میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان مقاله
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۲۰:۴۳
 
 
شهرهاي شيعه‌نشين شام در محاصره وهابيون

بيش از ۸۰ هزار شيعه دوازده‌امامي در شهرهاي "الزهراء" و "نبل" در سوريه، به علت محاصره شديد اين شهرها توسط تروريست‌هاي وهابي وابسته به گروهک موسوم به ارتش آزاد، دچار قحطي شديد و محروميت غذايي و فشار اقتصادي و معيشتي شده‌اند.
به گزارش مشرق، ساکنان شهرهای «الزهراء» و «نبل» در اطراف حلب که ساکنان آنها شيعيان دوازده‌امامي هستند به‌شدت در محاصره قرار دارند. در ظاهر دلایل این محاصره طایفه ای است، ولی واقعیت آن است که این دوشهر بزرگترین مانع در برابر ایجاد منطقه حائل در مناطق مرزی ترکیه هستند.
محاصره همه‌جانبه و گسترده این دو شهر، ساکنان این مناطق را با نقص شدید مواد غذایی مواجه کرده است.
شهرهای الزهراء و نبل، در حومه حلب قرار داشته و با این شهر ۲۰ کیلومتر فاصله دارند. مسافت این دو شهر تا گذرگاه «بابا السلامه» در مرزهای شمالی با ترکیه نیز حدود ۲۵ کیلومتر است.
در شرق، جنوب و شمال این دو شهر روستاهایی قرار دارند که عناصر مسلح موسوم به ارتش آزاد در این روستاها متمرکز شده‌اند؛ از جهت غرب نیز، چند روستای کردنشین هستند که در کنترل حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) قرار دارند.
مجموع ساکنان این دو شهر حدود ۶۰ هزار نفر است که همگی شیعه اثني عشری هستند. در پی ناآرامی‌ها و درگیری‌ها حدود ۱۵ هزار نفر از ساکنان مناطق مختلف به اجبار و یا داوطلبانه به این دو شهر مهاجرت کردند؛ شماری از ساکنان مناطق سنی‌نشین اطراف نیز به دلیل نپذیرفتن فرمانها و فشارهای عناصر مسلح، مجبور شده اند از محل سکونت خود مهاجرت کنند و به این دو شهر بروند؛ بدین ترتیب شمار ساکنان این دو شهر به حدود ۸۰ هزار نفر رسید. در این بین حدود ۳ هزار نفر از خانواده های مخالفان و به ویژه زنان و کودکان از درگیری های ارتش مخالفان مسلح به این دو
شهر گریختند.
با آغاز بحران در ادلب، مناطق «الفوعه»، و «کفریا» محاصره شدند، و پس از آن با انتقال بحران به حلب شهرهای نبل و الزهراء نیز اواسط ماه شعبان محاصره شدند، و این‎گونه وانمود شد که دلیل این محاصره گسترده، حمایت ساکنان این دوشهر از جمهوری اسلامی ایران و حزب الله لبنان است.
عناصر و گروه های مسلح با قطع راه ها و جاده های منتهی به شهرهای الزهرا و نبل مانع از ورود و خروج حتی یک نفر شدند . در این میان هر کسی که می خواست شانس خود را در این زمینه بیازماید، کشته و یا ربوده می شد. در آغاز این محاصره سودجویان وابسته به عناصر مسلح بیمارانی را که نیاز بسیار زیادی به درمان داشتند، در قبال حدود ۴۰۰ دلار برای هر نفر، به درمانگاه ها و یا بیمارستانهای حلب می رساندند؛ که البته این ماجرا یک هفته بیشتر طول نکشید. اکنون ساکنان این دو شهر به شدت تحت محاصره قرار دارند؛ و هر کسی که به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم قصد ارسال کالا به این دو شهر را داشت، تهدید به مرگ شده است.
محاصره شهرهای نبل و الزهراء اکنون موجب بحران های بسیاری از جمله بحران نان به دلیل نبود آرد و مواد اولیه شده؛ و علاوه بر این کالاهای اساسی، دارو و مورد نیاز روزانه مردم تقریبا نایاب شده است.
درکنار نایاب شدن کالاهای اساسی و دارو، ساکنان این دو شهر به صورت روزمره با تهدیدهایی از سوی عناصر و گروه های مسلح مبنی بر تصمیم آنها برای حمله گسترده و پاکسازی کامل این دو شهر از شیعیان مواجه هستند.

کد مطلب: 76775
 
Share/Save/Bookmark