میزان آمادگی برای مدیریت بحران در کشور...
به اندازه کافی وجود دارد.
پیشرفت داشته اما با مطلوب فاصله دارد.
در حد صفر است و عقب گرد هم داشته است.
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۵۲
 
 
پنهان کنندگان یک جنایت
سوریه این روزها باردیگر محور اصلی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان شده است. نکته قابل توجه...

سوریه این روزها باردیگر محور اصلی محافل رسانه‌ای و سیاسی جهان شده است. نکته قابل توجه آنکه مقامات غربی و عربی مجموعه‌ای از مواضع را در باب سوریه مطرح کرده‌اند که جهت‌گیری‌های همسویی در آنها مشاهده می‌شود. نشست فرانسه با محوریت سوریه برگزار می‌شود در حالی که محور آن را فشار بر نظام سوریه و البته اعتراض به حامیان سوریه در مبارزه با تروریسم تشکیل می‌داد.
در اقدامی دیگر رئیس پارلمان عربی پیشنهاداتی را درباره سوریه مطرح کرد که اعزام نیروهای حافظ صلح عربی به این کشور از جمله این پیشنهادات است. همچنین الجبیر وزیر خارجه عربستان می‌گوید این کشور برای رساندن سلاح‌های بیشتر به معارضان سوریه تلاش خواهد کرد. مقامات ترکیه نیز ادعای نقض آتش بس از سوی روسیه و ایران را مطرح و بر حمایت از آنچه معارضان میانه رو نامیده‌اند تاکید کرده‌اند.
لازم به ذکر است رئیس‌ جمهوری آمریکا دیروز با مشاوران ارشد امنیت ملی کاخ‌سفید در خصوص گروه تروریستی داعش بحث و گفت‌وگو کرد که محور آن را تکرار ادعاها در باب سرنگونی نظام سوریه و تقویت به اصطلاح معارضان میانه رو تشکیل می‌داد. وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد که آتش‌بس سراسری و بادوام باید جایگزین آتش‌بس موقت و محلی در سوریه شود و اجرایی شدن این توافق به طرفین دولت و معارضان سوریه بستگی دارد.دبیرکل ناتو در تماسی تلفنی با وزیر خارجه ترکیه با وی درباره اوضاع سوریه گفت وگو کرد. وی همچنین با ابراز نگرانی نسبت به وخامت اوضاع در شهر مرزی "کیلیس" ترکیه که اخیرا هدف چندین حمله راکتی داعش از سوریه قرار گرفته است، با ترکیه ابراز همبستگی کرد. این حملات جان چندین غیرنظامی را گرفت.در یک فایل صوتی منسوب به‌ حمزه‌ بن لادن پسر بن لادن بر بازپس‌گیری سوریه‌ تأکید دارد. سخنان وی در حالی منتشر می‌شود که‌ اوایل همین ماه‌ ایمن الظواهری هم در یک فایل صوتی از جهادیون خواست که‌ به‌ سوی نبرد در سوریه‌ سرازیر شوند.
مجموع این تحرکات در حالی صورت می‌گیرد که یک اصل واحد در آنها مشاهده می‌شود و آن اینکه هیچ اشاره‌ای به جنایات تروریست‌ها در خان طومان و حومه دمشق و البته دستاوردهای ارتش سوریه و مقاومت در مقابله با تروریست‌ها نمی‌شود. نیروی هوایی سوریه در جدیدترین عملیات خود علیه گروه تروریستی- تکفیری «داعش» در شرق این کشور، مقر تیم ویژه این گروه در شهر «دیر الزور» را هدف قرار داده و تمامی اعضای آن را از پای درآورد. ظرف ۲۴ ساعت یک صد تروریست‌ها در نبردهای محور عملیاتی خان طومان کشته شدند تا تعداد کشته‌های ائتلاف تروریستی جیش الفتح در روزهای اخیر تنها در این محور به ۵۰۰ تروریست برسد. به عبارتی این مواضع دو محور را پیگیری می‌کند نخست پنهان سازی ابعاد جنایات تروریست‌ها که تحت حمایت همین کشورها قرار دارند و دیگری اهمیت زدایی از دستاوردهای ارتش سوریه و مقاومت برای توجیه دخالت‌های غرب در امور سوریه.

کد مطلب: 95738
, مولف : قاسم غفوري
 
Share/Save/Bookmark