داخلی گوناگون خبر
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۱:۱۳
 
 
سياست روز بررسي مي‌كند چرا برخي مخالف پرچمداري ولايتي‌ها هستند؟
سياست روز بررسي مي‌كند 
چرا برخي مخالف پرچمداري ولايتي‌ها هستند؟
 
امير توحيد فاضل:
آنطور كه از قرائن و شواهد پيدا است، اينبار نيز راه رسيدن اصولگرايان به نقطه‌اي واحد، پرسنگلاخ و ناهموار است.
از ابتدا نيز باورش براي آشنايان سياست سخت بود كه افرادي چون حدادعادل، ولايتي و عسگراولادي از مردان بازار سنتي سياست، بتوانند گروهي پر تناقض را كنار هم جمع كنند.
از همين روست كه مي‌بينيم گاه و بي گاه گلايه‌هاي اين سه كهنه‌كار سياست از تازه‌واردان عرصه قدرت، به گوش مي‌رسد. خود آنها نيز شايد باور نمي‌كردند در اين كارزار جديد با رخدادهايي روبرو شوند كه باورش برايشان سخت و با معياري كه در دنياي سنتي سياست آموخته‌اند، نا همخوان باشد.
يكي از اين وقايع انتشار خبر استعفاي علي اكبر ولايتي است كه منتشركنندگان آن با جديت از خبر خود دفاع كرده و مخالفان اين خبر را دروغ‌پردازي و در راستاي اهداف جرياني خاص مي‌دانند.

سخنان مصباحي‌مقدم چه بود؟
اصل اين ماجرا از زمان انتشار علني دغدغه‌هاي مصباحي مقدم نماينده روحاني تهران و عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز آغاز شد.
وي در مصاحبه‌اي با يكي از سايت‌هاي خبري گفته بود: شکل گیری کمیته سه نفره با نظر جریان انحرافی بود که معتقد بودند در انتخابات نباید از روحانیت استفاده کرد.
وی با اشاره به اینکه کمیته سه نفره قرار بود حلقه وصلی بین اصولگرایان باشد، ادامه داد: در این میان،حرکت دیگری پدید آمد و جریان حاشیه دولت بدون ارتباط با این افراد حرکت مستقلی را در شهر ستانها برای تسخیر مجلس آغاز کردند که بعدا کاشف به عمل آمد که 150 نفر را برای انتخابات مجلس آماده کرده‌اند؛
به گفته مصباحی مقدم این حرکت کمیته سه نفره را به این نتیجه رساند که معرفی آنان یک نوع طرح بدلی است؛بدون اینکه اعتبار اقدام آنها اعتبار لازم را نزد رئیس جمهور داشته باشد و یا اینکه حتی اقدامات این کمیته از سوی آقای احمدی نژاد پیگیری شود.از این جهت فعالیت این کمیته سه نفره افت کرد و حتی به توقف و رکود رسید.
انتشار اين خبر موجب شد كه برخي از اعضاي كميته سه نفره گلايه‌هايي نسبت به وضعيت موجود و شايعات مطرح شده داشته و همين گلايه‌ها بالاخره خميرمايه خبر استعفاي علي اكبر ولايتي از اين جمع شد.
سايتي كه خبر استعفاي ولايتي را منتشر كرده است، مدعي است: ولایتی در حالی از این کمیته کناره‌گیری کرد که در طی هفته‌های اخیر برخی افراد با مصاحبه های غیر اصولی و غیر اخلاقی سعی در مطرح کردن خود و جریان خاصی داشته و همچنین با اعمال نظرات خود مانند سهمیه ویژه برای آقایان لاریجانی و قالیباف، تدارک رسانه‌ای وسیعی دیده بودند. گفته می‌شود ولایتی با اظهار نارضایتی از این فضای بد اخلاقی و بیان اینکه این اقدامات و رفتارهای قیم‌مآبانه نه تنها به وحدت اصولگرایان منجر نمی‌شود، بلکه به‌دلیل غیر منطقی بودن به افتراق دامن می‌زند، ادامه حضور خود در این کمیته را مغایر با هدف اصلی از تشکیل آن یعنی وحدت اصولگرایان دانسته است.

