میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۸
 
 
ذاکریان:
ادعاهای آمریکا درباره تعاملات ایران-ونزوئلا وجاهت حقوقی ندارد

یک استاد دانشگاه گفت: بعید می‌دانم آمریکا بتواند در ماجرای نفتکش‌های ایران که به مقصد ونزوئلا حرکت کردند اقدامی انجام دهد یا اساسا به شکل جدی به این بحث وارد شود چرا که تجربه اتفاقات گذشته به ویژه یک سال گذشته نشان داده آمریکا در موضوعات مرتبط با ایران بازنده بوده است.
مهدی ذاکریان با اشاره به فشارهای آمریکا برای متوقف کردن نفتکش‌های ایرانی به مقصد ونزوئلا اظهار کرد: آمریکایی‌ها برای آدریان ۲ هم اقداماتی انجام دادند و بریتانیا را تحت فشار قرار دادند اما در نهایت راه به جایی نبردند. آنچه از سوی ایران و ونزوئلا در جریان است در چارچوب تجارت دو جانبه میان کشورهاست و آمریکا حق دخالت در این تعاملات دوجانبه کشورها را ندارد مگر این‌که تجارت موجب خطر و تهدید بین‌المللی محسوب شود که کالای مورد حمل این کشتی‌ها نه به لحاظ بین‌المللی ممنوع است و نه برای جامعه بین الملل خطری دارد و نه نقض قطعنامه‌های بین‌المللی است. وی گفت: ادعاهای مقامات آمریکایی در رابطه با تعامل ایران و ونزوئلا و فشارهایی که برای متوقف کردن این روند انجام می‌دهد به لحاظ سیاسی و حقوقی وجاهتی ندارد و راه‌ به جایی نخواهد برد.
این استاد دانشگاه با بیان‌ این‌که مقامات آمریکایی به طور رسمی تهدیدی را علیه ایران مطرح نکرده‌اند اظهار کرد: با توجه به این‌که اظهارات رسمی و مستقیمی در رابطه با تهدید کشتی‌های ایرانی از سوی مقامات آمریکایی مطرح نشده امکان شکایت از سوی ایران و ونزوئلا به دادگاه‌های بین‌المللی فعلا وجود ندارد.

کد مطلب: 113955
 
Share/Save/Bookmark