میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۲۵
 
 
بحرینی‌ها در هفتمین سالگرد قیامشان علیه آل‌خلیفه تاکید کردند؛
تجدید پیمان با شهدا و انقلاب
تجدید پیمان با شهدا و انقلاب
 

 بحرینی‌ها با وجود اقدامات سرکوبگرانه رژیم آل‌خلیفه به تظاهرات خود علیه این رژیم ادامه می‌دهند و همچنان بر تجدید پیمان با شهدا و انقلاب تاکید کردند.
مناطق مختلف بحرين صحنه راهپيمايي بود و نظاميان رژيم آل‌خليفه مانند هميشه راهپيمايان را سرکوب کردند. بحريني‌ها در چندين منطقه در بحرين تظاهرات کردند. اين در حالي است که تعدادي تجمعات ابراز همبستگي در شماري از کشورهاي اروپايي به مناسبت هفتمين سالگرد آغاز انقلاب در بحرين برگزار شد.
گزارشگر شبکه تلويزيوني العالم در گزارشي گفت: درخواست براي تغيير نظام و به دست آوردن آزادي و دموکراسي و حقوق شهروندي از خواسته‌هاي تظاهرکنندگان است.
بحريني‌ها با تظاهرات در منطقه کرانا بر خواسته ملت مبني بر تغيير نظام قبيله‌اي و تبديل آن به نظام منتخب و نماينده مردم تأکيد کردند. تظاهرکنندگان در منطقه شاخوره و ابوصبيع بر اهميت ادامه جنبش انقلابي تأکيدکردند. ساکنان منطقه کرب آباد نيز در راهپيمايي خشمگينانه‌اي بر ادامه خط شهدا تأکيد کردند تا خواسته‌ها محقق شود. درگيري‌هايي بين تظاهرکنندگان و نظاميان رژيم آل‌خليفه در مناطق معامير، عکر و سار رخ داد. راهپيمايي بحريني‌ها در منطقه الدراز سرکوب شد. راهپيمايي در الدراز در ابراز همبستگي با آيت‌الله شيخ عيسي قاسم (رهبر نهضت اسلامي بحرين) برگزار شده بود.
تظاهرات ديگري در منطقه بوري با شعار «رهبران ما در خطر » برگزار شد. تظاهرکنندگان محاکمه شيخ عيسي قاسم را محکوم کردند. اين در حالي است که درگيري‌هايي بين تظاهرکنندگان و نظاميان آل‌خليفه در کرزکان صورت گرفت. دادگاهي در بحرين در سالگرد انقلاب بحرين، محاکمه ۱۴۰شهروند که نيروهاي امنيتي آنان را به علت شرکت در تحصن در اطراف خانه آيت‌الله شيخ عيسي قاسم بازداشت کرده بودند به تعويق انداخته است.
چندين کشور اروپايي صحنه برگزاري تجمع به مناسبت سالگرد انقلاب بحرين در سال ۲۰۱۱ ميلادي بود.
جلال فيروز يکي از نمايندگان سابق مجلس بحرين گفت: « هفت سال رنج و سختي کشيده‌ايم اما تسليم نشده‌ايم و شکست نخورده‌ايم .»
سعيد الشهابي عضو جنبش احرار بحرين گفت:« انقلابي که از هفت سال پيش در بحرين آغاز شده براي تحقق آزادي و تشکيل حکومت قانون است.» فعالان بحريني به مناسبت سالگرد انقلاب بحرين، تصاوير ليزري با مفاهيم انقلاب بر روي ساختمان سفارت بحرين در لندن ايجاد کردند. اين مفاهيم نشانگر پايداري بحريني‌ها در ادامه انقلاب بود . همچنين تصاويري از محکومان به اعدام نشان داده شد.
تصاوير ليزري همچنين به مسئله آيت‌الله شيخ عيسي قاسم و زنان بازداشت شده پرداخت و با اين اقدام از جهانيان خواسته شد از انقلاب مسالمت‌آميز بحرين حمايت شود. در ادامه افشای سرکوب‌گری آل‌خلیفه منابع خبری فاش کردند در زندان‌هاي بحرين از ظروف مواد شوينده "وايتکس" به عنوان ظرف آب و غذاي زندانيان انقلاب بحرين استفاده مي‌شود."فاطمه الحلواچي" فعال حقوقي بحرين و نایب رئيس موسسه حقوق بشري بحريني-اروپايي، روز گذشته با بيان اينکه زندانيان سياسي بحرين سالهاست بخاطر مطالبه آزادي و حقوق بشر در رنج بسر مي‌برند.
خبر دیگر آنکه دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین تأکید کرد که مردم این کشور به رغم سرکوب در مسیر رسیدن به خواسته‌های عادلانه گام‌های بزرگی برداشته‌اند.
علیا الرضی سلمان، همسر شیخ علی سلمان، دبیرکل جمعیت الوفاق بحرین (بزرگترین جمعیت مخالف شیعه در بحرین) در مصاحبه با خبرگزاری یونیوز به مناسبت هفتمین سالروز آغاز انقلاب این کشور گفت: مردم بحرین هرگز از خواسته‌های خود کوتاه نخواهند آمد و طی هفت سال گذشته این مساله ثابت شده است. هیچ چیزی مردم را از رفتن در مسیر تحقق آزادی، دموکراسی و برابری منحرف نخواهد کرد. این نظر شیخ علی سلمان نیز هست.
الرضی سلمان گفت: در بحرین بحران جدی وجود دارد که بر هیچ کس پوشیده نیست. عاقلان باید بر سر میز مذاکره واقعی بنشینند تا کشور را به امنیت برسانند و خونریزی را متوقف کنند و به راهکار فراگیری برسند که به نفع تمامی طرف‌ها باشد.
وی درباره پرونده اخیر شیخ سلمان درخصوص میانجیگری آمریکا و شورای همکاری خلیج فارس در سال ۲۰۱۱ گفت: مقامات بحرین درباره این پرونده اطلاع داشتند. پادشاه و ولیعهد در این پرونده طرف بودند اما این طرح به پرونده و اتهاماتی برای انتقام‌گیری و طولانی کردن مدت حبس شیخ سلمان و کنار زدنش از عرصه سیاسی تبدیل شد. الرضی سلمان درباره اینکه آیا به شیخ سلمان اجازه دیدار با خانواده‌اش داده می‌شود یا خیر، گفت: شیخ علی سلمان و شخصیت‌هایی که با او هستند کاملا از ملاقات‌های خانوادگی منع شده‌اند.

کد مطلب: 103208
 
Share/Save/Bookmark