واكنش‌ها به خبر استعفاي ولايتي
تا انتشار اين گزارش هيچ يك از چهره‌هاي شاخص اصولگرا خبر استعفاي علي اكبر ولايتي از كميته سه نفره را تاييد نكرده‌اند.
از سوي ديگر روز گذشته خبرگزاري فارس خبري را به نقل از منابع آگاه منتشر و اعلام كرد: برخي اخبار مبني بر كناره‌گيري علي‌اكبر ولايتي از كميته 3 نفره صحت نداشته و ايشان همچنان عضو اين كميته است.
سايت جهان نيوز نيز مدعي شد كه يكي از نزديكان كميته سه نفره در گفتگو با خبرنگار اين سايت، خبر استعفاي ولايتي را تكذيب كرده است.
همچنين سخنگوی جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان اینکه اکثر چهره‌های شاخص در جریان اصولگرا از کناره‌گیری علی‌اکبر ولایتی از کمیته سه نفره اصولگرایان بی‌اطلاع هستند یاد آور شد که سخنگوی جامعه روحانیت مبارز نیز اعلام کرده است از کناره‌گیری وی اطلاع ندارد.
سید کمال سجادی به خبرگزاري مهر گفته است تا کنون خبری مبنی بر کناره گیری وی از کمیته سه نفره به جبهه پیروان خط امام و رهبری ابلاغ نشده است به همین دلیل نمی توانم با قاطعیت این خبر را تائید یا تکذیب کنم.

ديدار ولايتي با آيت‌الله مهدوي كني
با اين وجود باشگاه خبرنگاران جوان گفتگويي را با يكي از اعضاي شوراي مركزي حزب موتلفه منتشر و طي آن از جزئيات ديدار ولايتي با آيت الله مهدوي كني در خصوص علل نارضايتي و گله مندي وي پرده برداشت.
حميدرضا ترقي در اين مصاحبه اعلام كرده است: ولايتي در اين ديدار عنوان داشت؛ اظهار نظرهاي اخير مصباحي مقدم مبني بر نفوذ جريان انحرافي در كميته سه نفره و تقابل اين هيئت با روحانيون موجبات گله مندي را فراهم كرده است. وي با بيان اينكه بحث كناره گيري ولايتي از كميته سه نفره مطرح نبوده است، توضيح داد:‌ ولايتي در ديدار خود با آيت الله مهدوي كني از اظهارات اخير مصباحي مقدم گله كرده و مخالفت خود را با اينگونه برداشت ها از عملكرد كميته سه نفره ابراز داشته است لذا رايزني ها بر اي رفع اين شبهات و ابهامات كه مورد تأييد روحانيت نيز نيست،آغاز شده و ادامه خواهد داشت.
اين درحالي است كه سخنگوی جامعه روحانیت مبارز با رد هر گونه اعمال فشار برای سهم خواهی از سوی احزاب و گروه‌های سیاسی اصولگرا نسبت به کناره گیری علی اکبر ولایتی از کمیته ۷ نفره اصولگریان ابراز بی‌اطلاعی کرد.
حجت الاسلام احمد سالک، تاكيد كرد: هیچ گونه خبر موثقی درباره کناره گیری آقای ولایتی از کمیته ۷ نفره اصولگرایان نشنیده‌ام و تنها این خبر را در سایت‌ها و خبرگزاری‌ها دیده‌ام از این رو نسبت به صحت آن اطمینانی وجود ندارد.
سالک تصریح کرد: کمیته ۷ نفره اصولگرایان متشکل از ۲ تن از اعضای جامعه روحانیت مبارزه، ۲ تن از اعضای جامعه مدرسین و آقایان ولایتی، حدادعادل و عسگراولادی به منظور سیاستگذاری و تعیین راهکاری برای دستیابی به وحدت حداکثری اصولگرایان و داوری در صورت بروز اختلاف تشکیل شد و در صورت جابجایی فردی از این کمیته قطعا نفر جایگزینی تعیین خواهد شد و تغییری در اصل حرکت اصولگرایان ایجاد نمی‌شود.

سكوت ولايتي
علي اكبر ولايتي از جمله سياست مداراني است كه در اين عرصه گام‌هايش را با احتياط برداشته و همين امر از وي چهره‌‌اي معتدل و مورد تاييد ميان جريانات سياسي اصولگرا ساخته است.
هيچ كس فراموش نمي‌كند كه ولايتي در زمان كانديداتوري رياست جمهوري تنها يك شرط داشت و آن هم اين كه تحت هيچ شرايطي با يك روحاني رقابت نخواهد كرد.
شرطي كه تا آخر بر آن استوار ماند و از رسيدن به كرسي رياست دولت چشم پوشيد. لذا به نظر مي‌رسد خبر استعفاي ولايتي چه درست و يا نادرست، انتشارش با اهداف خاصي صورت گرفته است.
شايد برخي نمي‌خواهند امثال ولايتي‌ها در ميان اصولگرايان پرچم‌دار باشند.
کد مطلب: 67135
 
Share/Save/Bookmark