میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۳۲
 
 
یک گزارش و لزوم تحقق مطالبه جهانی
آگنس کالامار گزارشر سازمان‌ملل متحد در جدیدترین گزارش خود درباره اقدامات فراقانونی و خودسرانه آمریکا رسما اعلام می‌کند که...

آگنس کالامار گزارشر سازمان‌ملل متحد در جدیدترین گزارش خود درباره اقدامات فراقانونی و خودسرانه آمریکا رسما اعلام می‌کند که ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی ایران که در کنار ابومهدی المهندس معاون حشد الشعبی و هم رزمانشان توسط پهپادهای آمریکا هدف قرار گرفتند نقض حقوق بین الملل بوده است.
این اعتراف را می‌توان سندی بر لزوم محاکمه و بازخواست آمریکا به جرم ترور سردار دلها دانست که می‌تواند به مولفه و ابزاری برای ستاد پیگیری پرونده محاکمه عاملان ترور سردار که با محوریت وزارت خارجه تشکیل شده، مبدل گردد. گفته‌های گزارش سازمان ملل در حالی مطرح گردیده که لزوم محاکمه عاملان ترور سردار سلیمانی و هم قطارانش از چند منظر الزامی می‌نماید. نخست آنکه ترور صورت گرفته توسط آمریکا نقض آشکار قوانین و حقوق بین المللی مبنی بر عدم تعرض به حاکمیت و استقلال کشورهاست چرا که آمریکا رسما حریم حاکمیتی عراق را نقض کرده است. دوم آنکه اقدام آمریکا نقض آشکار امنیت بین الملل است چرا که سردار سلیمانی و هم رزمانش در صف اول مبارزه با تروریسم قرار داشتند و جهانیان اذعان دارند که سردار سلیمانی مرد شماره یک به زانو درآوردن داعش در عراق و سوریه و زمین‌گیر کردن رژیم صهیونیستی در برابر مقاومت لبنان و فلسطین بوده است. آمریکا با این ترور در حالی این بدعت خطرناک را ایجاد کرده که هر کس صرفا با ادعای منافع خویش حریم سایر کشورها را نقض نماید که این ترور، گستاخی و فعال شدن تروریستها را به همراه داشته است. با توجه به جایگاه والای سردار سلیمانی و ابومهدی در مبارزه با تروریسم این اقدام آمریکا موجب شد تا آنها حملات تروریستی جدیدی را در عراق و سوریه آغاز کنند که صدها قربانی بر جای گذاشته است البته نباید نادیده گرفت که این تروریست رسما تحت حمایت آمریکا و نزدیکانش قرار دارند و از اهداف ترور نیز جلوگیری از نابودی کامل این گروه‌ها بوده است. رفتاری که امنیت منطقه و نظام بین الملل را تهدید کرده است.
سوم آنکه سردار سلیمانی قهرمان بزرگ ملت‌های منطقه و حتی جهان بوده است چرا که وی را همچون پدری دلسوز می‌دانستند که برای حمایت از آنها از هیچ تلاشی فروگذار نبوده و در نهایت نیز در همین راه به شهادت رسید. براساس قوانین بشردوستانه نیز اگر به این مساله نگاه شود، آمریکا باید به جرم ترور ناجی آزادی و صلح مجازات شود. چهارم آنکه براساس عرف بسیاری از کشورها و سازمان‌های بین المللی، زمانی موضوعی مطالبه‌ای جهانی می‌شود و یا طوماری با صدها هزار و یا در نهایت یک میلیون امضاء جمع آوری می‌شود، سازمان‌های بین‌المللی و حتی شورای امنیت موظف به رسیدگی به آن مطالبه هستند. حضور ۲۵ میلیون ایرانی و میلیون‌ها عراقی در مراسم تشییع پیکر سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس و هم رزمانشان و نیز برپایی تظاهرات قدردانی از سردار سلیمانی در بسیاری از کشورهای جهان که فریاد انتقام خون سردار را سر می‌دادند، خود طوماری میلیونی است که مطالبه آن مجازات عاملان ترور سردار است. اکنون این سوال مطرح است که چگونه سازمان ملل، شورای حقوق بشر، شورای امنیت، دادگاه‌های بین‌المللی با وجود چنین طوماری از اقدام برای مجازات عاملان ترور سردار و در راس آن آمریکا خودداری کرده و راه سکوت در پیش گرفتند؟
گزارش گزارشگر سازمان‌ملل شاید صحبت جدیدی نباشد اما خود سندی رسمی بر ماهیت جنایت کارانه اقدام آمریکا در ترور سردار سلیمانی است و در کنار ستاد پیگیری مجازات عاملان ترور سردار در وزارت خارجه، وظیفه نهادهای بین المللی است که برای مجازات آمریکا اقدام نمایند. امضاء میلیون‌ها انسان در سراسر جهان پای طومار انتقام خود سردار سلیمانی قرارداد و سازمان‌ملل موظف به تحقق این خواسته است. 

نویسنده: قاسم غفوری

کد مطلب: 114387
 
Share/Save/Bookmark