میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۰۸
 
 
سوریه به آنکارا درباره هرگونه اقدام نظامی هشدار داد
آغاز تجاوز به معنای پایان نقش ترکیه در ادلب
آغاز تجاوز به معنای پایان نقش ترکیه در ادلب
 

همزمان با طراحی آمریکا برای گرفتار سازی ترکیه در جنگی منطقه‌ای و تشدید بحران در سوریه و منطقه، دمشق ضمن بیان اینکه «رژیم اردوغان طمع توسعه‌طلبی دارد»، هشدار داد که آغاز تجاوز به خاک سوریه، آنکارا را در صف گروه‌های تروریستی قرار می‌دهد و ضربه‌ای کشنده به روند مذاکرات سیاسی آستانه خواهد بود.
سوریه اقدامات اخیر ترکیه و اعلام احتمال حمله نظامی به خاک این کشور را محکوم کرد و به آنکارا هشدار داد که از همه ابزارها برای مقابله استفاده خواهد کرد.. یک منبع رسمی در وزارت خارجه سوریه گفت: «سوریه بشدت، اظهارات پوچ، مقاصد خصمانه رژیم ترکیه و تجمع نیروی نظامی در مرزهای» خود را بشدت محکوم می‌کند. خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) به نقل از این منبع گزارش داد که تجمع نظامیان ترکیه در مرزهای سوریه، «نقض فاحش حقوق بین‌الملل و نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت است که بر احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت سوریه تأکید دارد». دمشق اعلام کرد که «رفتار خصمانه رژیم اردوغان بروشنی، بیانگر طمع توسعه‌طلبانه ترکیه در اراضی سوریه است... نمی‌توان این رفتار را تحت هیچ بهانه‌ای توجیه کرد و نادیده گرفتن توافق آدنا توسط رژیم ترکیه، آنچه این رژیم درباره امنیت مرزها ادعا می‌کند، تکذیب می‌کند».
این منبع گفت:‌سورید ضمن تأکید بر حاکمیت و تمامیت ارضی و عزم و اراده خود برای مقابله با تجاوز ترکیه با همه ابزارهای مشروع، بر آمادگی خود برای آغوش گشودن مقابل فریب‌خوردگان تأکید می‌کند. مذاکرات حل بحران سوریه که در شهر آستانه (نور سلطان فعلی) برگزار شده، شامل توافق‌هایی درباره وضعیت استان ادلب است و ایران، روسیه و ترکیه ضامن اجرایی آن هستند. نهاد موسوم به «خودمختاری» کُردها در شمال و شرق سوریه امروز چهارشنبه در پی تهدیدهای ترکیه برای آغاز عملیات نظامی در این مناطق، بسیج عمومی اعلام کرده است.
خبر دیگر آنکه وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به تصمیم اخیر ترکیه برای حمله به شمال سوریه تأکید کرد که مسئله شمال شرقی سوریه باید از طریق گفت‌وگو میان دمشق و کردهای این کشور رفع شود. «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه در واکنش به تصمیم اخیر آنکارا در خصوص حمله نظامی به شمال شرقی سوریه، گفت مناقشه این منطقه باید از طریق گفت‌وگو حل شود. مدیر ارتباطات و مسئول رسانه‌ای دولت ترکیه اعلام کرد عملیات در شمال سوریه را «به زودی» به همراه عناصر مسلح گروهک «ارتش آزاد» آغاز می‌کنند. «فخرالدین آلتون» مسئول رسانه‌ای دولت ترکیه در صفحه شخصی توئیتر خود نوشت نیروهای این کشور به همراه عناصر مسلح گروهک «ارتش آزاد سوریه» به زودی عملیات خود را آغاز کرده و وارد خاک سوریه می‌شوند. یک شبکه روس تصاویر ویدئویی از پایگاه نظامی سابق آمریکا که هم‌اکنون با خروج نیروهای این کشور به حالت متروک درآمده منتشر کرد که هم‌اکنون گروهی از کردها در آنجا نگهبانی می‌دهند. سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه مدعی شد که آنکارا قصد اشغال هیچ منطقه‌ای در سوریه را ندارد، این درحالیست که سابقه عملیات‌های متجاوزانه پیشین آنکارا در شمال این کشور، حقیقت دیگری را نشان می‌دهد. «ابراهیم کالین» سخنگوی رئیس‌جمهور ترکیه مدعی شد ترکیه به دنبال اشغال شمال سوریه نیست بلکه عملیات نظامی برای کمک به بازگشت آوارگان سوری به خانه‌هایشان است.
در این میان پس از اینکه مقامات ترکیه طی روزهای اخیر اعلام کردند که قصد دارند عملیاتی را علیه شبه‌نظامیان کُرد در سوریه انجام دهند، بغداد نیز به مرزهای سوریه، تجهیزات نظامی ارسال کرد. نهاد موسوم به «خودمختاری» کُردها تأکید کرد که برای مقابله با تهدیدهای ترکیه سه روز بسیج عمومی در شمال و شرق سوریه اعلام می‌کند.
در این میان نمایندگی اسپانیا در ناتو ضمن اعلام حمایت از عملیات نظامی آنکارا در سوریه، گفت این حمایت با هدف کاهش تنش‌ها در مرزهای جنوبی ترکیه است. وزیر خارجه ترکیه ضمن مطابق دانستن عملیات نظامی خود در شمال سوریه با قطعنامه‌ها و قوانین بین‌المللی گفت، پیش از شروع حمله به طرف‌های مرتبط از جمله دمشق اطلاع‌رسانی می‌کنند. در این میان نخست وزیر فرانسه در سخنانی با انتقاد از عملکرد آمریکا در شمال سوریه، اعلام کرده که پاریس همچنان به حمایت خود از نیروهای کرد سوری ادامه خواهد داد. همچنین رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور روسیه به منظور گفت‌و‌گو در خصوص عملیات شرق فرات برقرار کرد.

کد مطلب: 111155
 
Share/Save/Bookmark