میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۳
 
 
گاردین:
سیاست‌های ضد ایرانی ترامپ بروز جنگ را افزایش می‌دهد

یک رسانه انگلیسی نوشت که سیاست‌های احمقانه ترامپ ضد ایران احتمال بروز جنگ را افزایش می‌دهد و مقامات آمریکایی باید مراقب خواسته‌های خود در مقابل ایران باشند.
سایمون تیسدال نویسنده مقاله درروزنامه گاردین انگلیس اعلام کرد که سیاست های احمقانه دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران احتمال بروز جنگ را افزایش می‌دهد.
سایمون تیسدال اضافه کرد که سیاست آمریکا با هدف تغییر حاکمیت در تهران گزینه‌های دیگری را برای مقامات ایران باقی نگذاشته است.
تیسدال گفت که اطلاعات موجود مبنی بر این است که ترامپ قصد دارد از هرگونه درگیری جدید در خاورمیانه جوگیری کند، اما دست اندر کارانش مانند مایک پمپئو وزیر امور خارجه و جان بولتون مشاور امنیت ملی و مایک پنس معاون رئیس جمهور، به عنوان سیاست گزاران خارجی نسبت به اقدامات خود شرمنده نیستند. به گفته این نویسنده ترامپ مشغول کامنت گذاشتن در توییتر و بازی گلف است. از نظر این نویسنده انگلیسی با توجه به جنگ فاجعه‌آمیز عراق، جان بولتون که طراح عملیات حمله به عراق بود، باید با دقت درباره ایران فکرکند و او و دیگر "کوته نظران" باید درباره بلندپروازی ها و خواسته‌هایشان در برخورد با پرونده ایران بسیار مراقب باشند.
تیسدل تاکید کرد که طی روزهای گذشته پس از تصمیم ترامپ مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید ضد ایران و تصمیم بعدی آمریکا برای اعزام ناوهواپیمابر و بمب افکن های هوایی بی۵۲ به خاورمیانه برای مقابله با خطرات احتمالی حملات ایران، تنش های میان تهران و واشنگتن افزایش یافته است. آمریکا مدعی است خطر حمله ایران بسیار قریب الوقوع است و با همین بهانه موشک‌های پاتریوت بیشتری به منطقه ارسال کند. در مقابل، ایران اعلام کرد که تصمیم دارد اجرای برخی از بندهای توافق هسته‌ای را متوقف کند و اگر طرف‌های بین‌المللی از آن حمایت نکنند، غنی سازی ۲۰درصدی اورانیوم را از سر می‌گیرد. رئیس جمهور آمریکا سال گذشته به صورت یکجانبه از توافق هسته‌ای با ایران (برجام) خارج شده و تحریم‌هایی ضد ایران در پیش گرفت. از سویی دیگر رئیس موسسه علم و سیاست برلین با تاکید بر اینکه آمریکا نمی‌تواند به هدف خود در فروپاشی نظام در ایران دست یابد همچنین گفت اروپا باید آشکارا به آمریکا بگوید که با این هدف مخالف است. پرتز درباره اینکه آیا اروپا می تواند درخواست ایران برای عمل به تعهدات برجام در خصوص برآورده کردن امتیازات اقتصادی را برای این کشور فراهم کند گفت: اتحادیه اروپا می‌تواند آنچه را که آغاز کرده است انجام دهد، این اتحادیه می‌تواند به شرکت ها بگوید که به تحریم‌های آمریکا پایبند نبوده و یا نباید پایبند باشند. اما متاسفانه این تاثیری ندارد. اتحادیه اروپا می‌تواند بگوید که واردات از ایران را نباید تحریم کنند و بانک ها اجازه دارند این مناسبات تجاری را از نظر مالی تامین کنند اما این اتحادیه نمی‌تواند در این راستا شرکت‌ها را مجبور کند. اتحادیه اروپا ابزار برای تامین خواسته ایران برای تضمین صادرت نفت این کشور را ندارد.

کد مطلب: 108852
 
Share/Save/Bookmark