میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۳
 
 
چشم انگلیسی در اوکراین

بحران اوکراین در حالی وارد ابعاد جدیدی شده که منابع خبری اعلام کردند انگلیس قصد دارد در آستانه انتخابات ریاست جمهوری اوکراین که قرار است در ماه مارس برگزار شود، حضور نظامی خود را در این کشور گسترش دهد. هزار و ۲۰۰ نفر از نیروهای تیپ ۷۷ ارتش انگلیس که یک واحد فوق محرمانه است که در زمینه جنگ روانی و الکترونیکی فعالیت دارد، در اوکراین مستقر شده اند. 
حال این سوال مطرح است که هدف انگلیس از این گسترش نظامی گری در اوکراین چیست؟ هر چند که سران لندن ادعا دارند که به دنبال حمایت از اوکراین در برابر تهدیدات داخلی و خارجی هستند اما بررسی ریشه‌ای تحولات حقایق دیگری را نشان می‌دهد. نخست آنکه روابط انگلیس و روسیه به شدت در مسیر تنش قرار دارد با توجه به شرایط تقابلی میان روسیه و اوکراین می‌توان گفت که انگلیس با ورود به عرصه نظامی در اوکراین سعی در اجرای بعد دیگری از تقابل با مسکو است. دوم آنکه انگلیس زنجیره‌ای از سیاست‌های نظامی را در جهان اجرا می‌کند. هر چند در بعد اقتصادی این کشور با بحران مواجه است اما به دنبال تشدید تحرکات نظامی در جهان بویژه با خلاء کم شدن تحرکات نظامی آمریکاست. در همین چارچوب همزمان با سفر وزیر دفاع انگلیس به مسقط ، سلطنت عمان اعلام کرد که این کشور با انگلیس برای امضای قرارداد 'دفاع مشترک' به توافق رسیده است . از سوی دیگر همزمان با رزمایش الشموخ ۲ رزمایش دیگری با عنوان سیف السریع ۳ با حضور نیروهای زمینی ، هوایی و دریایی عمان و ۵۵۰۰ تن از همتایان انگلیسی آنها برگزار شد. پیش از این نیز «مایکل فالون»، وزیر امور خارجه انگلیس، در سفر به عمان، تفاهم‌نامه‌ای با این کشور حاشیه خلیج فارس امضا کرد که به موجب آن، ناوهای انگلیسی اجازه می‌یابند از بندر «دقم» برای پهلو گرفتن استفاده کنند
در همین حال انگلیس حضور نظامی خود در منطقه حوزه خلیج فارس را با افتتاح اولین پایگاه نظامی دائم خود در خاورمیانه از بیش از چهل سال قبل تقویت کرده است. این پایگاه در بندر سلمان در منامه، پایتخت بحرین تاسیس شده است.در مراسم آغاز به کار این پایگاه نظامی دریایی انگلیس برخی از مقامات انگلیسی و بحرینی از جمله کریس دیوریل، فرمانده فرماندهی نیروهای مشترک انگلیس و استیو دایتون، فرمانده نیروهای دریایی انگلیس و سلمان بن حمد آل خلیفه، ولیعهد بحرین و خلیفه بن احمد الخلیفه، فرمانده کل نیروی دفاعی بحرین حضور داشتند.
با توجه به این شرایط می‌توان گفت که تحرکات نظامی انگلیس در اوکراین در کنار تقابل با روسیه برگرفته با نظامی‌گری جهانی این کشور نیز است که نشات گرفته از تحرکات این کشور برای تکرار دوران استعمارگری آشکارش در صحنه جهانی است. انگلیس که از سال ۱۹۷۵ خروج نظامی از خاورمیانه را انجام داد اکنون به دنبال بازگشت استتا در رقابت قدرت‌ها برای حضور نظامی در خاورمیانه نقش آفرینی کند.

نویسنده: فرامرز اصغری

کد مطلب: 107051
 
Share/Save/Bookmark