میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
ترامپ به ماکرون: هنوز برای مذاکره با ایران زود است
دیگر برای مذاکره دیر شده است!
دیگر برای مذاکره دیر شده است!
 

دولت ترامپ باید از این توهم دست بر دارد که مقامات ایرانی با دولت کنونی او پای میز مذاکره بنشینند. هنوز برای مذاکره با ایران زود است؛ این اظهار نظر را اخیرا دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا به تازگی مطرح کرده است؛ دیوید ایگناتیوس، ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از یک منبع مدعی شده امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل درباره پیشنهاد آمریکا برای مذاکره با ایران گفت‌وگو کرده‌اند.
ایگناتیوس نوشته ترامپ اکنون بیش از یک سال است به صورت محافظه‌کارانه برای مذاکره با ایران علامت می‌دهد. یک مقام آمریکایی سپتامبر سال ۲۰۱۷ به ماکرون گفت: ترامپ آماده دیدار با روحانی است و از رئیس‌جمهور فرانسه خواست مقدمات انجام این دیدار را برگزار کند.
طبق ادعای ستون‌نویس واشنگتن‌پست، ماکرون در جریان نشست مجمع عمومی در هفته گذشته از ترامپ پرسیده این بار چه پیامی برای روحانی دارد. منابع آگاه گفته‌اند ترامپ این طور پاسخ داده است: من آماده‌ام با آنها مذاکره کنم، ولی هنوز خیلی زود است. لازم است آنها زجر بکشند.
رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح می‌کند هنوز برای مذاکره با ایران زود است؛ گویا مقامات جمهوری اسلامی ایران درخواست مذاکره با آمریکا را داده‌اند و حالا ترامپ قرار است برای زمان مذاکره با تهران تعیین تکلیف ‌کند!
چهل سال است آمریکایی‌ها درکنار دشمنی، تحریم و تهدید علیه ملت ایران، خواهان مذاکره با جمهوری اسلامی ایران هستند اما، جمهوری اسلامی به دلیل آگاهی از چهره خبیث واشنگتن باب گفت‌وگو با هیچ مقام آمریکایی را باز نکرده است.
البته در مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ با اصرار برخی که فکر می‌کردند اگر با آمریکا بر سر میزه مذاکره و گفت‌وگو بنشینند تمام مشکلات اقتصادی کشور برطرف و تحریم‌های ضد ایرانی نیز همه کان لم یکن خواهد شد؛ نتیجه گفت‌و‌گو با آمریکا را هم نظاره کردیم.
بعد از دو سال و نیم از موعد اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک و بی‌تعهدی دولت اوباما در اجرای تعهدات هسته‌ای، با روی کار آمدن دونالد ترامپ، این رئیس

رئیس جمهور آمریکا در حالی مطرح می‌کند هنوز برای مذاکره با ایران زود است؛ گویا مقامات جمهوری اسلامی ایران درخواست مذاکره با آمریکا را داده‌اند و حالا ترامپ قرار است برای زمان مذاکره با تهران تعیین تکلیف ‌کند!
جمهور در اردیبهشت ماه سال جاری از برجام خارج شد و تمام تحریم‌های ضد ایرانی را از سر گرفت؛ تا پیرو این تحریم و فشار بتواند تهران را بر سر میز گفت‌وگو درباره مسئله توان دفاعی- نظامی و منطقه‌ای بکشاند، البته حمایت و تامین امنیت رژیم غاصب صهیونیستی نیز از اهداف مهم رژیم استکبارگر آمریکا است و در نهایت حذف جمهوری اسلامی از معادلات منطقه و بین الملل از دیگر آمال توهمی آمریکایی‌ها به شمار می‌رود که باید گفت زهی خیال باطل.
از ترامپ باید پرسید مگر جمهوری اسلامی ایران قراراست با آمریکا مذاکره کند که ادعا و تعیین تکلیف می‌کنید هنوز برای مذاکره با تهران زود است؟
رئیس جمهور آمریکا چند بار گذشته درخواست مذاکره با مقامات کشورمان را داشته است، یکبار بدون شرط درخواست مذاکره با جمهوری اسلامی را داشت که بلافاصله وزیرخارجه‌اش برای مذاکره شرط و شروط گذاشت، بار دیگر در آستانه مجمع عمومی سازمان ملل نیز همین آقای ترامپ درخواست مذاکره با مقام معظم رهبری را ادعا کرده بود آن هم بدون هیچ شرطی! حالا هم که متوهمانه مدعی است برای مذاکره زود است.
پاسخ ادعا و درخواست‌های مکرر رئیس جمهور آمریکا را ۵مرداد ماه سال جاری مقام معظم رهبری در دیدار هزاران نفر از قشرهای مردم از استان‌های مختلف کوبنده و قاطعانه داده‌اند، چنانچه معظم له فرمودند: با آمریکایی‌ها به علت وجود استدلال‌های دقیق، تجربه گذشته و ضررهای فراوان مذاکره با یک رژیم متقلب و زورگو مذاکره نمی‌کنیم و در پرتو وحدت و همدلی مردم و مسئولان، این مرحله را به خوبی پشت سر خواهیم گذاشت.
رهبر انقلاب افزودند: آنها البته در این موضوع براساس یک بازی و روش پیش پا افتاده و بی‌ارزش سیاسی عمل می‌کنند؛ یک نفر می‌گوید بدون پیش شرط، نفر دیگر پیش شرط می‌گذارد.
حضرت آیت الله خامنه‌ای گفتند: بر خلاف تصور عده‌ای در داخل، درخواست آمریکایی‌ها برای مذاکره مسئله جدیدی نیست و در ۴۰ سال اخیر بارها تکرار اما، با پاسخ منفی ایران مواجه شده است. حتی ریگان رئیس جمهور وقت امریکا که نسبت به فعلی‌ها مقتدرتر بود، در قضیه معروف به مک فارلین، او را مخفیانه برای مذاکره به تهران فرستاد که بعد از ۲۴ ساعت بدون نتیجه بازگشت.
رهبر انقلاب فرمودند: ما فقط وقتی می‌توانیم وارد بازی خطرناک مذاکره با امریکا شویم که از لحاظ اقتصادی و سیاسی و فرهنگی به اقتدار مورد نظرمان برسیم و فشارها و هوچی گری‌های او نتواند در ما تأثیر بگذارد اما در حال حاضر مذاکره قطعاً به ضرر ما تمام می‌شود و ممنوع است؛ حتی اگر به فرض محال قرار بود با امریکایی‌ها مذاکره‌ای کنیم قطعاً با دولت فعلی هرگز مذاکره نمی‌کردیم.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: امام راحل عظیم‌الشأن هم مذاکره با امریکا را تا وقتی این رژیم آدم نشود ممنوع کرده بود ما هم بر همین نکته تأکید می‌کنیم.
این را هم باید یادآورشویم، ادعای رئیس جمهور آمریکا مبنی بر اینکه می‌گوید فعلا برای مذاکره با ایرانی‌ها زود در واقع پیامی است به اروپایی‌ها تا بتواند از طریق مانع ادامه رایزنی و گفت‌وگوهای اروپایی‌ها با ایران شود. 

نویسنده: هدی دهقان بذرافشان

کد مطلب: 106304
 
Share/Save/Bookmark