میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۱۶
 
 
ناگفته‌های سردار نقدی از راهكارهاي تحقق اقتصاد مردمی؛
شناسایی ۴۵۰ قطب صنایع تبدیلی در کشور توسط بسیج
اقتصاد مقاومتی جایگزین مناسب سرمایه‌داری
شناسایی ۴۵۰ قطب صنایع تبدیلی در کشور توسط بسیج
 
پس از فرمايشات مقام معظم رهبري درخصوص اقتصــاد مقـــاومتي و محروميت‌زدايي بدون شك بسيج سازندگي يكي از معدود سازمان‌هايي بود كه با تمام توان و همت خود دست به كار شد تا به سخنان مقام معظم رهبري جامه عمل بپوشاند. اما اينكه چرا سازمان بسيج وارد كارهاي اقتصادي و جهادي شد و آيا با اين روش‌هاي مرسومي كه مسئولين ما دارند در جهت اقتصاد مقاومتي به نتيجه‌اي خواهيم رسيد يا نه. چند مسئله‌ي مهمي است كه سردار محمدرضا نقدي معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه در پاسخ به آنها اينطور مي‌گويد:

تیزهوشی بسیجیان از کجا نشات می‌گیرد؟
سردار نقدی می‌گوید: خوب بسیجی‌ها زرنگ و تیزهوش‌ هستند، ملت ایران کلا هوشمندانه عمل کردند. رهبری آنها یک استثناست. رهبر دانشمند انتخاب کردند، یعنی در قانون اساسی بنا را بر این گذاشتند که رهبر ما باید دانشمند باشد، آن هم دانشمندی که بتواند علمش را اعمال کند، تقوا داشته باشد و به خاطر منافع شخصی و جناهی خود واقعیتی را که به آن می‌رسد را نفروشد. وی در ادامه افزود: هوشمندی بسیجی این است که به دهان این رهبر دانشمند چشم می‌دوزند. آن چیزی که صادر می‌شود از این مصدر خیلی ارزشمند است خصوصا اینکه شما می‌بینید که متخصصین، خبرگان تراز اول، همه دلسوزان کشور با ایشان (رهبر فرزانه انقلاب) در ارتباط هستند. همچنین کارگزاران تراز اول نظام خبر می‌دهند، تحلیل می‌دهند، نقد می‌دهند. مرتب اینجا جایی است که اینها پرورش پیدا می‌کنند و بعد هم یک چیز به این‌ها اضافه شده، آن هم ۳۹ سال تجربه حکومت‌داری در تراز بالا. بنابراین نظریات و ایده‌های رهبر انقلاب نکات خیلی ارزشمندی است. و بسیجیان اولین نفرات در جامعه هستند که به این موارد جامه عمل می‌پوشانند.

شعب ابی‌طالب یا بدر و خیبر!
معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه خاطرنشان کرد: از همان وقتی که بحث مدل‌های جدید تحریم مطرح شد خوب متاسفانه بعضی از دولت مردان ما در همان دولت قبلی آمدند این مطلب را بیان داشتند که ما در شعب ابی‌طالب هستیم. مقام معظم ولایت در پاسخ فرومودند که ما در بدر و خیبریم و در شعب ابی‌طالب هم نیستیم، بعد هم راهکار عبور از این موانعی که دشمن ایجاد کرده را خیلی روشن تبیین فرمودند و خیلی هم روشن بود. وقتی در این مباحث عمیق شدیم و نتیجه جلسات متعدد کارشناسی با حضور نخبگان بسیج رسیدن به راه‌های روشن، روان، شدنی و قابل پیاده‌سازی بود. بنابراین همان موقع از حرف‌هایی که زده شده بود و واقعیت‌ها، فرصت‌ها و موانعی که وجود داشت راه حل بسیار مناسبی به دست آمد.

جلسات با رئیس‌جمهور و اعضای اقتصادی دولت سابق
سردار نقدی افزود: من فقط سه جلسه به اتفاق سردار سرلشکر جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران برای رئیس‌جمهور سابق و پنج نفر از اعضای اقتصادی کابینه طرح را شرح دادیم و تقریباً تمام اعضا بعضی با قوت بیشتر و بعضی یا قوت کمتر تایید کردند، هیچ‌کسی رد نکرد. شما می‌دانید از دل هر فشار که به نظام جمهوری اسلامی آوردند وقتی ما تصمیم گرفتیم که بایستیم و کار خودمان را بکنیم یک نیروی جدید خلق شد. به طور مثال هشت سال جنگ باعث شد نیروی موشکی قوی دست پیدا کنیم و خودکفا شویم. به همین منظور اینجا هم در بحث اقتصاد اگر بتوانیم از این فشار‌ها استفاده کنیم بدون شک یک اقتصاد بسیار شکوفا و توانمندی از دل این مقاومت بیرون خواهد آمد.

