میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جامعه گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۰
 
 
مانور ژن‌های خوب در خیابان بهشت

در حالیکه مدیریت جدید شهری معتقد است بدنه شهرداری چاق شده و نیروها بی‌ضابطه وارد شهرداری شده‌اند؛ اما از درهای پشتی ساختمان خیابان بهشت، ژن‌های خوب در حال ورود به سیستم شهرداری هستند.
بحث شفافیت به یکی از شعارهای اصلی اصلاح‌طلبان در مدیریت شهری تبدیل شده و سعی می‌کنند در موضوعات مختلف آن را پیاده کنند. ولی این اظهارات و اقدامات تاکنون در حد شعار بوده است. از نمونه‌های بارز آن می‌توان به دو نمونه طرح جدید ترافیک و سایت شفافیت شهرداری اشاره کرد. در طرح ترافیک و اعطای سهمیه خبرنگاران با وجود مصوبه شورای شهر مبنی بر اعلام اسامی رسانه‌های مشمول طرح، تنها نام خبرنگاران بدون ذکر نام رسانه منتشر شد و معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک دربرابر درخواست‌ها مقاومت کرده است.
از سوی دیگر برای انتشار قراردادهای بالای یک میلیارد تومانی بر روی سایت شفافیت شهرداری، آمارهای بدون استفاده و غیرقابل استناد عرضه شده است. در حالیکه قراردادهای زیر یک میلیارد منتشر نمی‌شوند و بسیاری از اطلاعات منتشر شده نیز غیرشفاف و کلی هستند.
در کنار این، شواری شهر تهران در روزهای اخیر از طرحی مبنی بر عدم به کارگیری افراد فامیل مقامات و مسئولان شهری پرده‌برداری کرده است. اقدامی که تفاوت ماهوی با اقدامات صورت گرفته در استخدام بسیاری از نیروهای با مبنای ژن خوب دارد.
بهاره آروین عضو شورای شهر و رئیس کمیته شفافیت این شورا در اظهارتی متناقض بحث به کارگیری خویشاوندان مدیران را به دوره‌های گذشته مرتبط دانسته است: «متاسفانه چندی است اخباری درخصوص انتصابات خویشاوندی در شهرداری تهران که در دوره‌های گذشته انجام شده، منتشر می‌شود که تصویب نهایی طرح تعارض منافع که بر عدم استخدام خویشاوندان مدیران ارشد در بدنه شهرداری تاکید دارد، می‌تواند به این موضوع پایان دهد.»
این در حالیست که در ماه‌های اخیر و با بر روی کار آمدن مدیریت جدید، نیروهایی از میان اصلاح‌طلبان و آقازاده‌های این طیف در پست‌های مهم شهرداری به کار گرفته شده‌اند. موضوعی آشکاری که صدای بخش دیگری از اصلاح‌طلبان را که نتوانسته‌اند از این سهمیه بهره ببرند، درآورده است.
مجید فراهانی عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه شهرداری طی سال‌ها گرفتار بیماری مزمن «خویشاوندگزینی» شده که به این دلیل آسیب‌های زیادی هم دیده است،گفته است: شاید این افراد شایسته باشند اما از آنجایی که افراد شایسته به دلیل ممنوعیت استخدام در شهرداری، پشت در مانده‌اند بهتر بود این خویشاوندان فضای دیگری را انتخاب می‌کردند.
فراهانی تصریح کرد: امیدوارم با تصویب طرح مدیریت تعارض منافع که در دست بررسی است این مسئله حل و شهرداری از شر بیماری مزمن "خویشاوندگزینی" رها شود.
سیدمصطفی موسوی‌لاری فرزند حجت‌الاسلام سید عبدالواحد موسوی لاری؛ وزیر کشور دولت اصلاحات و از اعضای ارشد مجمع روحانیون مبارز یک نمونه از به کارگیری ژن‌های خوب در شهرداری است. وی به عنوان مدیرکل امور هماهنگی مناطق در شهرداری چند ماهی است که مشغول به کار است. این پست یکی از پست‌های مهم شهرداری تهران است که به این جوان دهه هفتادی سپرده شده است.
از دیگر افرادی که در پست‌های شهرداری گمارده شده، مرتضی مطهری به معاونت منطقه ۱۷ شهرداری است که فرزند علی مطهری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس است. در این میان محمدرضا عارف نیز عقب نیافتاده است. همسر دخترخاله محمدرضا عارف معاون شهردار منطقه ۲۲؛ خواهرزاده صدراعظم نوری عضو شورای شهر پنجم، پست معاونت ترافیک منطقه ١ هستند. همچنین شهردار منطقه ۹ داماد خواهر صدراعظم نوری است.
همچنین برخی از افراد نیز ژن خوب نبودند اما به واسطه ارتباط با ژن‌های خوب نیز در برخی از مناطق تهران پست معاونت گرفتند.
محمدعلی افشانی شهردار تهران درخصوص انتصاب‌های فامیلی در شهرداری تهران و خرید و فروش پست در این سازمان گفت: اگر گزارش شود به طور جد با این موضوعات برخورد خواهم کرد. وی گفت: من خودم انتصاب فامیلی نداشته‌ام. وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه اگر بدنه شهرداری تهران چاق شده چرا نیروهای جدید وارد می‌شوند، گفت: اشکالی ندارد نیروی جدید وارد شود ولی باید این افراد از ۱۰ دانشگاه برتر باشند.
از این دست پست پاشی‌ها و تقسیم پست‌ها در میان ژن‌های خوب و وابستگان به مدیران جدید شهری و اصلاح‌طلبان نامدار در یکسال اخیر بسیار بوده و به نظر می‌رسد شورای شهر تحت عنوان شفافیت و منع استخدام خویشاوندان مدیران در شهرداری تنها به دنبال آدرس غلط دادن به مخاطبان و افکار عمومی است. چراکه برای واقعی کردن عدالت کاری و شفافیت می‌بایست پست‌هایی که در یکسال اخیر بین اصلاح‌طلبان و ژن‌های خوب تقسیم شده یا با زدو بند و لابی برخی به بدنه شهرداری اضافه شده‌اند، باز پس گرفته شود و بعد از آن سخن از شفافیت گفت. فارس

کد مطلب: 105459
 
Share/Save/Bookmark