میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۵۵
 
 
نیروهای مسلح یمن در پاسخ به جنایات سعودی مناطق استراتژیک عربستان را هدف قرار دادند
ریاض زیر آتش موازنه بازدارندگی چهارم
ریاض زیر آتش موازنه بازدارندگی چهارم
 

در واکنش به تشدید تجاوزات و جنایات ائتلاف سعودی- آمریکایی علیه مردم یمن، سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن، دیروز در بیاینه‌ای جزئیات حمله به عمق خاک عربستان سعودی را اعلام کرد.
یحیی سریع در این خصوص گفت: «با توکل بر خداوند، عملیات بزرگ هجومی "موازنه بازدارندگی چهارم" را علیه پایتخت دشمن سعودی اجرا کردیم».سریع ادامه داد: «در عملیات موازنه بازدارندگی چهارم، وزارت دفاع، اطلاعات و پایگاه هوایی «سلمان» و برخی مواضع نظامی در ریاض،‌ جیزان و نجران را در هم کوبیدیم».در ادامه این بیانیه آمده است که این عملیات با تعداد زیادی موشک بالستیک و کروز از نوع «قدس» و «ذوالفقار» و همچنین پهپاد صورت گرفته است.سریع تأکید کرد که این عملیات در پاسخ به محاصره ظالمانه و متجاوزانه علیه ملت بزرگ یمن صورت گرفته است.
سخنگوی نیروهای مسلح یمن در پایان این بیانیه گفت که به دشمن درباره هرگونه تداوم تجاوز، جنایت و محاصره ظالمانه هشدار می‌دهیم. وی همچنین تأکید کرد که تا زمان رفع محاصره، توقف تجاوزها، تحقق آزادی و استقلال، عملیات‌های شدید و قوی‌تری را اجرا خواهیم کرد.سفارت آمریکا در ریاض به اتباع خود درباره حملات احتمالی موشکی و پهپادی از جانب یمن به این شهر هشدار داد.خبرگزاری رسمی عربستان سعودی مدعی شد که ۳ موشک بالستیک و ۸ پهپاد یمنی‌ها را در آسمان این کشور سرنگون کرده است. برخی فعالان سعودی خبر دادند که صدای انفجارهای شدید در شمال پایتخت این کشور شنیده شده است.
از سوی دیگر، برخی منابع خبری از حمله به پایگاه‌های سعودی توسط پهپادهای یمنی خبر می‌دهند.
خبر دیگر آنکه استاندار سقطری یمن تأکید کرد که عربستان سعودی سیطره گروه موسوم به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوبی) تحت حمایت امارات بر این جزیره را تسهیل کرد. «رمزی محروس» استاندار سقطری یمن گفت که سقوط جزیره سقطری در نتیجه توافق نیروهای سعودی در این جزیره بود.او در مصاحبه با کانال «المهریه» افزود که ما تضمین‌هایی از نیروهای سعودی در خصوص توقف درگیری‌ها دریافت کردیم اما آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرده و اجازه دادند نیروهای شورای انتقالی بر سقطری سیطره پیدا کنند.
در همین حال وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن از تلاش رژیم صهیونیستی برای داشتن جای پا در این کشور به واسطه امارات خبر داد.«ضیف‌الله الشامی» وزیر اطلاع رسانی در دولت نجات ملی یمن، گفت که تجاوز به ملت یمن در چارچوب زمینه سازی کامل برای گسترش نفوذ رژیم اسرائیل در منطقه صورت می‌گیرد.وی در گفت‌وگو با شبکه «المسیره» تصریح کرد: دشمن اسرائیلی، یمن را به دلیل جایگاه استراتژیکش، خطری برای خود می‌بیند لذا به دنبال ایجاد یک جای پا در یمن از طریق امارات است.
الشامی افزود: مزدوران با رژیم صهیونیستی در تماس هستند و تاکنون، دیدار «خالد الیمانی» [وزیر خارجه دولت مستعفی] با «نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی فاش شده است و اظهارات مقامات شورای انتقالی نیز در همین راستا است. وزیر اطلاع‌رسانی دولت نجات ملی یمن توضیح داد که تجاوز به یمن نقطه اوج مقابله آنها با طرح قرآنی است و آنچه امروز در جریان است، تلاش برای عادی‌سازی روابط با ابزارهای یمنی در چارچوب این مقابله است. اما ملت ما، همان‌گونه که رهبر انقلاب اعلام کرد برای مقابله با رژیم صهیونیستی و هر دشمن دیگری که بخواهد به سرزمین و کرامت ما تعدی کند، کاملا آماده و مجهز است و ما دوست داریم که نیروهای متجاوز به یمن، اجازه دهند که رژیم صهیونیستی با ما وارد میدان نبرد شود.
خبر دیگر آنکه یک منبع نظامی یمنی خبر داد که انصارالله در یک حمله موشکی-توپخانه‌ای علیه نیروهای دولت مستعفی یمن در غرب «مأرب»، پیشروی بسیار خوبی داشته و یک فرمانده بلند‌پایه دولت مستعفی را از پای درآورده است. لازم به ذکر است کمیته ملی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو ) در یمن از دبیر کل سازمان ملل خواست در تصمیم خود مبنی بر خارج کردن نام عربستان از لیست سیاه کشورهای نقض کننده حقوق کودکان تجدید نظر کند و پرونده کودک‌کشی سعودیها در یمن را به دیوان بین‌المللی کیفری ارجاع دهد.

جنایت سعودی در داخل عربستان
اما جنایات سعودی صرفا به یمن معطوف نمی‌شود چنانکه منابع آگاه با اشاره به اهمال کاری مقامات سعودی درباره وضعیت زندانیان شیعه این کشور درسایه شیوع کرونا درباره بروز یک فاجعه در زندان الدمام هشدار دادند.
حقوق‌دانان درباره سناریوی فاجعه‌باری که در پی انتشار ویروس کرونا به شکل خطرناکی در داخل ساختمان این زندان درحال رخ دادن است هشدار دادند؛ جایی که البته با افزایش آمار مبتلایان به این بیماری به بیش از ۱۵۷ هزار نفر در عربستان اوضاع خارج زندان نیز برای سعودی‌ها تعریفی ندارد.
منابع گزارش دادند که زندگی بازداشت‌شدگان آزادی بیان از اهالی قطیف و احساء در سایه سرپوش گذاشتن مستمر مقامات سعودی بر وخامت اوضاع بهداشتی در زندان «الدمام» از هفته‌های گذشته در خطر است.
به گفته این منابع شماری از زندانیان و کارمندان دراین زندان مبتلا به کرونا شده‌اند و این موضوع در سایه عدم پاسخگویی مقامات سعودی به خانواده‌های زندانیان از وضعیت فرزندانشان یک هشدار است. منابع ادامه دادند که بازداشت‌شدگانی که سن بالایی دارند و نیز افراد با بیماری‌های زمینه‌ای در صورت ابتلا به این ویروس بیشتر در معرض خطر هستند؛ به ویژه اینکه اطاعات فاش شده حاکی از ابتلای چندین نفر از زندانیان و کارمندان به کرونا است.

کد مطلب: 114206
 
Share/Save/Bookmark