میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : شنبه ۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۱
 
 
شکستی دیگر برای ائتلاف سعودی - آمریکایی رقم خورد
آزمایش موفقیت‌آمیز موشک جدید یمنی‌ها
آزمایش موفقیت‌آمیز موشک جدید یمنی‌ها
 

در ادامه دستاوردهای یمن در برابر متجاوزان، یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن از آزمایش موفقیت‌آمیز یک فروند موشک بالستیک کوتاه‌برد خبر داد.
یک منبع در یگان موشکی گفت این موشک بالستیک کوتاه‌برد به تجمع متجاوزان و مزدوران آنان در ساحل غربی یمن اصابت کرد. وی افزود این موشک بالستیک جدید دارای مشخصاتی است که در روزهای آینده فاش خواهد شد.
در همين حال شمار دیگری از متجاوزان و مزدوران آنان در سواحل غربی یمن در الحدیده به هلاکت رسیدند و پنج دستگاه خودروی نظامی و زرهی آنان نیز منهدم شد. یک منبع نظامی در سواحل غربی گفت شمار زیادی از متجاوزان و مزدوران آنان طی ساعات گذشته هنگام ناکام ماندن پیشروی آنان به سوی منطقه الفازه کشته یا زخمی شدند و دو دستگاه خودروی زرهی و سه دستگاه خودروی نظامی منهدم شد. اين درحالي است که نیروی دریایی و نیروهای دفاع ساحلی یمن، عملیات نظامی آبی - خاکی قایق‌های جنگی متجاوزان را در ساحل غربی در الحدیده ناکام گذاشتند. یک منبع نظامی با اعلام این خبر به خبرگزاری سبأ گفت نیروی دریایی و نیروهای دفاع ساحلی یمن پس از وار کردن تلفات سنگین به نیروهای متجاوز و مهاجم، آنها را مجبور به عقب‌نشینی کردند.
این منبع نظامی گفت عملیات شکست خورده آبی خاکی توسط نیروی دریایی و نیروهای دفاع ساحلی یمن رصد و پیگیری شده بود و همین باعث شد آنها بتوانند نیروی دریایی متجاوزان را غافلگیر کنند. دهها نفر از مزدوران ارتش سعودی نيز در نبردهای جبهه‌های جنوب عربستان در جیزان و عسیر و نیز در جبهه میدی در استان حجه یمن هم مرز عربستان کشته یا زخمی شدند. نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تعدادی گلوله کاتیوشا به موضع نظامی المخیل در جیزان شلیک کردند. مکان‌های تجمع سربازان سعودی و مزدوران آنان در جبل الدخان و جبل قیس در جیزان نیز هدف حملات توپخانه‌ای نیروهای یمنی قرار گرفت. تک‌تیراندازان یمنی نیز سه مزدور ارتش سعودی را در جبل ام‌بی‌سی هدف قرار دادند.
جنگنده‌های متجاوزان، جبل تویل را در وادی جاره در جیزان ( که در کنترل نیروهای یمنی است) در دو نوبت بمباران کردند. بالگردها نیز پانزده فروند موشک به موضع نظامی قمبوره (که در کنترل نیروهای یمنی است) شلیک کردند. یک نظامی سعودی در ربوعه در عسیر هدف حمله تک‌تیراندازان قرار گرفت. مکان‌های تجمع سربازان سعودی در دو موضع نظامی مسنا و عیروان با توپخانه هدف قرار گرفت. دهها مزدور نیز در جبهه میدی در استان حجه کشته یا زخمی شدند و شش دستگاه خودروی زرهی و نظامی آنان منهدم شد.
جنگنده‌های متجاوز سعودی آمریکایی تعدادی از استان‌های یمن از جمله صعده و الحدیده را بارها بمباران کردند. بازار المهاذر در شهرستان سحار و منطقه السرار در استان صعده در دو نوبت و منطقه القد و الازهور در شهرستان مرزی صعده در هشت نوبت بمباران شد. ارتش سعودی نیز شهرستان مرزی رازح را با موشک و توپخانه هدف حمله قرار داد. جاده عمومی در منطقه مران در شهرستان حیدان در یک نوبت و منطقه الحصامه در شهرستان الظاهر در استان صعده نیز در دو نوبت بمباران شد. جنگنده‌های متجاوز سعودی آمریکایی جاده عمومی شهرستان زبید در استان الحدیده را در یک نوبت و شهرستان‌های صلیف و اللحیه در استان الحدیده را در دو نوبت بمباران کردند.
ستاد تبلیغات جنگ ارتش و کمیته‌های مردمی یمن تصاویر جدیدی از خسارات متجاوزان و مزدوران آنان هنگام تلاش نافرجام برای پیشروی در تُحِیْتا در شمال الحدیده منتشر کرد. همچنین تصاویری از انهدام تعداد زیادی از خودروهای زرهی و نظامی منتشر شد.
نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی همچنین تعدادی خودروهای نظامی و مقادیر تسلیحات و مهمات به غنیمت گرفتند.یکی از نیروهای یمنی گفت: «دلاورمردان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن جلوی پیشروی بزرگ مزدوران را به سوی سواحل غربی در منطقه تحیتا گرفتند و ما تعدادی ازاین خودروها را به غنیمت گرفتیم.»
با آنکه نیروهای متجاوز تحت حمایت عربستان و امارات از عده و عُده خوبی برخوردارند، هنوز موفق نشده‌اند حلقه محاصره خود در جبهه ساحل غربی یمن را بشکنند و حتی حملات شدید سه روزه اخیر با اعزام چند تیپ کمکی نیز راه به جایی نبرد. مهلتی که امارات به نیروهای تحت الحمایه خود داده بود تا خطوط امدادی قطع شده در ساحل غربی یمن را باز کنند، دیروز جمعه به پایان رسید بی‌آنکه موفقیتی در این مأموریت به دست آورند.
فرماندهی عملیات نظامی شبه‌نظامیان ائتلاف سعودی در ساحل غربی یمن به عهده امارات است. سران امارات که در عدن، در جنوب یمن و در اتاق عملیات پایگاه «العَنَد» در استان لحج حاضرند، جمعه هفته گذشته به نیروهای خود مهلت دادند که ظرف یک هفته، حلقه محاصره ارتش یمن علیه خود را بشکنند امااین مهلت تمام شد و آنان نتوانستند کاری از پیش ببرند.
خبر دیگر آنکه دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که دبیرکل سازمان ملل نقض حقوق کودکان یمنی توسط عربستان را نادیده گرفته است. دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که "لیست سیاهی" که توسط آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل صادر می‌شود دارای معیار دوگانه نگران‌کننده‌ای است و برخی از طرف‌ها در این لیست درج می‌شوند و برخی دیگر به شکل غیرقابل توجیه درج نمی‌شوند.

کد مطلب: 104982
 
Share/Save/Bookmark