میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست گزارش
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۸
 
 
روحانی
آمریکا به برجام ضربه سیاسی بزند اقدام قاطع ایران را خواهد دید
آمریکا به برجام ضربه سیاسی بزند اقدام قاطع ایران را خواهد دید
 

رئیس‌جمهور گفت: در این سه سال و نیم که دولت جدید آمریکا در کاخ سفید مستقر شده، همواره اعمال بی‌قانونی و اعمال ضدقانونی و ضد حقوق بشر در طول این مدت علیه جمهوری اسلامی ایران را رقم زده است. حسن روحانی رئیس‌جمهور در جلسه دولت با اشاره به توطئه‌های آمریکا با اشاره به ۱۲ تیر سالروز سرنگونی هواپیمای مسافربری ایرباس توسط آمریکا گفت: این جنایت بسیار بزرگی بود که در تاریخ کشور ما به ‌وقوع پیوست، این ‌که یک نیروی نظامی به‌ تعمد، آن هم در میدان جنگی که به‌ ظاهر جنگ ما و عراق بود و آمریکا در ماه‌‌های آخر وارد این جنگ شده بود، بعد هم بگوید اشتباه کرده ‌بودیم، ولی نه‌تنها عذرخواهی نکند بلکه مدال هم بدهد به کسی که هواپیما را سرنگون کرده و ۲۹۰ فرد بیگناه را به شهادت رسانده است. وی افزود: این شیوه و اخلاق آمریکایی‌هاست، این مسیری است که آن‌ها از آن روز تا امروز مدنظر داشته‌اند، وگرنه اگر یک دولت معمولی بود، حالا فرض می‌کنیم که آن‌ها اشتباهی هواپیمای ما را زده بودند، اگرچه چنین چیزی واقعیت ندارد، امّا به ‌فرض که اشتباه کرده بودند، لااقل عذرخواهی می‌کرد و فردی که هواپیما را زده بود محاکمه می‌کرد نه اینکه مدال بدهد.
رئیس‌جمهور گفت: اگر از همین فردا ۴ به‌علاوه یک حاضر شود و به تعهدات خود در قبال برجام عمل کند، ایران نیز به تعهدات خود از همین فردا باز خواهد گشت. ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی همواره به همه تعهدات خود پایبند بوده و امروز هم پایبند است. البته اگر آمریکایی‌ها بخواهند ضربه سیاسی به برجام بزنند بدانند جمهوری اسلامی تحمل نخواهد کرد و اقدام قاطع خودش را در این زمینه نشان خواهد داد.
روحانی ادامه داد: آمریکایی‌ها در طول هفته‌های اخیر دو شکست بزرگ سیاسی را متحمل شده‌اند، یکی درباره پیش‌نویس قطعنامه علیه ایران که تا امروز همه کشورهایی که در شورای امنیت فعال هستند به‌نحوی با آن مخالفت کردند و آمریکایی‌ها موفقیتی برای زمینه‌سازی در شورای امنیت و در افکار عمومی جهان هم به دست نیاوردند. وی گفت: روز سه شنبه هم در صحن شورای امنیت که غیر از خود آمریکا، ۱۴ عضو دیگر همگی از برجام تعریف کردند و پشتیبانی کردند. آمریکایی‌ها در سه سال و نیم گذشته تلاش کرده‌اند برای اینکه برجام را بشکنند اما بعد از این مدت باز هم شورای امنیت سازمان ملل تشکیل می‌شود به‌جز خودشان، ۱۴ عضو دیگر از برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ حمایت می‌کنند. رییس دولت تدبیر و امید اظهار داشت: ما یک سال تمام صبر کردیم و به همه تعهدات خود عمل کردیم اما آنها نتوانستند کاری را پیش ببرند، در سال دوم هم گام به گام در ۵ مرحله پیش رفتیم و باز هم آنها نتوانستند کاری انجام دهند. روحانی همچنین با تأکید بر اینکه گفتمان دولت تدبیر و امید در داخل، اعتدال و میانه‌روی و در جهان، تعامل سازنده بوده و هست، با تصریح به ضرورت تقویت گفتمان اعتدال و میانه‌روی در عرصه داخلی گفت: در داخل افراط و تندروی را نمی‌پسندیم و می‌دانیم به‌ ضرر کشور تمام خواهد شد و در همین راستا از همه دوستان درخواست می‌کنیم در این شرایط پیچیده و سخت، راه وحدت، تعامل و مهربانی را برگزینند. روحانی ادامه داد: امروز روز وحدت و انسجام است و باید کنار یکدیگر باشیم. کاه را کوه کردن هنر نیست و در طرف خودشان، کوه را کاه کردن اخلاقی نیست. کشور با توجه به تحریم‌ها و کرونا مشکلات سختی دارد که همه باید کنار هم در صدد رفع این مشکلات برآییم.

کد مطلب: 114305
 
Share/Save/Bookmark