میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۵۴
 
 
تغییر سطح تقابل ایران و رژیم اسرائیل
ارتش رژیم اسرائیل با حملاتی که به پایگاه‌های نظامی ارتش سوریه که در آنها نیروهای ایرانی نیز حضور دارند، دو هدف را دنبال می‌کند، نخست محک زد

ارتش رژیم اسرائیل با حملاتی که به پایگاه‌های نظامی ارتش سوریه که در آنها نیروهای ایرانی نیز حضور دارند، دو هدف را دنبال می‌کند، نخست محک زدن ایران و سپس تحریک جمهوری اسلامی برای پاسخ احساسی به اقدامات ارتش رژیم صهیونیستی.
سران رژیم اسرائیل از حضور ایران در سوریه بسیار نگران هستند، این نگرانی تبدیل به یک وحشت عمیق شده است، اگر تا پیش از این تنها نیروهای حزب‌الله لبنان بودند که در کنار مرزهای سرزمین‌های اشغالی حضور داشته و اجازه تحرک به صهیونیست‌ها را نمی‌دادند، اکنون نیروهای ایرانی در خاک سوریه و در مرزهای سرزمین‌های اشغالی حاضر هستند.
ایجاد پایگاه‌های نظامی از سوی ایران در سوریه به یک کابوس مرگبار برای رژیم اسرائیل تبدیل شده است، به همین خاطر سعی می‌کند تا ایران، خاک سوریه را ترک کند. حمله موشکی آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه را می‌توان در راستای تهدید ایران نیز دانست. هر چند این حمله نتوانست به اهداف خود دست یابد، اما آمریکایی‌ها درپی خروج ایران از خاک سوریه هستند، چراکه وجود نیروهای ایرانی در سوریه مانع بزرگی برای اهداف آمریکا و اسرائیل است، به همین خاطر ایالات متحده تلاش می‌کند تا با خروج نیروهای نظامی خود از خاک سوریه ضمن جلوگیری از تلفات بیشتر سربازان ارتش خود، نیروهایی از ارتش‌های برخی کشورهای عربی را جایگزین کند.
آمریکا با این سیاست هم از هزینه‌های جانی و مالی خود می‌کاهد و هم از درگیر شدن با نیروهای نظامی ایران و همچنین روسیه در سوریه دوری می‌کند و در واقع قصد دارد تا جنگ را میان کشورهای اسلامی در سوریه راه بیندازد. در این میان، رژیم اسرائیل نیز بدون این که وارد عرصه نبرد شود، نظاره‌گر جنگی خواهد بود که در سوریه شکل گرفته است. اما نباید توانمندی‌های آشکار و پنهان جمهوری اسلامی ایران را نادیده بگیرد.
برای مهار اسرائیل تنها کافی است، نیروی نظامی حزب‌الله وارد عمل شود، حزب‌الله در سال‌های گذشته توانسته است یگان‌های موشکی خود را بهینه‌سازی کرده و بر تعداد آنها بیفزاید. موشک‌های پر تعداد حزب‌الله در صورت جنگ، بارانی از موشک را بر سر تل‌آویو فرود خواهد آورد که حتی گنبد آهنین آن نیز جلودار موشک‌ها نخواهد بود.
آمریکا و ژنرال‌های ارتش این کشور باید این نکته را به ترامپ یادآور شوند که، خروج سربازان آمریکایی از سوریه اقدامی عاقلانه است، اما جایگزین کردن نیروهای نظامی برخی کشورهای عربی که عربستان سعودی در رأس آن قرار دارد، اشتباه بزرگی است. توقع جنگ از سربازان کشورهای عربی همچون سعودی و اماراتی یک انتظار عبث و بیهوده است. هم اکنون نیز ائتلاف کشورهای عربی علیه مردم مظلوم یمن ۴ سال است که نتوانسته دستاوردی را برای خود داشته باشد، موشکهای قدیمی ارتش و نیروهای مردمی یمن ریاض را به وحشت انداخته است.
تحلیل‌گران خارجی پیش‌بینی می‌کنند که ادامه روند بحران در منطقه غرب آسیا به ویژه سوریه جنگ بعدی را در این کشور بین ایران و رژیم اسرائیل درپی خواهد داشت.
جمهوری اسلامی ایران رسماً اعلام کرده است که پاسخ حمله صهیونیست‌ها به پایگاه «تی ۴» که ۷ نفر از نیروهای ایران به شهادت رسیدند، خواهد داد. مقامات سیاسی و نظامی کشورمان بر روی این نکته تأکید کرده و گفتند این پاسخ در زمان مناسب داده خواهد شد و رژیم اسرائیل در انتظار آن باشد.
آنچه که قاطعانه می‌توان گفت این است که مردم ایران برای نبرد با رژیم صهیونیستی لحظه‌شماری می‌کنند. نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز آن را یادآور شدند. ایشان در سال ۹۳ در دیدار شرکت‌کنندگان در کنگره جهانی جریان‌های افراطی و تکفیری از دیدگاه علمای اسلام فرمودند؛ «ملت عاشق مبارزه با صهیونیست‌ها است.» این جمله مهمترین و به یادماندنی‌ترین جمله رهبر انقلاب اسلامی در سال۹۳ از نگاه مردم شد.
سطح تقابل میان ایران و رژیم اسرائیل با وجود تحولاتی که در بحران غرب آسیا شکل گرفته تغییر کرده است. هدف آن هم وادار کردن ایران برای خروج از سوریه است. اما باید توجه داشت که رژیم اسرائیل توانایی رویارویی با جمهوری اسلامی ایران را نخواهد داشت، ویژگی منحصر به فرد ایران در موشک‌هایی است که می‌تواند به آسانی به شهرهای سرزمین اشغالی همچون تل‌آویو و حیفا برسد و این شهرهای مهم رژیم اسرائیل را با خاک یکسان کند.
رژیم صهیونیستی اکنون در شرایط خوف و رجا قرار دارد، شرایطی که آنها را در یک انتظار وحشتناک قرار داده، پاسخ ایران قطعی است، چگونگی پاسخ و کیفیت آن زمانی که داده شد، مشخص می‌شود. 

نویسنده: محمد صفری

کد مطلب: 103983
 
Share/Save/Bookmark