواهم ۱۰ میلیون نفر آدم بکشم.» ترامپ ادامه داد: «من نمی‌خواهم ۱۰ میلیون نفر آدم بکشم. من طرح‌هایی درباره افغانستان دارم که اگر می‌خواستم در آن جنگ پیروز شوم، افغانستان از صحنه روزگار محو می‌شد. کاملا از بین می‌رفت. واقعا ظرف ۱۰ روز، تمام می‌شد. من نمی‌خواهم این کار را انجام دهم. نمی‌خواهم این مسیر را بروم.»
رئیس‌جمهور آمریکا سپس گفت: «به همین جهت با پاکستان و دیگران کار می‌کنیم تا خودمان را [از آنجا] خلاص کنیم. ما نمی‌خواهیم پلیس باشیم. الان عملا پلیس هستیم، در حالی که قرار نبوده ما پلیس باشیم. ما ۱۹ سال است که آنجا در افغانستانیم و این مسخره است. فکر می‌کنم پاکستان برای این کار به ما کمک می‌کند، چون ما نمی‌خواهیم به عنوان پلیس باقی بمانیم.» وی افزود: «اگر می‌خواستیم، می‌توانستیم در آن جنگ پیروز شویم. من طرح‌هایی دارم که ما ظرف یک مدت بسیار کوتاه در آن جنگ پیروز می‌شویم... ما برای پیروزی آنجا نبودیم، ما فقط آنجاییم تا پمپ بنزین بسازیم، مدرسه بسازیم. این‌ها وظیفه ایالات متحده نیست، خودشان باید این کار را انجام دهند. آنچه ما انجام داده‌ایم و رهبری ما انجام داده، مسخره است.» در آمریکا دولت‌ها برای هر مناقشه سناریوهای نظامی مختلفی تدوین می‌کنند و تا در روز مبادا آن‌ها را به کار گیرند. کارشناسان با استناد به حرف‌های ترامپ می‌گویند این صحبت‌ها نشان می‌دهد که استفاده از بمب اتم، یکی از گزینه‌های طراحی‌شده توسط پنتاگون است.
«بری مک‌کافری» ژنرال چهارستاره بازنشسته که در حال حاضر کارشناس شبکه «ان‌بی‌سی»، در مورد صحبت‌های ترامپ، در توییتر نوشته است: «گوش دادن به حرف‌های ترامپ در نشست خبری کاخ سفید با نخست‌وزیر پاکستان، مایه تأسف بود. او به صراحت اعلام کرد که ما استفاده از تسلیحات اتمی برای کشتن میلیون‌ها نفر در افغانستان را به عنوان راهکاری برای این مناقشه ارزیابی و بررسی کرده‌ایم. ترامپ به چه فکر می‌کند؟»
روزنامه «گاردین» چندی پیش اسنادی منتشر کرد که نشان می‌داد پنتاگون از تسلیحات اتمی به عنوان راهکاری اثرگذار برای تغییر روند جنگ به نفع ایالات متحده یاد شده است
در این میان ریاست جمهوری افغانستان به سخنان رییس جمهور آمریکا در دیدار با نخست وزیر پاکستان واکنش نشان داد. ریاست جمهوری افغانستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: افغانستان یکی از کهن‌ترین دولت ملت‌های جهان است که در طول تاریخ از بحران‌های متعدد عبور کرده است و ملت افغانستان به هیچ قدرت خارجی اجازه تعیین سرنوشت خویش را نداده و نخواهد داد. در این بیانیه آمده است: سرنوشت کشور ما در جلسات سران دولت‌های خارجی بدون حضور افغان‌ها تعیین نمی‌شود. دولت جمهوری اسلامی افغانستان با در نظر گرفتن روابط همه جانبه بین دو دولت افغانستان و آمریکا از طریق دیپلماتیک و دولتی، خواهان روشنگری و توضیح واشنگتن درخصوص اظهارات ترامپ با عمران خان است.
از سوی دیگر نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان که ساعاتی قبل وارد کابل شده با انتشار پیامی تلاش کرد تا خشم مردم این کشور از «دونالد ترامپ» را کاهش دهد.«زلمای خلیل زاد» نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان، با انتشار پیامی در توئیتر اعلام کرد که منظور «دونالد ترامپ» از سخنانی که در دیدار با «عمران خان» نخست وزیر پاکستان بر زبان آورده این بود که هیچ راه حل نظامی برای افغانستان وجود ندارد.
این در حالی است که پس از سخنان توهین آمیز رئیس جمهوری آمریکا نسبت به مردم و کشور افغانستان ، نفرت از ترامپ و سربازانش در این سرزمین فراگیر شد. شخصیت های سیاسی هر یک با پرداختن به بخشی از ابعاد سخنان دونالد ترامپ، وی را فردی بی شخصیت با ادبیات کوچه بازاری و قلدرماب توصیف کردند.

کد مطلب: 110039
 
Share/Save/Bookmark