مدل‌سازی اقتصاد مقاومتی را داریم ولی اعتقاد به مدیریت نداریم!
وی گفت: ما در در دنیا دو مدل مدیریتی و اداره مجتمع انسانی داشتیم. اول سوسیالیست‌ها بودند که مفتضحانه شکست خوردند و حرفی هم در دنیا برای زدن ندارند.مدل دوم مدل کاپیتالیستی و لیبرالیستی است که این مورد هم کوس رسوایی آن در جهان زده شده که نمونه بارزش آمریکا است. حتی خود آنها نیز به این مسئله اشاره می‌کنند، تا جایی که خود رئیس‌جمهور آمریکا بارها اذعان داشته به هر نقطه از کشورم که می‌روم ۴۵ درصد مردم کشورم فقیر هستند. کشوری که ۲۰ هزار میلیارد دلار بدهی دارد. پس این مدل هم شکست خورده است. پس باید یک مدل سومی وجود داشته باشد. مدلی که راهکار جدیدی ارائه دهد و این نمونه، روش دولت اسلامی یا اقتصاد مردمی است.

ممقان و سردرود از کسب مقام‌های جهانی تا شهرهای بدون بیکار
نقدی تصریح کرد: در این روش اقتصادی همه مردم در آن مشارکت و نقش دارند. به عنوان مثال شهر ممقان (پایتخت تولید نخودچی جهان) و یا شهر سردرود (قطب تولید تابلو فرش جهان) چون خود مردم در اقتصاد نقش‌داشته‌اند وبه همین خاطر است که در آنجا بیکاری معنا ندارد. دولت مردمی باید این نمونه‌ها را ثبت کند و در نقاط مختلف گسترش دهد. 

ارائه طرح‌ها به دولت فعلی و قبلی
سردار نقدی در ادامه با اشاره به طرح‌های که در بسیج انجام شده بر اصل به کارگرفتن خود مردم و عدم تصدی‌گری و آموزش مردم است ادامه می‌دهد: همگی مستدل و قابل پیاده شدن است و این طرح‌ها هم به دولت فعلی و هم به دولت قبلی ارائه شده ولی جدی گرفته نشده اما خود بسیج دست از تلاش برنداشته و تاجایی که توان دارد پیش رفته و اگر دولت‌ها حمایت می‌کردند با امکانات و توانی که دارند حتما اتفاقات خوبی می‌افتاد.

به سادگی تولیدات شیلات را می‌توان ۲ برابر افزایش داد
معاون فرهنگي و اجتماعي سپاه خاطرنشان کرد: ولی با این حال همین فعالیت‌های بسیج در آمار‌های اشتغال تغییر ایجاد کرد.به طور مثال ما حدود ۵۰۰هزر چاه آب مجوز دار درکشور داریم و حدود ۴۰۰ هزار چاه بدونه مجوز این را ما محاسبه کردیم که اگر ما ۱۰ درصد از ظرفیت این چاه‌ها استفاده کنیم. به اینصورت که اگر آبی که از چاه به سمت مزرعه دارد می‌رود در بین راه یک استخر پرورش ماهی ایجادکنیم تولید شیلات ایران ۲ برابر خواهد شد و با این اقدام وابستگی خودمون را از واردات گوشت سفید از دیگر کشورها به پایان برسانیم.کاری که بسیج در این باره انجام داد و توانست ۷۴۰۰عدد از این چاه‌ها را اماده اینکار کند تا استخر دایر کنند و نتیجه اینکار این شد که ماهی گرم آبی ۷/۱۹درصد افزایش تولید داشت و ماهی سردآبی ۳/۷ درصد افزایش داشت.

