میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی سیاست خبر
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۸
 
 
بیژن مقدم:
شرط پویایی جریان‌های سیاسی عبور از چهر‌ه‌های کهنه است

مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی الف درباره چرایی رکود و خمودگی فکری حاکم بر جریانات سیاسی و کاهش جذابیت آن‌ها در افکار عمومی گفت: آن اتفاقی که باید در یک جامعه زنده بیفتد و مردم را تهییج کند این است که جریانات سیاسی حرف نو داشته باشند و از چهره‌های کهنه خود عبور کنند و اگر این دو اتفاق بیفتد آن جریان سیاسی می‌تواند زنده و پویا باشد و مردم هم به آن روی می‌آورند.
بیژن مقدم، مدیرمسئول پایگاه خبری تحلیلی الف، درباره دلایل ضعف احزاب در تربیت نیروی سیاسی و مدیریتی جوان و تزریق آن به نظام اجرایی و مدیریتی کشور گفت: دلیل اصلی این است که در کشور حزب به معنی واقعی وجود ندارد. یکی از کارکردهای اصلی احزاب ریشه‌دار تربیت نیروی انسانی است. چنین احزابی در کشور یا وجود ندارند و یا اگر هم باشند بیش از یکی دو حزب نمی‌توان نام برد.
وی ادامه داد: آنچه از حزب در کشور وجود دارد تنها یک نام با تعدادی اسم است که جریانی را نمایندگی می‌کنند و مجموعه فعالیت آنها محدود به دوران انتخابات است که یک لیست با تعدادی نامزد به جامعه معرفی می‌کنند و تا انتخابات بعدی تعطیل می‌شوند. در چنین تشکیلاتی با این کارکرد، نیرو تربیت نمی‌شود که به نظام مدیریتی کشور تزریق شود. افراد در کار تشکیلاتی رشد می‌کنند و ساخته می‌شوند اما از احزاب فعلی با این نوع کارکرد نمی‌توان چنین انتظاری داشت زیرا توانایی انجام آن را ندارند.
مقدم در پاسخ به این سؤال که با توجه ضعف احزاب در تربیت نیروی انسانی، جوان‌گرایی مدنظر رهبر معظم انقلاب چگونه باید محقق شود، گفت: این نیازمند یک طرح پخته است تا دوباره دچار افراط و تفریط در جوان‌گرایی نشویم. این طرح باید نظام استخدامی و جذب نیرو در کشور را متحول کند و معیارها و ملاک‌هایی را مدنظر قرار دهد که انتخاب و گزینش‌های بهتری برای جذب نیروهای جوان مستعد و متعهد انجام شود.
وی یادآور شد: از این منظر برای جلوگیری از این ظاهرگرایی‌ها و سطحی‌نگری‌ها در بحث جوان‌گرایی، باید در نظام اجرایی و مدیریتی کشور، یک ساختار و سامانی برای این مسئله طراحی شود تا کشور از همین جوان‌گرایی ضربه نخورد و بعد عده‌ای بگویند جوانی آمد و تجربه رفت.
مقدم تأکید کرد: طراحی این فرآیند باعث می‌شود که جوان‌گرایی از حالت آزمون و خطا خارج شود و کشور دچار مشکل نشود و لذا لازم است جوان‌گرایی را از حالت تبلیغاتی و شعاری خارج کرد و به آن نظام و ساختار بخشید.

کد مطلب: 109482
 
Share/Save/Bookmark