میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
داخلی جهان گزارش
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۸
 
 
نگاهی بر آنچه آمریکا این روزها در فلسطین، لبنان، سوریه، عراق و یمن صورت می‌دهد
استمرار هراس از دستاوردهای مقاومت
استمرار هراس از دستاوردهای مقاومت
 

دولتمردان آمریکایی و مهره‌های منطقه‌ای آنها که هر روز شکستی جدید را از جبهه مقاومت متحمل شده اند همچنان در تصور مقابله با این روند هستند که نمود عینی رفتارشان را در فلسطین، عراق، سوریه ، لبنان و فلسطین می توان مشاهده کرد. فلسطین به عنوان کانون تحولات غرب آسیا این روزها در حالی صحنه مقاومتی سراسری در برابر اشغالگران صهیونیست‌ها است که آمریکایی‌ها به دنبال مقابله با این روند طرح‌های جدیدی در پیش گرفته‌اند چنانکه یک روزنامه لبنانی به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، آمریکا و کانادا در ارتباط با طرح موسوم به «معامله قرن» توافق کرده‌اند ۱۰۰ هزار آواره فلسطینی را بپذیرند. از سوی دیگر منابع دیپلماتیک پنجشنبه گفته‌اند دولت آمریکا از صدور بیانیه شورای امنیت سازمان ملل متحد در خصوص درگیری‌های اخیر میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله لبنان جلوگیری کرده است. لازم به ذکر است در ادامه رویکرد مقاومتی ملت فلسطین، فلسطینی ها تظاهرات بازگشت در جمعه «حمایت از جبهه داخلی» را برگزار کردند. همچنین سفر نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به لندن، تظاهرات انگلیسی‌ها در حمایت از فلسطینیان و اعتراض به مواضع صهیونیست‌ها را در پی داشته است. در این میان منبعی مدعی شد که وزیر مشاور دولت سعودی در امور خارجی و وزیر امور خارجه امارات برای آزادی خلبان صهیونیست که به اسارت پاکستان درآمده است، به این کشور سفر کرده‌اند. در همین حال از لبنان خبر می‌رسد پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا صراحتاً با اذعان به حمایت کشورش از حمله اسرائیل به لبنان، نوشت: «لبنان باید فوراً کارخانه دوم را تعطیل کند، در غیر این صورت اسرائیل با حمله‌ای طی چند روز آینده آن را نابود می‌کند». در این میان تحت فشار آمریکا سعد حریری نخست‌وزیر لبنان که حمله پهپادهای اسرائیلی به جنوب بیروت را نقض قطعنامه سازمان ملل خوانده بود، در مصاحبه و مواضعی کاملا جدید، به حزب‌الله حمله کرد و آن را مسئول تنش معرفی کرد. بعد از نوعی اجماع در لبنان در حمایت از مقاومت، یکباره مقامات مختلف جریان ۱۴ مارس لبنان از پاسخ اخیر حزب‌الله به تجاوزات رژیم صهیونیستی انتقاد کردند و گفتند، تبعات این موضوع به دولت مربوط نمی‌شود.
در همین حال در ادامه افشای بحران‌سازی آمریکایی در سوریه، ائتلاف بین‌المللی موسوم به ضد داعش به رهبری آمریکا پنج سال پیش به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش، بمباران غیر نظامیان را در سوریه آغاز کرد. از زمان آغاز حملات ائتلاف آمریکا در سوریه تا مارس سال ۲۰۱۹، سه هزار و ۳۵ غیر نظامی سوری جان خود را از دست دادند.
از سوی دیگر یک ستون نظامی آمریکا متشکل از ۱۰۸ کامیون حامل تجهیزات نظامی مختلف از داخل خاک اردن حرکت کرده و بعد از عبور از گذرگاه مرزی «طربیل» با عراق وارد این کشور شده و به سمت پایگاه هوایی مذکور حرکت کرده است. در همین حال فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در غرب آسیا (سِنتکام) که ایران آن را در لیست گروه‌های تروریستی قرار داده است، با شاه اردن دیدار کرد. از سوی دیگر منابع خبری اعلام کردند سفارت آمریکا در بغداد، فشار زیادی به دولت عراق وارد می‌کند تا از اعلام نتایج تحقیقات جلوگیری کند و بدین ترتیب، رژیم صهیونیستی محکوم نشود.
اما در حوزه یمن آمریکایی‌ها با ادعای مذاکره با انصارالله وارد میدان شده‌اند که البته «محمد البَخیتـی»، عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله یمن ادعای مقام آمریکایی مبنی بر اینکه بین آمریکا و این جنبش مذاکراتی صورت گرفته را تکذیب کرد. لازم به ذکر است در ادامه مقاومت یمنی‌ها علی سالم الحریزی گفت که قبائل استان المهره در حالت آماده‌باش قرار دارند و اجازه تسلط هیچ یک از عناصر ائتلاف سعودی به این استان را نمی‌دهند. 

کد مطلب: 110688
 
Share/Save/Bookmark