صنایع تبدیلی کوچک روستایی یا کارخانه‌های بزرگ، کدام گره گشاست؟
سردار نقدی در مورد صنایع تبدیلی نیز گفت: روش ما باز هم برگرفته از نکات بیان شده توسط مقت معظم رهبری است. مطلبی را ایشان چند بار به دولت‌های مختلف درباره صنایع تبدیلی کوچک روستایی اشاره کردند. در این میان دولت می‌گوید ما تسهیلات دادیم اما شاهد هستیم که ۳۳۰ کارخانه لبنیات تعطیل یا نیمه تعطیل است. یعنی تسهیلات گرفتند، کارخانه ساختند؛ آب، برق ،گاز، تجهیزات خریداری شده،حتی یک مدت هم فعال بوده اما بعد کار راکد مانده است. بنابراین دولت می‌گوید صنایع تبدیلی ایجاد شده است.اما وقتی این مسئله و این جمله رهبر فرزانه انقلاب که می‌گویند صنایع تبدیلی کوچک روستایی واقدامات دولت که همان الگوهای کارخانه‌ی بزرگ است را مورد بررسی قرار دادیم متوجه شدیم مشکلی اصلی کارکجاست. برای اینکه صنایع تبدیلی درست شود و زنجیره کار وصل به یکدیگر مرتبط شود بی‌شک اتفاقات بسیار مهمی رقم می‌خورد. 

صنایع تبدیلی کوچک خانگی و ۴۰ تن ضایعات کشاورزی
وی در ادامه صحبت‌های خود تصریح کرد: طبق گزارش فائو ۳۰ درصد محصولات کشاورزی در ایران ضایعات هست. ماجرا از این قرار است که می‌توانیم صنایع کوچک خانگی را برای تبدیل همین ۴۰ میلیون تن ضایعات میوه‌ها بکار گرفت .یعنی صنایع تبدیلی کوچک روستایی یعنی تبدیل انگور به کشمش یا سرکه. مثلا شما از سیب می‌توانید ۳۰ فراورده بگیرید، از انگور می‌توانید ۲۰ فراورده بگیرید البته روش این تولید فراورده مهم است. اگر روش کارخانه‌ای شد این کارخانه‌ای که شما در سمیرم ایجاد کردید برای آب سیب‌گیری یا کنستانتره‌گیری یا هرچیزی از مشتقات سیب باید یک کشاورز روستایی ۱۰۰یا ۲۰۰ کیلومتر از روستا مسیر طی کند تا به کارخانه برسد. مورد دوم اینکه این کارخانه یک ماه یا دوماه محصول تازه دارد و ۱۰ ماه دیگر را تعطیل است. یعنی این زیربنا خوابیده و تعطیل است و کارگران، کارمندان و همه عوامل هم باید حقوق بگیرند، بدونه اینکه کاری انجام بدهند. این باعث می‌شود که هزینه تمام شده بالا برود حالا وقتی که خود این صنعت برود داخل روستا خود این سیب در داخل روستا تبدیل می‌شود مانند روستای ممقان می‌شود. در این روستا ۱۲۰هزار تن در سال نخود چی تولید می‌کند که ۵۰ درصد نخود چی جهان رو تامین می‌کند.یک نفر بیکار در این شهر ۱۵۰۰۰ نفری نیست. در این روستا ۱۲۰۰کارگاه وجود دارد و همه این کارگاه‌ها در خانه دایر هستند.

شناسایی ۴۵۰ قطب صنایع تبدیلی در کشور توسط بسیج
معاون فرهنگی، اجتماعی سپاه پاسداران خاطرنشان کرد: در چند سال گذشته ما ۴۵۰ قطب را شناسایی کردیم. مثلا سرکه سیب سمیرم الان کارگاه‌هایش در حال افزایش است، مثلا نان برنجی در لنگرود که یک نوع نان برنجی خاصی دارند که قابلیت جهانی شدن دارد، مثلا شیرینی یزد که تا لس‌آنجلس، اروپا و دانمارک می‌رود. پس از شناسایی شهر به شهر جلسه با امام جمعه، فرماندار و بازاریان هر شهر، شاهد تکمیل زنجیره ارزش در هر قطب شناسایی شده بودیم. یعنی بازار شهر قسمت تجاری این قطب صنایع تبدیلی می‌شود و... مثلا شما در شهر کوهدشت انار دارید یک شخص تولید کننده است و یک شخص تبدیل‌کننده انار به یک محصول جانبی مثل آب انار است و حتی بسته‌بندی هم انجام می‌شود و یک شخص دیگر باید آب انار را صادر کند، بفروش برساند. به این ترتیب همه می‌توانند از این طرح‌ها بهره ببرند البته درصورتی که فرمانداران این طرح را جدی بگیرند و با همیاری آنها اتفاق بزرگی در اقتصاد ایران رقم خواهد خورد. باید به این نکته توجه داشته باشیم که هر شهر ایران مثل شهر قم که۲۰ هزار کارگاه سوهان‌دارد می‌توانند یک تولید اینگونه داشته باشد.

کد مطلب: 103389
 
Share/Save/Bookmark